Snimio Mladen TRINAJSTIĆ
Gradu Krku već je šestu godinu zaredom dodijeljena maksimalna ocjena. U red odlikaša i ove su se godine uvrstile i gotovo sve ostale krčke lokalne jedinice
povezane vijesti
KRK – Predstavnici Instituta za javne financije i ove su godine analizirali, uspoređivali i ocjenjivali transparentnost svih 576 lokalnih proračuna u Republici Hrvatskoj. I ovog puta rezultati »mjerenja«, u formi izvješća, objavljeni su i javnosti predstavljeni na interaktivnoj karti koja prikazuje »stanje stvari« u svakoj jedinici lokalne samouprave, a sve s ciljem poticanja odgovornijeg, kvalitetnijeg, učinkovitijeg i pravednijeg prikupljanja i trošenja javnog novca.
Istraživanje je provođeno između studenoga 2022. i travnja 2023. godine, a temeljeno je na mjerenju brojem objavljenih ključnih proračunskih dokumenata na službenim internetskim stranicama županija, gradova i općina. Redom su tako praćene objave izvještaja o godišnjem izvršenju proračuna za 2021. godinu, izvještaja o polugodišnjem izvršenju proračuna za prošlu te prijedloga proračuna za ovu godinu, izglasanog proračuna za 2023. te proračunskog vodiča za građane za 2023. godinu. U obzir su uzimani isključivo oni dokumenti koji su bili javno dostupni u navedenom razdoblju, odnosno na dan pretraživanja, ali ne i oni naknadno objavljeni.
Potpune informacije
Temeljem objavljenih rezultata, gradu Krku već je šestu godinu zaredom tako dodijeljena maksimalna ocjena – petica. U red odlikaša i ove su se godine uvrstile i gotovo sve ostale krčke lokalne jedinice. Najvišu su ocjenu zaslužile i općine Omišalj, Punat, Baška, Malinska-Dubašnica te Dobrinj, dok je četvorka dodijeljena Općini Vrbnik. Na nacionalnoj razini, prosječna ocjena proračunske transparentnosti županija iznosi 4,95, gradova 4,83, a općina 4,55. Za usporedbu, u prethodnom ciklusu sve su županije objavile svih pet traženih dokumenata, gradovi su imali prosjek 4,73, a općine 4,36.
Transparentni proračuni građanima omogućavaju da dobiju potpune, točne, pravovremene i razumljive informacije o proračunu, ističu u svojoj prezentaciji predstavnici Instituta za javne financije. Građani se na taj način mogu informirati i utjecati na efikasnije prikupljanje javnih sredstava i ponudu javnih dobara i usluga, povećanje odgovornosti predstavnika lokalnih vlasti, ali i na smanjenje mogućnosti za korupciju. Transparentnošću se poboljšava komunikacija građana s lokalnim vlastima i povećava njihovo povjerenje u lokalne vlasti, zaključuju organizatori i provoditelji ovog programa.
Vlastiti sustavi
Podsjetiti treba i da su pojedine otočne lokalne jedinice, neovisno o ovom programu praćenja i mjerenja njihove (proračunske) transparentnosti, samostalno uvele i neke vlastite sustave koji također za cilj imaju informiranje javnosti, odnosno poreznih obveznika o načinu, ciljevima i svrsi trošenja novca koji osiguravaju lokalnim proračunima. Tako je Općina Omišalj, kao prva općina i druga jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj, još prije tri godine u svoj rad implementirala sustav »Potpune transparentnosti proračuna« posredstvom kojeg se građani mogu informirati o baš svakom centu isplaćenom s računa te krčke lokalne jedinice. Nešto kasnije i Grad Krk je putem svojih internetskih stranica omogućio korištenje aplikacije »Transparentnih rashoda proračuna grada Krka« putem koje javnost ostvaruje mogućnost uvida u sve transakcije iz gradskog proračuna.