Šapjane

Životni poziv, a ne samo posao: Budući riječki vatrogasci dobili dipome

Bruna Matičić

Foto: Angela Maksimović

Foto: Angela Maksimović

Državna vatrogasna škola traje sedam mjeseci, uključuje 819 nastavnih sati iz trinaest predmeta, od čega se 47 posto ukupnog nastavnog fonda odnosi na vatrogasne vježbe



ŠAPJANE – U vježbovnom centru Šapjane je održana svečana podjela svjedodžbi drugoj generaciji polaznika riječkog odjeljenja Državne vatrogasne škole čime je dvadeset i pet mladih polaznika i polaznica škole stupilo u redove hrvatskih vatrogasaca.



Novopečenim vatrogascima uvodno se obratio glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković te im, čestitajući, izrazio dobrodošlicu ističući da su odabrali časno i hrabro zanimanje.- Došli ste do onog najljepšeg čina kad stupate u veliku hrvatsku vatrogasnu obitelj i odlazite u postrojbe gdje ćete profesionalno obavljati svoje poslove. Učili ste od najboljih, svojih voditelja, instruktora i nastavnika.





Budite ponosni hrvatski vatrogasci i dio obitelji koja pomaže i uvijek je na usluzi građanima i posjetiteljima Republike Hrvatske, a pritom nemojte zaboraviti i onaj dobrovoljni dio koji čini temelj vatrogastva. Dobro došli u obitelj od 150 tisuća članica i članova, poručio je Tucaković.


Poziv zainteresiranima


Ovom prigodom glavni vatrogasni zapovjednik komentirao je kako je u Državnoj vatrogasnoj školi u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu osposobljeno 200 profesionalnih vatrogasaca, a zbog velike potražnje isti broj učeničkih mjesta otvorit će se i u novom upisnom ciklusu, čime će se, kaže Tucaković, pridonijeti ukupnom broju vatrogasaca u državi.



Mladim vatrogascima su čestitali i voditelj riječkog odjela Državne vatrogasne škole Nikola Tramontana, inače tajnik i stručni suradnik u županijskoj vatrogasnoj zajednici te Dario Gauš, zamjenik zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke i predavač nastavnog predmeta Vatrogasna taktika s elementima topografije i vatrogasnim vježbama.



– U ovom smo ciklusu imali polaznike iz Primorsko-goranske i Istarske županije, a nakon završnog ispita veliki dio njih zaposlio se u vatrogasnim postrojbama, bilo kao profesionalni vatrogasci ili kao sezonski vatrogasci s mogućnošću trajnog zapošljavanja u nekoj od naših vatrogasnih postrojbi, rekao je Tramontana te, pozivajući sve zainteresirane da im se pridruže istaknuo da škola traje 7 mjeseci, uključuje 819 nastavnih sati iz 13 predmeta, od čega se 47 posto ukupnog nastavnog fonda odnosi na vatrogasne vježbe.


Cjeloživotno učenje


– Mladim vatrogascima i onima koji osjećaju poziv da nam se pridruže poručio bih da je vatrogastvo uistinu poziv, ne zanimanje. Biti vatrogasac doista jest čast, istaknuo je Tramontana zaključivši da je riječ o humanitarnoj djelatnosti koja uključuje cjeloživotno učenje.



Svoje iskustvo u Državnoj vatrogasnoj školi s nama su podijelili i novopečeni vatrogasci.


– Od djetinjstva sam u DVD-u, a nakon tečaja za dobrovoljnog vatrogasca i odlaska na intervencije shvatio sam da se time želim baviti. Sad sam ostvario svoj cilj, spreman za daljnje usavršavanje i učenje, rekao je Antonio Gerić.


Zadovoljstvo je izrazila i Antonia Grgić, vatrogaskinja Javne vatrogasne postrojbe Opatija.


– Biti vatrogasac, prije svega je vrlo humanitaran posao, vrijedan divljenja. Iskreno, uvijek mi se sviđalo pomagati drugim ljudima, osobama u nevolji te sam puno toga naučila u Državnoj vatrogasnoj školi, a svatko tko je zainteresiran ovdje će dobiti kvalitetnu teorijsku nastavu i praktičan rad, zaključila je Grgić.