Femicid

“Žrtvi treba vjerovati kad prijavi nasilje, to nije izolirani incident, ponovit će se”

Mirjana Grce

Sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova održana u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama / Foto: Nikola Blagojević

Sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova održana u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama / Foto: Nikola Blagojević

U Hrvatskoj je od 2016. do 2023. godine počinjeno 65 intimnih partnerskih femicida, istaknula je Dunja Bonacci Skenderović



RIJEKA – Intimni partnerski femicid je namjerno i planirano ubojstvo žene, a ne incident. Motiv počinitelja nije ljubomora, već to što je izgubio kontrolu nad svojom partnericom, jer je ona odlučila prekinuti vezu, otići, rastati se – jedan je od zaključaka istraživanja intimnog partnerskog femicida u Hrvatskoj od 2016. do 2023. godine koje je provela Dunja Bonacci Skenderović, nezavisna stručnjakinja i konzultantica za suzbijanje nasilja, naslovivši tu analizu »Ili moja ili ničija«.


Bonacci Skenderović je svoje istraživanje predstavila na tematskoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova PGŽ-a, koja je u sjedištu županije održana u povodu Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.


Dugo zlostavljanje


Skup je pozdravila predsjednica Povjerenstva Jovana Čutul rekavši da u osam mjeseci ove godine u odnosu na prošlu podaci institucija u PGŽ-u pokazuju porast nasilja nad ženama.




– U Hrvatskoj je od 2016. do 2023. godine počinjeno 65 intimnih partnerskih femicida – to znači da je u tom razdoblju suprug, bivši suprug, partner ili bivši partner ubio svoju suprugu ili partnericu. Većina femicida se dogodila u zajedničkom kućanstvu žrtve i počinitelja, i čak 41 posto tih slučajeva završilo je samoubojstvom počinitelja. Mi danas dosta govorimo o tome da imamo novo kazneno djelo – teško ubojstvo žene, međutim, nekako se previdi to da jedan veći dio femicida završava samoubojstvom. Istraživanje je također pokazalo da je femicidu prethodilo dugotrajno zlostavljanje žrtve te da je moguće pretpostaviti da bi se femicid mogao dogoditi zato što postoje određeni znakovi rizika koji na to ukazuju. Jedan od prediktora femicida je svakako i to da počinitelj žrtvu uhodi, da joj prijeti, da joj šalje prijeteće poruke, da je zlostavlja čak i nakon prekida veze, rekla je Bonacci Skenderović, objasnivši da je početna godina istraživanja 2016. zato što pravobraniteljica za ravnopravnost spolova te godine počinje sustavnije bilježiti slučajeve.


Sličnosti slučajeva


Spomenuvši uz Hrvatsku brojne europske zemlje, poručila je da su femicidi u mnogim zemljama jako slični, da imaju vrlo sličnu dinamiku i obrasce po kojima se događaju te da se femicid, zbog postojanja tih obrazaca i predvidljivosti, u određenom broju slučajeva može spriječiti. Među ostalim je konstatirala da su neka obilježja femicida: pretjerano ubijanje, da ima karakteristike likvidacije, te sličnost među slučajevima.


Na pitanje kako spriječiti femicid, Bonacci Skenderović je odgovorila:


– Prevencija, vjerovati žrtvi. Kad žrtva prijavi nasilje, treba joj vjerovati da to nije izoliran incident, nego da će se nasilje i dalje događati.