"Spasimo plaže na Kvarneru"

Zbog zagađenja u Kostreni Čuvari Kvarnerskog Zaljeva uputili premijeru peticiju: “Ovo je ekološka katastrofa!”

P. N.

Foto Čuvari Kvarnerskog Zaljeva

Foto Čuvari Kvarnerskog Zaljeva

Tražimo osnivanje Vijeća za praćenje sanacije onečišćenja kraškog podzemlja i mora Rafinerije Urinj gdje bi uz predstavnika INA-e bili predstavnici Ministarstva zaštite okoliša , PGŽ-a,  Općine Kostrena te predstavnik mještana Kostrene, poručuju Čuvari Kvarnerskog zaljeva



Građanska inicijativa Čuvari Kvarnerskog Zaljeva uputila je premijeru Andreju Plenkoviću otvoreno pismo i peticiju “Spasimo plaže na Kvarneru”.


Pismo prenosimo u cijelosti:


“Poštovani predsjedniče Vlade RH, pišem Vam s velikom dozom ogorčenja i zabrinutosti nakupljenih nakon višegodišnje netransparentnosti INA-e oko sanacije kraškog podzemlja i curenja ugljikovodika u more u području  Općine Kostrena. Ova peticija “Spasimo plaže na Kvarneru” je adresirana na Ministarstvo zaštite okoliša i  zelene tranzicije čiji je glavni zadatak zaštita okoliša, te kao jedan od smjerova njihovog djelovanja i “prevencija i kontrola onečišćenja te nadzor nad industrijskim postrojenjima i drugim izvorima  onečišćenja”.




Kako god, zbog ozbiljnosti situacije u kojoj se je našao Riječki zaljev (nitko ne zna koliko tisuća tona ugljikovodika je od 1985. godine iscurilo iz INA-nih postrojenja u kraško podzemlje,  postojeće stanje instalacija, sistema i opreme RNR lokalitet Urinj, te i jakih seizmičkih djelovanja na toj lokaciji) došlo je vrijeme da se direktno obratimo Vama.  


Ovo više nije mali ekološki incident već ovdje govorimo o ekološkoj katastrofi koja može  imati nesagledive posljedice za Kostrenu i cijeli Riječki zaljev. U vidu toga, sanacija traži žurnu reakciju prije svega države i njenih institucija. Ne postoji primjer u svijetu gdje država prepušta vođenje sanacije privatnoj kompaniji ako se radi o ovakvoj ugrozi za stanovništvo, lokalno gospodarstvo i morski biološki sistem.  


Tražimo osnivanje Vijeća za praćenje sanacije onečišćenja kraškog podzemlja i mora Rafinerije Urinj gdje bi uz predstavnika INA-e bili predstavnici Ministarstva zaštite okoliša , PGŽ-aOpćine Kostrena te predstavnik mještana Kostrene.  


Tražimo maksimalnu transparentnost problema onečišćenja kraškog podzemlja, jasne vremenske okvire, troškovnik, te tko je odgovoran za sve procese sanacije. Zadatak Vijeća bi bio da  sve to vodi, nadgleda i komunicira prema javnosti.  


Na tragu ove peticije koju je potpisalo više tisuća građana, tražimo sastanak s Vama ili sa čelnim ljudima Ministarstva zaštite okoliša koje vi odredite. Na sastanku bi uz predstavnike PGŽ-a Općine Kostrena predali spisak potpisnika peticije i detaljnije razjasnili naše zahtjeve. U prilogu isto tako šaljemo slike onečišćenja naše obale.  


Ja se istinski nadam da nećemo doći u situaciju da iz očaja moramo posegnuti za mjerama građanskog neposluha, npr. blokadom rafinerije i cesta zato što institucije ne rade svoj posao”, piše u pismu koje u ime građanske inicijative Čuvari Kvarnerskog Zaljeva potpisuje Boris Bradarić.