Snimio Vedran Karuza
U slučaju Saše Mrvoš ispada, ako je jedina kandidatkinja i ispunila je sve uvjete, onda se natječaj poništava
povezane vijesti
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
- Grad Rijeka pokreće veliku izmjenu planova Putničke obale. “Sada tamo imamo samo pješačke površine”
RIJEKA – Saša Mrvoš od ožujka ove godine javlja se na natječaje koje raspisuje Grad Rijeka za zaposlenje novih zaposlenika gradske uprave. Javlja se bezuspješno, a njezina priča objašnjava zbog čega je riječ o nemogućoj misiji.
I to ne zato što Saša Mrvoš ne ispunjava natječajne kriterije. Već zbog toga što su natječajni kriteriji takvi da Saša Mrvoš ni na koji način ne može dobiti posao u gradskoj upravi jer se bodovima na pisanom testu pripisuju bodovi na usmenom testiranju. A ono je takvo da je prevladavajući kriterij subjektivni dojam povjerenstva koje provodi natječaj.
Pa ispada, ako je Saša Mrvoš jedina kandidatkinja i ispunila je sve uvjete, onda se natječaj poništava. A ako je više kandidata, onda natječajno povjerenstvo na osnovi subjektivnog dojma može Saši Mrvoš dati na usmenom dijelu taman toliki broj bodova da ne bude na prvom mjestu.
Priča Saše Mrvoš priča je velikog broja građanki i građana za koje će vrata javnih institucija zauvijek ostati zatvorena. Jer su radna mjesta u njima najčešće rezervirana po političkoj liniji ili po liniji poznanstva.
Bezizlazna situacija
– Posljednjih godinu dana sam nezaposlena osoba, bez ikakvih prihoda od 5. ožujka 2024. godine, kada sam primila posljednju naknadu od Zavoda za zapošljavanje i to u iznosu od 97,76 eura. Aktivno tražim posao, prijavljujem se na natječaje, temeljito se pripremam za pisana testiranja na kojima ostvarujem vrlo dobre rezultate, no nažalost ne dobivam mogućnost zapošljavanja.
Ako se prijavim na natječaj za radno mjesto za koje je propisana srednja stručna sprema, između redova mi se kaže da sam prekvalificirana, a posao svoje visoke stručne spreme, iako uspijem ostvariti vrlo dobre rezultate na testiranjima, ne mogu dobiti, kaže Saša Mrvoš.
Zvuči kao pretjerivanje. Iz onoga što detaljno opisuje jasno je da nije riječ o pretjerivanju opisivanja gorke sudbine Saše Mrvoš kojoj sveučilišne diplome očito ne vrijede ništa. S tim da joj se čini da je situacija za nju iz dana u dan sve gora i bezizlaznija.
– Moja socijalna situacija je takva da nemam sredstva za podmirenje osnovnih životnih potreba. Sretna sam jer barem za sada imam svoj dom i krov nad glavom. Ako ne pronađem posao, mogu ga izgubiti i završiti kao beskućnik.
Ja to ne smijem i ne mogu dozvoliti, radno sposobna sam osoba koja želi raditi i koja bi cijenila svaku pruženu priliku za poslom s donekle pristojnim uvjetima rada, bilo visoke bilo srednje stručne spreme, navodi Saša Mrvoš.
Dobro se pripremila
Ta joj prilika u Gradu Rijeci nije pružena. Prvi natječaj na koji se javila bio je onaj Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života koji je objavljen 22. ožujka 2024. godine i natjecala se za mjesta višeg stručnog suradnika za pravne poslove i savjetnika za pravne poslove.
– Kao jedini kandidat, 15. travnja 2024. godine pristupila sam pisanom testiranju za radno mjesto višeg stručnog suradnika za pravne poslove i nakon provedenog intervjua istoga dana, provjerom kod Povjerenstva za provedbu natječaja saznala da sam ostvarila 9 od maksimalnih 10 bodova.
Odlukom pročelnice Upravnog odjela predmetni je natječaj poništen 24. travnja 2024. U slučaju poništenja natječaja, inače se ne navodi koliki je broj bodova kandidat ostvario na pisanom testiranju i na provedenom intervjuu.
Istoga dana, 15. travnja 2024. godine pristupila sam i pisanom testiranju i intervjuu za radno mjesto savjetnika za pravne poslove. Na pisanom testiranju ostvarila sam 8,5 bodova i na provedenom intervjuu 8 bodova.
