SVJETSKI DAN UČITELJA

Županija nagradila najuspješnije nastavnike i škole: Najveći je uspjeh kad učenik nadmaši učitelja

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Za izvrsnost u svom radu nagrađeni su Damir Čović, Suzana Matušan Avgustini, Ana Matišić Vicić, te Helga Dukarić Dangubić



Biti učitelj je vrlo vrijedno, savjesno i odgovorno. To nije posao, već poziv i nema većeg zadovoljstva kada imate jednu važnu ulogu u životu djeteta, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije Edita Stilin na današnjoj svečanoj dodjeli nagrada najuspješnijim nastavnicima i školama održanoj u povodu Svjetskog dana učitelja u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.


Nagrada je dodijeljena prosvjetnim djelatnicima koji su se istaknuli izvrsnošću u svom radu, a ovogodišnji laureati su Damir Čović, profesor fizike u OŠ Turnić, Suzana Matušan Avgustini, učiteljica glazbene kulture u OŠ »Eugen Kumičić«, Ana Matišić Vicić, nastavnica matematike u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi te Helga Dukarić Dangubić, nastavnica glazbene umjetnosti u Gimnaziji Andrije Mohorovičića, dok su najboljim odgojno-obrazovnim ustanovama proglašene Osnovna škola Kostrena i Ugostiteljska škola Opatija, u čije su ime nagrade primile ravnateljice Adriana Glavan i Sibila Roth.


Novčane nagrade


Najuspješnije škole nagrađene su plaketama, dok su nastavnici nagrađeni i novčanom nagradom u neto iznosu od 1.200 eura, a za nagradu, koju Županija dodjeljuje već 25 godina, ove je godine konkuriralo 14 odgojno-obrazovnih djelatnika te pet ustanova.




Navodeći kako u 40 godina rada nije bilo godine, a da neki od njegovih učenika nisu bili na državnoj razini natjecanja, laureat Damir Čović istaknuo je da je njegov najveći uspjeh što su djeca zavoljela predmet koji predaje te su mnogi krenuli u znanstvene vode.



– Najveći je uspjeh što su mnogi moji učenici postigli više od mene i postali doktori znanosti. Uvijek me veseli kada mi se jave bivši učenici i kažu da sam ih inspirirao da upišu fakultet koji su odabrali, naglasio je Čović.


Uz nastavnički rad Čović je niz godina obnašao ključne funkcije u Društvu pedagoga tehničke kulture i Zajednici tehničke kulture te je organizirao stručna usavršavanja za učitelje fizike.


Suautor je i recenzent udžbenika za tehničku kulturu i fiziku, a njegov doprinos prepoznat je i nagradama Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Među brojnim priznanjima je i nagrada za 500 najuspješnjijih odgojno-obrazovnih djelatnika.


Dodajući kako svoje učenike svakodnevno potiče na kreativnost te da jako voli svoj posao, dobitnica nagrade Suzana Matušan Avgustini istaknula je kako uz rad u nastavi vodi i dječji zbor »Tratinčice«, a ujedno je i predsjednica Kreativno edukativnog centra »Glazbeni vrtuljak«.


RIJEKA, 04. 10.. 2024. – Guvernerova, dodjela nagrada povodom Svjetski dan učitelja
SNIMIO: VEDRAN KARUZA


Matušan Avgustini je i voditeljica zborova, dirigentica, skladateljica, pjevačica i violinistica te je mentorica učenicima koji sudjeluju na natjecanjima na kojima ostvaruju zapažene rezultate.


Posebnu pozornost u poslu posvećuje učenicima s teškoćama, kao i darovitima, a ujedno je i voditeljica niza školskih projekata. Sudjeluje i u autorstvu i suautorstvu udžbenika, stručnih knjiga i drugih odgojno-obrazovnih materijala te programa.


Individualni pristup


Glazbeni karijerni put ima i Helga Dukarić Dangubić koja je istaknula da je glazba nešto najbolje na svijetu, kao i da svoju ljubav prema glazbi nastoji prenijeti učenicima. Voditeljica je Združenog zbora Prve riječke hrvatske gimnazije i Gimnazije Andrije Mohorovičića, a veliki trud ulaže u pripremu učenika za natjecanja što rezultira njihovim izvrsnim postignućima.



Darovite učenike okuplja u pjevačke zborove, vokalne skupine i klape, školske bendove i druge projekte, a uz darovite učenike veliku pažnju posvećuje učenicima s teškoćama i njihovoj inkluziji vodeći se motom da svako dijete ima pravo na glazbenu kulturu.


Ostvaruje i uspješnu suradnju s lokalnom zajednicom te drugim institucijama, a dio svog radnog vijeka, deset godina, provela je i na bolničkim odjelima Dječje bolnice Kantrida.


Navodeći da sa svojim poslom živi od 0 do 24 ovogodišnja, laureatkinja Ana Matišić Vicić istaknula je da se treba raditi ono što se voli, a u svom radu s učenicima svima pristupa individualno.



Autorica je udžbenika iz matematike za srednje škole, član povjerenstva za provedbu natjecanja iz matematike i engleskog jezika, sudjeluje u raznim projektima, a kao mentorica priprema učenike za natjecanja na kojima na državnoj razini postižu vrijedne rezultate.


Svjetski dan učitelja obilježava se u više od sto država svijeta kako bi se istaknula važnost učiteljskog poziva za razvitak čitavog društva. Svečanost za najistaknutije primorsko-goranske odgojno-obrazovne djelatnike i ustanove organizirana je u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja, a u prigodnom programu nastupili su i učenici Glazbene škole »Ivan Matetić Ronjgov«: Andrej Grlaš, Almer Rizvanović, Ivan Kolar, Franka Zupičić i Matias Belušić Gonzalez.


Nagrađene OŠ Kostrena i Ugostiteljska škola Opatija


Nagrađene škole, OŠ Kostrena i Ugostiteljska škola Opatija, u svom se radu ističu provedbom niza projekata kao i uspjesima učenika. Kostrenska škola kod učenika razvija toleranciju, brigu za fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje te svijest o očuvanju okoliša i prirode.



Učenici uče kako biti inovativni, kompetitivni te prilagodljivi, a poseban naglasak u radu stavlja se na zavičajnost, tradiciju i baštinu.


Ugostiteljska škola već se 95 godina ističe po partnerskom odnosu sa zajednicom uključujući se u rad svih manifestacija, a postala je i Regionalni centar kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva. ističe se i humanitarni rad učenika, kao i njihovi uspjesi na cijelom nizu domaćih i inozemnih natjecanja.