70 godina

Senjski rukometaši dobili monografiju za svoj veliki jubilej

Dorotea Prpić

Branimir Tomljanović / Foto Dorotea Prpić

Branimir Tomljanović / Foto Dorotea Prpić

Autor monografije, predstavljene u senjskom Domu kulture, je Branimir Tomljanović koji sa senjskim rukometom živi više od pola stoljeća, a bio je igrač, trener, član Uprave i predsjednik kluba



Predstavljanjem monografije, prve posvećene tradiciji igranja rukometa u Senju, obilježena je 70. obljetnica senjskog rukometa i 65. obljetnica djelovanja Rukometnog kluba Senj. Monografija nosi naziv »70 godina rukometa u Senju«, a autor joj je Branimir Tomljanović koji za i sa senjskim rukometom živi više od pola stoljeća.


U tom periodu prošao je niz funkcija, od igrača koji je za klub prvu službenu utakmicu odigrao 1967. godine, do trenera juniorske i seniorske ekipe, ženske ekipe te člana Uprave, potpredsjednika i predsjednika kluba.


Monografija je predstavljena u senjskom Domu kulture pred brojnom publikom, nekadašnjim i sadašnjim igračima, trenerima, članovima Uprave te poklonicima rukometa i sporta općenito. Bio je prisutan i predstavnik Zajednice sportova Ličko-senjske županije Ivan Radošević te dva najstarija igrača rukometa, Milan Braco Butković i Krešimir Stanišić. Uz njih danas su živi i Ante Rukavina Kuntra i Niko Šojat. Sva četvorica su rođena 1938. godine.


Povijest od 1951.




Povijest senjskog rukometa počela se pisati davne 1951. godine kada je tadašnji nastavnik tjelesnog odgoja u senjskoj gimnaziji Josip Vravnik s mladim zaljubljenicima u rukomet pri Društvu za tjelesni odgoj Partizan oformio sekciju rukometa.



Tada su igrali s ragbi loptom dobivenom iz Amerike i prilagođenim golovima za vaterpolo, a 1952. godine senjski rukometaši odigrali su i prvu međunarodnu rukometnu utakmicu s čehoslovačkim igračima koji su u Senju bili na ljetovanju. Formiranje Rukometnog kluba Senj uslijedilo je 1956. godine i od tada u kontinuitetu djeluje punih 65 godina.


U svom obraćanju autor Branko Tomljanović ukratko je proveo kroz povijest kluba, igre, rezultate, plasmane, trenere, turnire. Kako je istaknuo, pisanje monografije bio je veliki izazov. Tim više što klub ranije nije imao svoje stalne prostore, a time niti mogućnost arhiviranja pisane građe i fotografija.


Zato je za izradu monografije bilo nužno kontaktirati velik broj osoba koje su bile sudionici rukometnih događanja ili su na bilo koji način bile vezane za rukomet, a zbog vremenskog odmaka i neka su sjećanja izblijedjela…


Brojne zahvale


– Zahvaljujem bivšim i sadašnjim igračima i članovima uprava koji su dali vrijedne informacije, ustupili dokumente i fotografije. Posebno zahvaljujem Krešimiru Šojatu i Zoranu Hapču na ustupljenoj bogatoj fotodokumentaciji te uređivačkom odboru, Krešimiru Stanišiću, Stjepanu Filipoviću, Petru Marinu Tomljanoviću, Damiru Nekiću, Vilmi Rončević i Zdravku Kukriki koji su pomogli u prikupljanju podataka.



Zahvala i Tatjani Atanasić na uvidu u bogatu arhivu objavljenih članaka u Novom listu i Sportskim novostima pokojnog senjskog dopisnika Aleksandra Ace Atanasića, lektorici Branki Prpić te Danijeli Vukelić na računalnoj potpori.


Zahvaljujem i svim našim sponzorima i donatorima koji su sve ovo vrijeme bili uz klub, ali i pomogli tiskanje ove prve monografije o senjskom rukometu. Ova monografija je rađena sa željom da rukometna povijest Senja bude otrgnuta zaboravu i da bude nadahnuće i podsjetnik novim generacijama rukometaša o bogatoj povijesti našeg kluba.


Ti mladi su budućnost Rukometnog kluba Senj i vjerujem da će im monografija biti poticaj za još bolju igru – rekao je Branimir Tomljanović.


U okviru predstavljanja monografije odana je počast domovini i svim preminulim rukometašima, a upriličen je i prigodan program pjesme i stiha u kojem su nastupili Josipa Butorac, profesor glazbe Domagoj Biondić te Ivan Prpić Špika i Katarina Međeral koji su i vodili program.