Intervju se sastojao od dva pitanja: Recite nam nešto o sebi i ukoliko biste bili odabrani za ovo radno mjesto znate li opis poslova radnog mjesta. Ja sam odgovorila na oba postavljena pitanja, a kada sam točno odgovorila na pitanje o opisu poslova radnog mjesta, komentar predsjednice povjerenstva bio je pozitivan u smislu da vidi da sam se dobro pripremila za oba intervjua.
Rješenjem o prijemu u službu na neodređeno vrijeme na radno mjesto Savjetnice za pravne poslove, primljena je kandidatkinja koja je na određeno vrijeme bila zaposlena u navedenom Upravnom odjelu i koja je ostvarila maksimalnih 10 bodova na testiranju i maksimalnih 10 na intervjuu, kaže Saša Mrvoš.
Netočno obrazloženje
Sljedeći natječaj na koji se javila raspisao je isti Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb 6. rujna 2024. godine za radna mjesta višeg stručnog suradnika za pravne poslove (ponovljeni natječaj nakon gore navedene odluke o poništenju natječaja) te za referenta za socijalnu skrb za koje je prema tekstu natječaja potrebna srednja stručna sprema.
– Dana 2. listopada pristupila sam pisanom testiranju za radno mjesto višeg stručnog suradnika za pravne poslove i na istome ostvarila 9 od maksimalnih 10 bodova. Istoga dana pristupila sam i pisanom testiranju za radno mjesto referenta za socijalnu skrb i na istome ostvarila 9,5 od maksimalnih 10 bodova.
Intervju za radno mjesto višeg stručnog suradnika je održan 10. listopada 2024. godine. Na predmetnom intervjuu mi je samo postavljeno pitanje: »Jeste li se u međuvremenu uspjeli zaposliti i kakva je situacija?«
Na to sam odgovorila da nažalost nisam uspjela i da je situacija teška. Na kraju mi je članica Povjerenstva rekla da ne trebam 11. listopada 2024. godine posebno dolaziti na intervju za referenta jer da smo i to sada obavili.
Dana 30. listopada 2024. godine zaprimila sam oba rješenja o prijemu u službu na neodređeno vrijeme. Iz prvog rješenja o prijemu za radno mjesto višeg stručnog suradnika za pravne poslove razvidno je da je u službu primljena kandidatkinja koja je na pisanom testiranju ostvarila 7 bodova, a na intervjuu 10 bodova.
Ja sam na pisanom testiranju ostvarila 9 bodova, a na intervjuu samo 4 boda. Povjerenstvo u istom sastavu prije šest mjeseci za složenije radno mjesto savjetnika za pravne poslove na intervjuu dodijelilo mi je osam bodova, ogorčena je Saša Mrvoš.
Ona upozorava da je prema javno dostupnim podacima izabrana kandidatkinja koja je već zaposlena u jednoj gradskoj ustanovi. Iz drugog rješenja o prijemu u službu na neodređeno vrijeme za radno mjesto referenta za socijalnu skrb razvidno je da je u službu primljena kandidatkinja koja je na pisanom testiranju ostvarila 9 bodova, a na intervjuu 10 bodova.
Sudska zaštita
– Na pisanom testiranju ostvarila sam 9,5 bodova, a na intervjuu samo 4 boda. Vezano uz intervju za radno mjesto referenta za socijalnu skrb važno je naglasiti da Povjerenstvo za provedbu natječaja, nije natječajni postupak, odnosno intervju kao dio postupka, provelo na način kako se to propisuje čl.23. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Netočno je da sam 11. listopada 2024. godine bila u Gradu Rijeci, na adresi Korzo 16, kao što je netočno da sam pristupila dana 11. listopada 2024. na intervju kako je to u obrazloženju rješenja navedeno, zaključila je Saša Mrvoš.
Ona kaže da se ovaj put neće pomiriti sa sudbinom i spustiti glavu jer je sustav zapošljavanja takav kakav je. Napisat će žalbu i pokrenuti sudski spor kako bi dokazala da su natječajni kriteriji takvi da ona jednostavno ne može dobiti posao u Gradu Rijeci, čime je diskriminirana.
