VKS je, ne navodeći identitet, izvijestio da je Rukavini povisio kaznu
povezane vijesti
CRIKVENICA – Visoki kazneni sud (VKS) postrožio je, nakon prihvaćanja Uskokove žalbe, kaznu bivšem crikveničkom gradonačelniku Damiru Rukavini, koji je osuđen zbog zlouporabe obavljanja dužnosti državne vlasti, počinjeno pogodovanjem u postupku javne nabave, javlja Hina. VKS je, ne navodeći identitet, izvijestio da je Rukavini povisio kaznu s pet mjeseci zatvora, uvjetno na godinu dana, na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine uz primjenu uvjetne osude tako da se izvršenje kazne odgađa za vrijeme od tri godine, pod uvjetom da Rukavina ne počini novo kazneno djelo.
Olakotne i otegotne okolnosti
Prizivni sud je ocijenio da je Uskok u pravu kada u žalbi ističe da je prvostupanjski sud prilikom odmjeravanja kazne Rukavini precijenio utvrđene olakotne okolnosti, a istodobno nije pravilno vrednovao otegotne okolnosti te mu je izrekao preblagu kaznu. VKS je precizirao da je riječki Županijski sud kao olakotno cijenio činjenicu da Rukavina ranije nije osuđivan, kao i 11-godišnji protek vremena od počinjenja djela, a u međuvremenu protiv njega nije pokrenut neki drugi postupak, dok mu je kao otegotno cijenjena društvena opasnost djela. Apelacijski sud smatra da kazna zatvora u trajanju od jedne godine, uz primjenu uvjetne osude s rokom provjeravanja od tri godine, predstavlja adekvatnu društvenu osudu za počinjenje inkriminiranog kaznenog djela te je primjerena težini počinjenog djela, ličnosti optuženika i svim okolnostima djela. Sud ističe kako će se tom kaznom postići svi oni ciljevi specijalne i generalne prevencije. VKS nije prihvatio stav Uskoka da se Rukavini treba izreći bezuvjetna kazna zatvora, a koju tužiteljstvo nalazi opravdanom ističući dodatne otegotne okolnosti, odnosno činjenicu da je Rukavina kao gradonačelnik Crikvenice iskoristio svoj društveni položaj i povjerenje građana, kao i da su njegove pobude bile stjecanje imovinske koristi za svoju tvrtku. To su, smatra VKS, okolnosti sadržane u činjeničnom opisu djela te ih prvostupanjski sud nije mogao ponovno kao negativne vrednovati i prilikom odmjeravanja kazne optuženiku.
Djelomično ukinuta presuda
Vrhovni sud je pak u studenome 2021. godine djelomično ukinuo presudu riječkog Županijskog suda kojom je Rukavina osuđen zbog produljene zlouporabe obavljanja dužnosti državne vlasti, a potvrdio je prvostupanjsku oslobađajuću presudu za sprečavanje dokazivanja. Najviši sud je tada izvijestio da je prihvatio Rukavininu žalbu i ukinuo prvostupanjsku presudu u osuđujućem dijelu koja se odnosi na optužbu da je Rukavina, nakon što je izabran za gradonačelnika 2009. godine, iskoristio svoj položaj i ovlasti da bi pogodovao tvrtki koju je osnovao, a koja je otprije za grad obavljala poslove vezane za javnu rasvjetu. Rukavina je, prema optužnici, omogućio toj tvrtki da i dalje zadrži poslovne odnose s gradom te je formalno prenio vlasništvo poslovnih udjela na drugu osobu, zadržavši upravljačka prava u tvrtki. Teretio se i da je znao kako njegova tvrtka nije jedina koja može obaviti radove za grad i da nisu ispunjeni uvjeti za javnu nabavu bez prethodne objave. Rukavina je kao gradonačelnik, precizirao je najviši sud, donio odluku o takvoj vrsti javne nabave, nakon čega je grad s njegovom tvrtkom zaključio dva ugovora o izvođenju radova na temelju kojih je tvrtki isplaćeno 722.880 kuna.
Bivšeg crikveničkog gradonačelnika nazvali smo te ga zamolili za komentar vezan uz ovu odluku Visokog kaznenog suda o postroženju kazne.
– Nema se tu što komentirati. Toliko se toga napisalo, a ništa od toga nema smisla. Optužen sam za stjecanje imovinske koristi u iznosu od 700 tisuća kuna, a ja se pitam ako je taj iznos nezakonito stečen, kako to da ga nije potrebno vratiti? Dakle, prema presudi nema nikakve štete, iznos ne treba vratiti, a kriv jesam? Neka mi netko pojasni kakva je to presuda, odgovorio je Damir Rukavina.
PGS-ovo tumačenje odstupanja Rukavine s mjesta gradonačelnika
Nakon odluke Visokog kaznenog suda o postroženju kazne bivšem gradonačelniku Crikvenice Damiru Rukavini reagirao je i crikvenički ogranak PGS-a.
– Nakon samo dva mjeseca »nazovi« mirovine na vidjelo je izašao pravi
razlog odstupanja bivšeg gradonačelnika Crikvenice. Od danas je čak i onima koji su povjerovali da bivši gradonačelnik odstupa radi mirovine jasno zbog čega je stvarno odstupio. Sad je jasno da je cilj bio minimalizirati štetu od negativnog utjecaja činjenice da još jedan član HDZ-a mora odstupiti zbog nezakonitih radnji, i to s mjesta gradonačelnika ne baš beznačajnog grada. Da je tzv. odlazak u mirovinu samo paravan, pokazalo se i samo nekoliko dana nakon odlaska, kada je bivši gradonačelnik navodno podnio zahtjev za naknadu plaće za vrijeme od šest mjeseci po prestanku profesionalnog obavljanja dužnosti gradonačelnika na koju u slučaju odlaska u mirovinu ne bi imao pravo. Nakon višegodišnje pravne bitke potvrđene su nezakonite radnje, pa se postavlja pitanje u kolikoj su mjeri te radnje oštetile gradski proračun i hoće li aktualna obnašateljica dužnosti gradonačelnika poduzeti mjere u cilju utvrđivanja eventualne štete, kao i odgovarajuće pravne radnje u smislu namirenja štete ako ista postoji, stoji u priopćenju koje potpisuje predsjednik crikveničkog PGS-a Branko Kleković.
Bivšeg gradonačelnika Damira Rukavinu pitali smo i kako komentira PGS-ove tvrdnje prema kojima je pravi razlog njegova odstupanja s pozicije gradonačelnika Crikvenice upravo spomenuta odluka VKS-a o postroženju kazne.
– Kako sam ja mogao znati za ovakvu odluku prije nego li je donesena? Jesu li možda za nju znali u PGS-u, rekao je Rukavina.