Ilustracija / Foto Patrik Macek/PIXSELL
Doznajte sve o novoj izvannastavnoj aktivnosti riječkih učenika
povezane vijesti
Od idućeg polugodišta u šest riječkih osnovnih škola eksperimentalno će se uvesti izvannastavna aktivnost Zdravstveni odgoj i obrazovanje (ZOO), dok će sveobuhvatna provedba programa započeti iduće školske godine.
U Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke ističu da je plan prije uvođenja u sve riječke škole, program pilotirati, odnosno uvesti eksperimentalno.
Izrada priručnika
– Dakle, kao i prilikom eksperimentalnog uvođenja Građanskog odgoja i obrazovanja, namjera je uključiti šest osnovnih škola, pri čemu će se voditi računa o tome da bude uključena i jedna talijanska škola.
Finaliziranju popisa škola koje će biti uključene u eksperimentalnu provedbu pristupit će se početkom idućega polugodišta, odnosno prije početka faze organizacije edukacije budućih provoditelja programa.
Škole će se birati po iskazanom interesu, kapacitetima za provedbu programa i prethodnom iskustvu u provedbi sličnih aktivnosti, najavljuju u Upravnom odjelu.
ČETIRI TEMATSKA PODRUČJA– zdravi stilovi života, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost |
Ujedno dodaju da se sam program izrađivao pomno, odgovorno i promišljeno te je razvijan na utvrđenim potrebama, provedenim međunarodnim, nacionalnim i lokalnim istraživanjima i baziran na znanstveno utemeljenim činjenicama.
– Kako bismo s takvim pristupom nastavili i dalje, ZOO će se uvesti eksperimentalno da bismo, prije uvođenja u sve zainteresirane škole, program i provedbu mogli detaljno evaluirati.
Prva faza izrade programa uključivala je razvoj kurikuluma, a sada se bližimo kraju druge faze koja uključuje izradu priručnika za učenike.
Potom slijede dizajn i tisak materijala, prijevod na talijanski jezik i ostale popratne aktivnosti te organizacija edukacije provoditelja koja je planirana za proljeće 2024. godine i zatim, u jesen naredne godine – eksperimentalna implementacija.
Ovim programom Grad Rijeka postaje prva jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koja želi raditi na razvoju zdravstvene pismenosti djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja kako bi pridonijela dobrobiti svih građana i građanki, objašnjavaju u Upravnom odjelu.
Dva ciklusa
Istraživanje riječkog Filozofskog fakulteta pokazalo je da čak 63 posto riječkih sedmaša u školi želi pohađati izvannastavnu aktivnost Zdravstveni odgoj i obrazovanje.
Program će se provoditi 70 sati godišnje kroz dva odvojena obrazovna ciklusa od kojih prvi uključuje učenike 5. i 6. razreda, a drugi učenike 7. i 8. razreda.
Učenje i poučavanje unutar ove izvannastavne aktivnosti bit će organizirano kroz četiri tematska područja, a riječ je o zdravim stilovima života, pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti, zatim mentalnom zdravlju čiji je cilj emocionalna i socijalna dobrobit djece, potom seksualnom i reproduktivnom zdravlju te rodnoj ravnopravnosti i, na koncu, prevenciji ovisnosti i rizičnih ponašanja.
Za svaku tematsku cjelinu razrađene su teme i povezani ishodi učenja te broj sati provedbe.
Sam kurikulum donosi i prijedloge metoda i strategija učenja i poučavanja za svako tematsko područje kao i prijedloge metoda vrednovanja učenika koje se temelje isključivo na formativnom vrednovanju, umjesto klasičnom brojčanom ocjenjivanju.
Naglasak na terenskoj nastavi
U provedbi kurikuluma naglasak je na terenskoj nastavi, a svi će učenici dobiti učeničku mapu, kao što je to slučaj s Građanskim odgojem i obrazovanjem.
Učenici će imati priliku svoja znanja prenositi dalje te će postati svojevrsni ambasadori zdravlja te će se izraditi i indeks zdravlja škola.
Riječ je o prvom takvom alatu u Hrvatskoj koji će omogućiti samovrednovanje škole vezano uz promociju zdravlja, kao i unapređenje zdravstvene pismenosti.
Priručnici za učenike bit će prevedeni i na talijanski jezik, a kao i u slučaju Građanskog odgoja i obrazovanja i materijali novog programa ustupit će se besplatno svim jedinicama lokalne i regionalne samouprave koje pokažu interes za provedbu programa.