Med

Željko Trupković iz Čakovca ukupni pobjednik Zlatnog ulišta 2022.

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Proglašeni su najbolji medari u organizaciji Biopčele



Kvaliteta meda, česta je tema razgovora među ljubiteljima tog proizvoda, pa analiza onoga što se prodaje kao med, jedan je načina kako prepoznati pravi med, a kako patvorinu.


Na manifestaciji “Zlatno ulište 2022” koja je održana u Kastvu, u organizaciji “Biopčele” Udruge za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike iz Rijeke i suorganizatora Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ iz Stare Sušice, ocijenjene su kvalitete meda Primorsko goranske županije, ali gostiju iz cijele Hrvatske.


Nakon sprovedene laboratorijske analize i senzorskog ocjenjivanja kvalitete meda dodijlile su sediplome i plakete najbiljim pčelarima uz proglašenje ukupnog pobjednika i pobjednika po vrstama meda.




Ukupni pobjednik je Željko Trupković iz Čakovca s medom od bagrema.



Pobjednici po kategorijama su Andrija Orlić iz Punta, s medom medunom, Lucijano Furlanić iz Veprinca s medom od lipe i Natalija Branković iz Novalje s multiflornim medom.


Posebna priznanja dobili su ukupni pobjednik Željko Trupković za med od heljde i Miroslav Idžojtić iz Koprivnice.


Na ovo natjecanje mogli su se prijaviti svi zainteresirani pčelari koji se bave primarnom pčelarskom proizvodnjom meda.


Trebali su dostaviti po 3 staklenke meda od 370 mL (450 g) za svaki uzorak meda s kojim se žele natjecati, a od njih jedna je morala biti u neooznačenoj staklenci.


Ocjenjivanje uzoraka prijavljenih na natjecanje izvršilo se na temelju Pravilnika, a fizikalnokemijsku i melisopalinološku analizu proveo je ovlašteni laboratorij s parmetrima koji se odnose na melisopalinološku (peludnu) analizu, udio vlage, električnu provodljivost i sadržaj hidroksimetilfurfurala (HMF).


Po obavljenom laboratorijskom ispitivanju, izvršilo se senzorsko (organoleptičko) ocjenjivanje prema kvanititavino-deskriptivnoj metodi od 100 bodova Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda (HUSAM).


Branko Vidmar predsjednik Organizacijskog odbora Zlatnog ulišta, ocijenio je da je pčelarska sezona 2022. godine, pokazala ipak nešto povoljnijom od prethodne, no ipak ne toliko da se to ne bi odrazilo na glavne nektarne paše u Primorsko-goranskoj županiji.


Foto Vladimir Mrvoš


Slično je bilo i na širem prostoru Republike Hrvatske. I ove godine je zabilježena relativno velika zastupljenost meduna, kako u Gorskom kotaru tako i u Primorju.


Paša kadulje je samo na pojedinim lokalitetima pokazala određeni potencijal. Sami meduni su nastavili odražavati neobično veliku raznolikost pratećih nektarnih elemenata.


Tu se posebno ističu kesten (Castanea sativa Mill.) i lipa (Tillia sp.), koja je i samostalno pokazala relativno dobru izdašnost. Posebnost ovogodišnjeg natjecanja ogleda se u ponovnoj pojavi medova unikatnih “kupaža” različitih nektara i medne rose, a što pokazuje trend “blendiranja” i kontinuitet u pojavi novih sorata uniflornog meda na hrvatskom tržištu.


U sklopu programu je održano je stručno pčelarsko predavanja diplomiranog inženjera agronomije Igora Petković iz Siska na temu “Kako do punih košnica (pčela i meda)”.


Petković je sudiobnicima skupa prenio svoje bogaro iskustvo ima bogato iskustvo proizvodnje meda, jer je od 2006. godine nositelj OPG i radi s 500 pčelinjih zajednica.


Trenutno je seleći pčelar sa 1 kontejnerom (48 zajednica) namijenjenih proizvodnji meda te posjeduje i stacionarni pčelinjak od 52 zajednice za proizvodnju nukleusa.


– Moje je mišljenje da nema intezivnog sustava pčelarenja bez nukleusa, odnosno pomoćnih zajednica. Nukleuse možemo koristiti prilikom brojnih tehnoloških postupaka, a osnovna funkcija bi trebala biti povećanje proizvodnih jedinica, istaknuo je Petrović.


Metoda senzorskog ocjenjivanja na Zlatnom ulištu je kvantitativno-deskriptivna metoda ocjenjivanja kvalitete meda Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda (HUSAM) od 100 bodova, uz korištenje jednog od dvije vrste senzorskih obrzaca ovisno o tome da li se ocjenjivao uniflorni ili multiflorni med.


Postupak ocjenjivanja meda provedeno je od strane stručnog panela (komisije) za senzorsko ocjenjivanje meda, u kojem su sudjelovali senzorski analitičari meda u sastavu: Mirko Almaši, Dijana Mišetić Ostojić, Itana Bokan Vucelić, Ivan Kovač, Branko Vidmar i prof. dr. sc. Dražen Lušić, voditelj panela. Članovi panela, su članovi Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda (HUSAM).