Foto: Arhiva Novi list, Pixsell, HSK
Izdvajanja Primorsko-goranske županije u funkciji sporta i rekreacije bitno su veća od prosjeka svih ostalih županija u Hrvatskoj
povezane vijesti
- Objekt Smiljka u Thalassotherapiji Crikvenica ide u potpunu obnovu, ulaže se 6.100.000€
- U Zagrebu otvorena izložba “Upoznajte Frankopane”: Krenite s Krka, Vinodola ili Gorskog kotara u uzbudljivu pustolovinu
- Komadina otkrio da je u nedjelju bio na Platku: Odao sam počast ekipama za proizvodnju umjetnog snijega
Primorsko – goranska županija može se ponositi lepezom sportaša i sportašica koji su se iz našega kraja otisnuli na natjecanja diljem svijeta i ostvarili sjajne rezultate.
Njihova predanost, borbenost i sportski duh, na impresivan način predstavljaju Hrvatsku, ali i krajeve naše županije iz kojih potječu.
U netom završenim Olimpijskim igrama održanim u Parizu, Riječanin Filip Pravdica, skakač u dalj, plasirao se u finale svoje discipline i izborio prvo muško atletsko finale na OI od neovisnosti naše države. U finalu je bio deveti sa 7.90 metara.
Filip Pravdica, Foto: Reuters
Olimpijsku srebrnu medalju u vaterpolu, kući je donio Josip Vrlić, inače član vaterpolo kluba Primorje Erste Bank.
Alpska skijašica Leona Popović, članica Ski kluba Rijeka koja iza sebe ima niz odličnih rezultata u Svjetskom kupu, ujedno je i dobitnica nagrade za iznimna sportska dostignuća od osobite vrijednosti i značaja za PGŽ.
Josip Vrlić, Foto: Ana Križanec
Biatlonac Matija Legović, član biatlon kluba TSK Budućnost iz Brod Moravica, osvojio je zlatnu medalju u disciplini masovni start na Europskom prvenstvu za juniore koje se održalo u poljskim Jakuszycama.
Nikolina Golomboš iz Karate Kluba TAD-Rijeka osvojila je zlatno odličje na Europskom prvenstvu u karateu za kadete, juniore i mlađe seniore u glavnom gruzijskom gradu Tbilisiju, uz Emu Sgardelli koja je osvojila brončanu medalju.
Sinkro plivačice Primorja Aqua Maris, postale su državne prvakinje u timu, kombinaciji i disciplini duo na Prvenstvu Hrvatske za kadete održanom u Zagrebu u lipnju.
Spomenimo i trofejnog boćara iz Crikvenice, Marina Milićevića koji je na svjetskom prvenstvu u Francuskoj osvojio tri medalje.
Revija Elvis sinkroniziranog plivanja kluba Primorje Aqua Maris na bazenima Kantrida, Foto: Ana Križanec
Kuglačice Mlake ostvarile su senzacionalan uspjeh osvojivši Ligu prvaka u kuglanju i to već drugi put u povijesti kluba. U Final Four Lige prvaka, koje se održalo u Bačkoj Topoli, kuglačice Mlake u jakoj konkurenciji klubova iz cijele Europe osvojile su naslov najboljih.
Od nagrađenih sportaša ističe se i Branko Fibinger, dobitnik nagrade za iznimna sportska dostignuća od osobite vrijednosti i značaja za PGŽ, izbornik hrvatske reprezentacije u borilačkoj vještini Taekwondo.
Nagrade za kvalitetu u sportu i za vrhunska sportska postignuća Primorsko- goranske županije u 2023. godini dodijeljene su klubovima u loptačkim sportovima koji se natječu u najvišem rangu državnog natjecanja, odbojkaši Rijeke, odbojkašice HAOK Rijeke, košarkaši Depo Link Škrljeva, košarkašice Flumen sancti Vitija Rijeke, rukometašice Zameta, vaterpolisti Primorja Erste banke, nogometaši HNK Rijeke i nogometašice Rijeke.
Proglašenje najboljih klubova u Županijskom prvenstvu u odbojci. Na fotografiji: juniorke, HAOK RIJEKA CO , Foto: Ana Križanec
Najveća ulaganja u sport
Primorsko-goranska županija prepoznala je ulogu sporta kao čimbenika svekolikog društvenog razvoja te kontinuirano ulaže znatna sredstva u aktivnosti poticanja i promicanja sporta te ulaganja u sportsku infrastrukturu.
Iz godine u godinu, na svim razinama, od lokalne do nacionalne, strukovna sportska udruženja uvijek ističe pozitivan primjer Županije koja u usporedbi sa svim ostalim županijama na području Republike Hrvatske (osim Grada Zagreba), najviše ulaže u sport.