– Borila bih se pravnim putem i nakon prvog natječaja na kojemu sam bila jedina kandidatkinja, ali natječaj je poništen i ja nisam u tom slučaju mogla napraviti ništa jer je zakon tako propisao. Borit ću se zbog godina tijekom kojih sam se obrazovala kako bih stekla dvije diplome.
Na Pravnom fakultetu u Rijeci diplomirala sam prije roka 2003. godine i stekla zvanje diplomirane pravnice, a 2012. godine na Specijalističkom poslijediplomskom studiju Pravnog fakulteta u Rijeci, kao student generacije, stekla sam zvanje Sveučilišne specijalistice kriminalističkog istraživanja.
Ne tražim bilo kakvu vrstu materijalne pomoći ni od koga, nego isključivo da mi se omogući pravo na rad, koje mi prema Ustavu Republike Hrvatske kao građanki ove države pripada, zaključila je Saša Mrvoš.
Povjerenstvo: Nismo favorizirali niti jednog kandidata, niti stavili u privilegirani položaj
Kada je riječ o bodovanju na pisanom testu i intervjuu, provjeru znanja i sposobnosti provodi tročlano povjerenstvo, koje imenuje pročelnik upravnog odjela. Zanimalo nas je zbog čega je prvi natječaj poništen.
– Iz priložene dokumentacije proizlazi da kandidatkinja Saša Mrvoš više od 10 godina nije radila u struci. U posljednjih 7 godina radila je na poslovima zaštitara u zaštitarskim tvrtkama. Na intervjuu nije stečen dojam da bi bila adekvatan kandidat za obavljanje poslova traženog radnog mjesta (rad sa strankama, rad u aplikacijama IIS, Socijalni program i Riznica), naveli su u odgovoru.
Tražili smo pojašnjenje kako je moguće da na usmenom testiranju Saša Mrvoš prvi put dobije osam bodova, a drugi put samo četiri boda.
– Na intervjuu je kandidatkinja koja je ostvarila maksimalni broj bodova ostavila najbolji dojam. Na pitanje o poslovima koje trenutno obavlja odgovorila je da radi kao voditeljica pravnih i općih poslova.
Navela je širok spektar pravnih poslova koje obavlja. Istaknula je da poznaje rad u aplikaciji Riznica što je i aplikacija koju bi u redovnom radu koristila u ovom Odjelu. Ostavila je dojam jako motivirane i ambiciozne osobe, spremne za veliki obim poslova koji je u ovom Odjelu očekuje.
Vezano uz ostvareni broj bodova na intervjuu, Saša Mrvoš je na poništenom natječaju od 22. 3. 2024. godine bila jedini kandidat, te je povjerenstvo nije imalo s kime usporediti.
Na svim je ostalim natječajima od svih kandidata ostavila najlošiji dojam (dobila je najmanji broj bodova na svim intervjuima). Saša Mrvoš ima najmanje radnog iskustva na poslovima koji se od nje očekuju za radna mjesta za koje se prijavila, pojašnjava Povjerenstvo.
Zanimalo nas je kakvo je očitovanje Povjerenstva na ocjenu Saše Mrvoš da joj Grad Rijeka onemogućava zapošljavanje na natječajima zbog favoriziranja drugih kandidata.
– Na intervjuu je kandidatkinja koja je izabrana ostvarila maksimalni broj bodova, te je ostavila najbolji dojam (uz još 2 kandidatkinje koje su ostvarile maksimalni broj bodova na intervjuu). Na pitanje o poslovima koje trenutno obavlja odgovorila je da radi kao administrativna referentica – upisničarka.
Navela je širok spektar poslova koje je do sad obavljala s obzirom na to da ima preko 22 godine radnog iskustva u struci. Istaknula je da je radila na poslovima koje se od nje očekuju i na radnom mjestu Referenta za socijalnu skrb.
Ostavila je dojam jako motivirane i ambiciozne osobe, spremne za veliki obim poslova koji je u ovom Odjelu očekuje. Isto kao i na natječaju za radno mjesto višeg stručnog suradnika, Saša Mrvoš je na intervjuu dobila najmanji broj bodova, s obzirom na to da je ostavila najlošiji dojam.
Povjerenstvo nije favoriziralo niti jednog od kandidata niti ih stavilo u privilegirani položaj. Jedini cilj bio je izabrati najbolje kandidate koji će adekvatno moći obavljati tražene poslove, te će u što kraćem roku moći poslove radnih mjesta obavljati samostalno, zaključuje Povjerenstvo.
