![](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/10388419.jpg)
Još 1634. godine u Senju je postojao određeni oblik gimnazije, a funkcionirala je u okvirima pavlinskoga reda. Senjsku gimnaziju je 1725. godine osnovao car Karlo VI., a to je i službeni početak školstva u Senju. Ove godine priprema se niz manifestacija
povezane vijesti
SENJ – Nije Senj poznat samo po buri, po uskocima, po jednom od najljepših zalazaka sunca, nego i po poznatoj senjskoj gimnaziji koja ove godine obilježava 300. obljetnicu osnutka. Senjska gimnazija je uvijek uživala vrlo visoki ugled među sličnim srednjoškolskim ustanovama, što nije ni čudno jer još 1634. godine u Senju postoji određeni oblik gimnazije, a funkcionira u okvirima pavlinskoga reda. Senjsku gimnaziju je 1725. godine osnovao car Karlo VI., a to je ujedno i službeni početak školstva u Senju. Do 1786. godine gimnazija je bila pod upravom pavlina senjskoga samostana sv. Nikole. Nakon ukinuća toga reda u školi podučavaju bivši pavlini i franjevci, a 1802. godine škola se, zbog nedostatka kadra i nekih nesporazuma s franjevcima, zatvara, da bi se ponovo otvorila šest godina kasnije kada u njoj podučava biskupski kler. Od tada je u Senju, uz neke prekide, postojao i filozofski licej kao dvorazredna škola koja je u prvom redu pripremala učenike za upis na teologiju. Sve do 1843. godine licej je bio privatnog karaktera, a od te godine dobiva pravo javnosti i omogućuje učenicima upis na sve više škole.
Hrvatski od 1868.
Reformom školstva 1849. godine licej je dokinut, a njegovu ulogu od tada obavljaju zadnja dva razreda gimnazije. Od 1820. godine i sljedećih sedam godina škola je ponovo zatvorena zbog neodgovarajućeg školskog kadra i financijskih poteškoća, ali djeluje kao privatna, odnosno biskupska gimnazija, a 1839. godine biskup Mirko Ožegović obnavlja rad gimnazije u Senju, koja je prve četiri godine privatnog karaktera, nakon čega dobiva pravo javnosti i stalnu državnu potporu. Godine 1849. reformom školstva gimnazija dobiva osam razreda, pa tada prva četiri razreda čine nižu, a druga četiri višu gimnaziju. Biskup Ožegović je 1857. godine utemeljio i konvikt, odnosno »Zavod za darovite mladiće«, kako bi im time omogućio i olakšao školovanje, a 1868. godine kao nastavni jezik uvodi se hrvatski budući da je njegovu ulogu do tada, uz latinski, obavljao i njemački jezik, s obzirom na to da je gimnazija bila u sastavu Vojne krajine.
Tri godine kasnije Senj dobiva status Kraljevskog slobodnog grada, a 1872. godine senjska se gimnazija drži Zemaljskim zavodom i sve do Prvog svjetskog rata djeluje relativno stabilno. Za vrijeme Prvog i Drugog svjetskog rata nastava se održavala uglavnom redovito, broj učenika stalno je oscilirao, a 1945. godine škola doživljava velik pritisak pri upisu novih učenika jer je to bila jedina gimnazija od Zadra do Rijeke. Kako se 1956. godine uvodi osnovno školstvo, gimnazija je svedena na četiri razreda. Godine 1968. gimnazija dobiva ime senjskog književnika i povjesničara Pavla Rittera Vitezovića. Ukidanjem gimnazija u Hrvatskoj 1975. godine Gimnazija u Senju prerasta u Centar odgoja i usmjerenog obrazovanja s programima četverogodišnjeg obrazovanja ekonomske odgojno-obrazovne, INDOK, elektrotehničke, metalske i tekstilne struke, a 1992. godine Senjskoj srednjoj školi vraća se Vitezovićevo ime, ali i opća gimnazija koja je u njoj i danas jedan od obrazovnih programa.
Niz manifestacija
Upravo je senjska Srednja škola glavni nositelj obilježavanja ove visoke obljetnice obrazovanja u Senju i tijekom ove kalendarske godine bit će upriličen niz manifestacija posvećenih 300. godišnjici osnutka senjske gimnazije.
– Aktivnosti obilježavanja u senjskoj Srednjoj školi su u tijeku i sve aktivnosti ovogodišnjeg kurikuluma uglavnom su posvećene ovoj obljetnici. Pripremamo i novu web stranicu koja će biti posvećena obljetnici i donositi detalje o senjskoj gimnaziji. U izradi je i spomenik posvećen ovoj visokoj obljetnici i biti će postavljen u parku blizu naše škole, a planiramo održati i znanstveni skup. Imat ćemo i zajedničko događanje s Osnovnom školom Senj, Područnom školom Sveti Juraj, koja ove godine obilježava 150 godina postojanja, i Dječjim vrtićem Travica iz Senja koji obilježava 50 godina rada. Upriličit ćemo i susret s drugim gimnazijama i njihovim učenicima. Na dan naše škole 23. travnja izaći će i dopisnica na temu ove obljetnice, a izradili smo i pečat pa svi naši školski dokumenti sada imaju obljetnički pečat – najavljuje ravnateljica Srednje škole Pavla Rittera Vitezovića Danijela Vukelić.
Klub maturanata
U čast slavne senjske gimnazije u Senju već više od četiri desetljeća, od travnja 1980. godine, djeluje Klub maturanata senjske gimnazije, jedinstven u Hrvatskoj, koji svake četvrte subote u lipnju priređuje okupljanja svih generacija bivših maturanata gimnazije u Senju. Danas Klub ima više od tisuću članova, godišnje se članstvo zanavlja novim maturantima, a osnovna zadaća mu je održavanje i njegovanje tradicije te čuvanje uspomena na slavnu srednjoškolsku obrazovnu ustanovu – Senjsku gimnaziju iz koje su ponikli mnogi velikani kulturne, društvene i političke scene Hrvatske.