Navedena argumentacija temelji se na konkretnim pokazateljima odnosno na godišnjim izdvajanja sredstava za sport i rekreaciju iz županijskih proračuna u odnosu na ukupne rashode i broj stanovnika.
Pokazatelji su nedvojbeni – izdvajanja Primorsko-goranske županije u funkciji sporta i rekreacije bitno su veća od prosjeka svih ostalih županija u Hrvatskoj.
Osim toga, Županija je u samom vrhu u Republici Hrvatskoj i po ukupnom broju registriranih sportskih udruga i aktivnih sportaša u kontinuiranom porastu.
Raste i broj sportskih rekreativaca i po informacijama Saveza sportske rekreacije „Sport za sve“ Primorsko-goranske županije o sudjelovanju građana u organiziranim sportsko-rekreativnim događanjima.
Prijem Matije Legovića u PGŽ-u kod župana Komadine i pročelnice za sport Sonje Šišić, Foto: Marko Gracin
Program javnih potreba u sportu
Kroz aktivnost Upravnog odjela za kulturu sport i tehničku kulturu kao nadležnog Odjela u 2024. godini za program Poticanje i promicanje sporta ukupno je osiguran iznos od 2,56 milijuna eura koji uključuje:
- provođenje programa javnih potreba u sportu,
- održavanje sportskih objekata na Platku (Regionalni sportsko-rekreacijski i turistički centar Platak – RSRTC Platak)
- održavanje sportskih objekata u Delnicama u sklopu Centra bazičnih sportskih priprema (multifunkcionalna dvorana/klizalište,
- košarkaško, nogometna i tenis igrališta, školska sportska dvorana, bazen, kuglana) kroz djelovanje trgovačkog društva Goranski sportski centar d.o.o. Delnice, realizaciju pojedinačnih projekata izgradnje ili uređenja objekata sportske infrastrukture u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, kao i nagrađivanje sportaša i sportskih klubova.
Od navedenog iznosa oko 1,2 milijuna eura namijenjen je realizaciji Programa javnih potreba u sportu. Navedenim se sredstvima financiraju programska područja Zajednice i Saveza kao što su:
- rad županijskih strukovnih saveza,
- nabava sportske opreme,
- organizacija i sudjelovanje na državnim i međunarodnim sportskim manifestacijama,
- pripreme sportaša, unapređenje stručne djelatnosti u sportu,
- rad županijskih instruktora,
- unapređenje izdavačke djelatnosti u sportu,
- potpora klubovima nositeljima kvalitete, u loptačkim sportovima,
- potpore radu s mlađim uzrastima,
- program poticanja šaha u Gorskom kotaru,
- programi Parasportskog saveza Primorsko-goranske županije,
- sportsko-rekreativne aktivnosti građana kroz programe županijskog saveza za rekreaciju „Sport za sve“,
- programi Saveza školskih sportskih društava Primorsko-goranske županije te druge programske aktivnosti od značaja za razvoj sporta u Primorsko-goranskoj županiji.
Europska regija sporta 2026. godineOve godine pokrenuta je i kandidatura Primorsko-goranske županije za Europsku regiju sporta 2026. godine. Kao jedna od najsportskijih regija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija posjeduje najveći broj aktivnih sportaša, ali i rekreativca te u usporedbi s drugim županijama na godišnjoj razini ulaže najveća financijska sredstva za aktivnosti sportskih udruga kojih na području PGŽ ima oko 1950, kao i za izgradnju sportske infrastrukture. Osnovni uvjet za kandidaturu je već zadovoljen, a to je da su barem dva grada ili sredine iz Županije prethodno bili proglašeni Europskim gradom sporta, a to su Rijeka (2022.) otok Rab (2019.) i otok Lošinj (2020.). |
Održavanje sportske infrastrukture
U razdoblju od 2017.- 2023. godine kroz aktivnost Zajednice sportova Primorsko–goranske županije i Saveza sportskih školskih društava Primorsko-goranske županije za Program javnih potreba u sportu osigurano je oko 5 milijuna eura što na godišnjoj razini prosječno iznosi oko 700.000,00 eura. Sredstva se kontinuirano povećavaju što potvrđuju i podaci za 2024. godinu.
Za održavanje sportske infrastrukture u okviru Regionalnog sportsko-rekreacijskog i turističkog centra Platak (RSRTC Platak) i Centra bazičnih sportskih priprema u Delnicama, koje je Županija povjerila trgovačkom društvu Goranski sportski centar d.o.o. Delnice u 2024. godini osiguran je iznos od oko 985.000,00 eura.
U periodu od 2017.-2023.godine za ovu namjenu osigurano je više od 4 milijuna eura, prosječno oko 600.000 eura godišnje. Sredstva se kontinuirano povećavaju što potvrđuju i podaci za 2024. godinu.