Žalba gradonačelniku Marku Filipoviću
Saša Mrvoš tvrdi, a o čemu će u žalbi izvijestiti gradonačelnika Marka Filipovića, da oba pisana testiranja održana 2. listopada 2024. godine u Gradskoj vijećnici nisu bila provedena sukladno zakonu o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj samoupravi jer su na testiranjima trebala fizički biti sva tri člana Povjerenstva jer je potreban neparan broj članova.
– Naime na testiranjima su bila samo dva člana povjerenstva. Testiranja su vršena pod videonadzorom i to je lako dokazivo. Upozorila bih na još jedan detalj. Radila sam kao zaštitar 2021. godine na recepciji Grada Rijeke (Korzo 16), i na taj način sam upoznata s radom u IS-u – Informacijskom sustavu grada Rijeke, iako to nije bio formalni uvjet niti jednog natječaja, nego isključivo znanje rada na računalu, a ne znanje rada u IS-u.
Imam više radnog iskustva i veći broj bodova na testiranju od odabrane kandidatkinje i moje radno iskustvo, bez obzira na to kada je stečeno, ostaje za čitav život i ne može me se diskriminirati u odnosu na druge kandidate na temelju toga. Jedino objašnjenje koje je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, kao predsjednica Povjerenstva, imala vezano uz izbor kandidatkinje je: »Ona poznaje rad u IS-u i da to neko tamo, od žaliteljice radno iskustvo iz nekog tamo odvjetničkog ureda, nije isto kao radno iskustvo u javnoj ustanovi od izabrane kandidatkinje.«
Koje potvrđuje da sam kao kandidatkinja stavljena u nepovoljan položaj, uvjerena je Saša Mrvoš.
Grad Rijeka: Natječaji su provedeni prema zakonu
U Odjelu za ljudske resurse Grada Rijeke na naše upite zbog čega je poništen prvi natječaj i kako je moguće da netko na jednom natječaju dobije na usmenom dijelu osam bodova, a nakon nekoliko mjeseci četiri boda, odgovaraju na način da detaljno navode zakonske odredbe.
Pojašnjavaju da sukladno članku 22. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, prethodna provjera znanja i sposobnosti kandidata obavlja se putem pisanog testiranja i intervjua, kod kojeg se za svaki dio provjere kandidatima dodjeljuje određeni broj bodova od 1 do 10.
– Zakonom nije propisan način bodovanja ni pisanog dijela provjere znanja kao niti način provedbe niti bodovanja intervjua, već isto određuje javnopravno tijelo koje provodi natječaj po slobodnoj ocjeni u granicama dane ovlasti i u skladu sa svrhom radi koje je ta ovlast dana poštujući pritom načelo zakonitosti.
Zakon ne pravi razliku u bodovanju pisanog dijela testiranja i usmenog intervjua, bez obzira na to što u slučaju pisanog testiranja kandidata postoji mogućnost ocjene rezultata objektivnim pokazateljima, dok je kod intervjua mjerodavna subjektivna ocjena članova Povjerenstva koji provode intervju.
Ovo je iz razloga što je i sam zakonodavac imao u vidu kako su, pored znanja i vještina potrebnih za određena radna mjesta potrebne određene sposobnosti koje se mogu utvrditi samo u neposrednom kontaktu s određenim kandidatom.
Kroz obavljeni razgovor s kandidatima (intervju), članovi Povjerenstva utvrđuju interese, profesionalne ciljeve i motivaciju kandidata za rad u službi, a rezultati intervjua boduju se na isti način kao i pisano testiranje.
Bodovanje kandidata na intervjuu se provodi po slobodnoj ocjeni u granicama dane ovlasti i u skladu sa svrhom radi koje je ta ovlast dana poštujući pritom načelo zakonitosti, navode u Odjelu za ljudske resurse Grada Rijeke.
Kada je riječ o poništenju prvog natječaja, navode da se sukladno zakonskim odredbama nakon raspisanog natječaja ne mora izvršiti izbor, ali se u tom slučaju donosi odluka o poništenju natječaja, a protiv odluke o poništenju natječaja nije dopušteno podnošenje pravnih lijekova.
U Odjelu za ljudske resurse Grada Rijeke zaključuju da su svi natječajni postupci na koje se javljala Saša Mrvoš provedeni u potpunosti sukladno odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.