Foto Arhva/NL
Za tri sudska zapisničara prijavilo se 13, a za tri upisničara 26 kandidata, dok se za jednog upisničara u Opatiji prijavilo 14 osoba, kaže predsjednik Općinskog suda u Rijeci Stanislav Mihelčić
povezane vijesti
RIJEKA – Mnogi se sjećaju da su nedavno pred svim sudovima u Hrvatskoj, pa tako i pred zgradom Županijskog i Općinskog suda u Rijeci, održavani prosvjedi zaposlenika u pravosudnim tijelima, a zatim i štrajk koji je paralizirao rad sudova i kompletnog pravosuđa. Prosvjednici su ispred sudova nosili transparente s natpisima: »Kriminalci bolje žive od nas«, »Mladi odlaze sa sudova, nitko se ne javlja na natječaje«,« Prosječna plaća na sudu namještenika 3.650 kuna – sramota«, »U EU prosječna plaća za referenta 4.340 eura. Jesmo li u mi u EU-u?« i brojne druge. Prosvjedom i štrajkom zaposlenici su prije svega željeli ukazati na preniske plaće, posebice s obzirom na odgovornost posla koji rade, a i na diskriminaciju kojoj su izloženi.
Bitna karika
Prosvjednici su govorili o tome da se zaboravlja koliko su bitna karika u lancu pravosuđa, jer kako su isticali – da nema nas, pravosuđe bi stalo. Iz razgovora s prosvjednicima moglo se saznati da se na oglase za radna mjesta sudskih službenika javlja malo ljudi koji najčešće ne zadovoljavaju minimalne uvjete, a da se u zadnje vrijeme nitko ni ne javlja. Nedostatak odgovarajuće radne snage u Hrvatskoj, u nekim djelatnostima poput građevine, dostave ili turizma, može se riješiti uvozom radne snage, ali takav slučaj nije i u pravosuđu, koji se ne može riješiti uvozom radnika iz Nepala.
No, izgleda da se situacija u potpunosti promijenila kada je riječ o interesu za rad na sudovima. Iako plaće nisu povećane na iznose koje su djelatnici u pravosuđu tražili, na natječaje za posao na mjestima u sudovima za koje nekada nije bilo odaziva, ima sve više interesa, ali i puno više kandidata od raspisanih radnih mjesta.
Tako se u Općinskom sudu u Rijeci događaju zanimljive i vrlo pozitivne pojave kada je u pitanju interes za rad u tom sudu. Osim što postoji sve veći interes za rad na sudu, za radna mjesta javljaju se i kandidati koji imaju i veću kvalifikaciju od one tražene. Do sada su već zaposleni brojni novi službenici i namještenici. S povećanjem plaća starim, kao i novim djelatnicima zadovoljni su i suci jer je puno bolja i pozitivnija »radna klima«. Suradnici s kojima rade, rade s puno više entuzijazma i optimizma, kazali su nam suci s kojima smo razgovarali.
Bolji uvjeti rada
Razgovarali smo i s pojedinim djelatnicima, s kojima smo se susretali za vrijeme štrajka, koji kažu da nisu postignuti maksimalni uvjeti što se tiče zahtjeva za plaće, ali da su se osim povećanja plaća, poboljšali i uvjeti rada boljom organizacijom, što je također jako važno.
– Od početka lipnja ove godine zaposlena su tri sudska savjetnika, četiri zapisničarke, dvije zapisničarke – vježbenice, zemljišno-knjižni referent i voditelj pomoćno-tehničke službe. Za raspisane natječaje za tri sudska zapisničara prijavilo se 13 kandidata, a za tri upisničara čak 26 kandidata, a za jednog upisničara u Opatiji prijavilo se 14 osoba, kaže nam predsjednik Općinskog suda u Rijeci Stanislav Mihelčić.
Mihelčić napominje da su u tijeku oglasi za prijem još jednog sudskog savjetnika, četiri zapisničara, tri upisničara, jedne spremačice, a u fazi primitka čeka se još pravomoćnost rješenja, zaposlit će se jedna spremačica, kao i dva sudska savjetnika.
– U pripremi do kraja godine su natječaji za tri zapisničara i jednog zemljišnoknjižnog referenta, zaključuje Mihelčić.
Nadležnost Općinskog suda Rijeka
Općinski sud u Rijeci nadležan je za područje općina Brod Moravice, Čavle, Fužine, Jelenje, Klana, Kostrena, Lokve, Lovran, Matulji, Mrkopalj, Mošćenička Draga, Ravna Gora, Skrad i Viškovo, te gradova Bakar, Cres, Čabar, Delnice, Kastav, Kraljevica, Mali Lošinj, Opatija, Rijeka i Vrbovsko. Stalne službe Općinskog suda u Rijeci su u Delnicama, Malom Lošinju i Opatiji.