Demonstracija novog projekta u osnovnim školama “Županijska škola plivanja”, Foto: Mateo Levak
Suradnja PGŽ s jedinicama lokalne samouprave na razvoju projektnih aktivnosti
Od pojedinačnih projekata na temelju suradnje s jedinicama lokalne samouprave, u 2024. godini planira se provesti:
- opremanje i hortikulturno uređenje sportske dvorane u Loparu koja je završena i u funkciji, a Županija je sufinancira od 2018. godine,
- uređenje Biatlon centra Vrbovska poljana u Mrkoplju, što PGŽ sufinancira od 2022. godine,
- zamjena umjetnog travnjaka na pomoćnom nogometnom igralištu na Kantridi (suradnja s Gradom Rijeka od 2022. godine što je prethodno realizirano na igralištu Robert Komen i SRC Belveder), uređenje nogometnog igrališta u sklopu Sveučilišnog centra Kampus na Trsatu kao i uređenje Streljane Drenova
- natkrivanje tribina na igralištu NK Željezničar u Moravicama (Grad Vrbovsko).
Pored aktualnih projekata Županija je prethodno sufinancirala i izgradnju atletske staze u sklopu igrališta osnovne škole u Mrkoplju, obnovu svlačionica nogometnog kluba Gomirje, uređenje rukometnog igrališta u Vrbovskom te nabavu sportskog semafora na igralištu NK Orijent u Rijeci.
Igralište Robert Komen, Foto: Vedran Karuza
„Nova žičara Radeševo, izgradnja školskih sportskih dvorana, županijska škola plivanja…“
Osim kroz aktivnost nadležnog Odjela ulaganja Županije u sport realiziraju se i putem aktivnosti drugih Upravnih odjela.
UO za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima bavi se, između ostalog, realizacijom generacijskog projekta Regionalnog sportsko-rekreacijskog i turističkog centra na Platku (RSRTC) koji se uspješno privodi kraju.
Nakon više od deset godina i uloženih oko 15 milijuna eura početkom siječnja 2024. godine, u rad je puštena nova žičara Radeševo koja je, uz sustav zasnježenja, izgradnju akumulacijskog jezera, uređenje skijaških staza, piknik zone kao i drugih sportskih sadržaja, prometnula Platak kao cjelogodišnju zonu sporta i rekreacije.
Kroz aktivnost Odjela Primorsko-goranska županija realizira program sufinanciranja pod nazivom “Razvoj mreže sanjkališta u Gorskom kotaru” kao doprinos poticanju razvoja Gorskog kotara.
Platak je u zimsku sezonu krenuo s novom četverosjedežnicom vrijednom približno 4,8 milijuna eura (33 milijuna kuna), najvećom investicijom u povijesti skijališta koju je u potpunosti financirala Primorsko-goranska županija, putem Goranskog sportskog centra, Foto: Marko Gracin
UO za odgoj i obrazovanje posvećen je izgradnji školskih sportskih dvorana koje su u funkciji razvoja sustava obrazovanja i sustava školskih sportskih društava, ali koje koriste i sportaši i rekreativci, dodatno se unapređuju uvjeti za bavljenje sportom lokalnog stanovništva.
U posljednjih petnaestak godina Županija je sufinancirala izgradnju/uređenje niza školskih sportskih dvorana: u Matuljima, Dobrinju, Puntu, Baški, Malinskoj, Ravnoj Gori, Jelenju, Čavlima, Kastvu, Klani i Rijeci (srednja Medicinska škola), a u planu su i izgradnja školske sportske dvorane u Marinićima, Triblju, Rijeci (Prometna škola) kao i u Moravicama u sklopu Željezničke tehničke škole.
Vrijedno je istaknuti i realizaciju projekta Županijske škole plivanja kojom su obuhvaćeni učenici i učenice drugih razreda osnovnih škola kojima je osnivač Primorsko-goranska županija.
Cilj projekta je da sva djeca savladaju vještinu i osnovnu tehniku plivanja, disanja i snalaženja u vodi, a projekt se, osim na Bazenima Kantrida, provodi na bazenu u Delnicama i u moru.
UO za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj kroz aktivnosti izgradnje i unapređenja javne turističke infrastrukture: pješačkih/biciklističkih staza, šetnica, planinarskih putova, vidikovaca, izletišta i slično dok UO za zdravstvo sufinancira rad Sportske ambulante u suradnji s Gradom Rijeka i Domom zdravlja PGŽ-a.
Ambulanta je raspolaganju registriranim sportašima PGŽ-a u dobi do 19 godina, kategoriziranim sportašima i sportašima s invaliditetom kojima je omogućeno kontinuirano utvrđivanje opće zdravstvene sposobnosti, bez plaćanja naknade.
_
Sadržaj nastao u suradnji sa partnerom Primorsko – goranska županija.