Svjetski dan srca

Zbog loših navika kardiovaskularno zdravlje Hrvatske teško se mijenja. Evo što predlažu stručnjaci

Barbara Čalušić

Foto: V.KARUZA

Foto: V.KARUZA

Strategija borbe protiv kardiovaskularnih bolesti mora se bazirati na edukaciji i promociji zdravih životnih navika, rekao je ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić



RIJEKA – Klinički bolnički centar Rijeka obilježio je Svjetski dan srca Danom otvorenih vrata na sušačkoj poliklinici gdje su djelatnici Klinike za bolesti srca i krvnih žila educirali i pregledavali sve zainteresirane građane.


– Edukacija u području kardiovaskularnih bolesti nama je od iznimnog značaja jer educiran pacijent važan je u svim područjima medicine.


Naša kardiologija toliko je napredovala zadnjih desetljeća da bez dvojbe možemo reći kako smo uz bok najrazvijenijih zemalja svijeta, i to od terapije lijekovima preko intervencija u akutnom infarktu miokarda pa do transplantacija srca, što je dovelo do značajnog smanjenja smrtnosti.





Međutim, bez edukacije i aktivnog uključivanja građana u prevenciju nije realno očekivati daljnji pad pobola i poboljšanje ishoda liječenja, rekao je ravnatelj KBC-a Rijeka i predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila prof. dr. Alen Ružić, ističući kako je smrtnost od kardiovaskularnih bolesti smanjena sa skoro 50 posto koliko je iznosila prije desetak godina na 37 posto.


Na europskoj karti, kako je upozorio, vrlo loše stojimo kao nacija po rizičnom profilu i lošim navikama.


Upravo se zbog toga strategija borbe protiv kardiovaskularnih bolesti mora bazirati na edukaciji i promociji zdravih životnih navika.


– To nam je imperativ u daljnjem unapređenju liječenja i smanjenju neželjenih ishoda bolesti srca i krvnih žila koje su i dalje, nažalost, vodeći uzrok smrtnosti, poručio je Ružić.


Sveobuhvatna edukacija


Edukacija, prema njegovim riječima, mora biti sveobuhvatna i odnositi se na sve rizične čimbenike na koje se može utjecati.


Na nasljedne faktore to nije moguće, ali svatko može utjecati na prehranu, tjelesnu aktivnost, korekciju krvnog tlaka, i to ne samo lijekovima već i smanjenim unosom soli i pravilnim ponašanjima kao što je dnevni ritam i spontana fizička aktivnost.


– Na taj način možemo postići vrlo značajne ciljeve u jednom dugoročnom periodu, istaknuo je Ružić koji je najavio da bi akcijski plan prevencije bolesti srca i krvnih žila na nacionalnoj razini trebao biti vrlo brzo donesen.


– Imamo podršku našeg ministarstva, a Hrvatsko kardiološko društvo na čelu s akademikom Davorom Miličićem vrlo je aktivno i na europskom planu te mislim da je pitanje mjeseci, a zadnji tjedan studenog je vrijeme našeg nacionalnog kongresa i vjerujem da će to biti vrijeme i mjesto definiranja zadnjeg detalja tog plana te ćemo vrlo brzo izaći i s konačnim dokumentom, rekao je Ružić.



Pacijentima su na raspolaganju bile dvije dodatne ultrazvučne ambulante i jedna Holter EKG ambulanta, a u jednoj od njih se radio ultrazvuk srca prema standardnom protokolu, dok se u drugoj ambulanti, u povodu Svjetskog dana srca prvi put upotrijebila nova suvremena analitička oprema za naprednu i vrlo specifičnu metodu stres-ultrazvuka srca ili ultrazvuka srca pod fizičkim opterećenjem.


Ova pretraga provodila se uz simulaciju fizičkog napora na specijaliziranom ležećem biciklu uz istovremeno snimanje ultrazvučnih prikaza te analizu vitalnih parametara putem nove specijalizirane opreme namijenjene upravo ovakvom testiranju.


Ova metoda, kako je objasnio Ružić, zamjenjuje dosadašnju primjenu provocirajućih lijekova, sigurnija je, a zahvaljujući modernim tehnologijama analitičke opreme, omogućuje najbolje dijagnostičke rezultate u procjeni zdravstvenog stanja pacijenata s posebnim indikacijama.


Kardioprotektivni meni


Za sve bolesnike koji borave u bolnici je pripremljen i podijeljen kardioprotektivni dnevni jelovnik uz tiskane edukativne materijale, dok je posjetitelje dočekao informativni punkt na ulazu u sušačku polikliniku, a uz njega je pripremljen i niz promotivnih i stručnih sadržaja. Kardiološke medicinske sestre dijelile su promotivne materijale, letke i privjeske te na licu mjesta nudile korisne informacije, savjetovale zainteresirane građane i odgovarale na njihova pitanja. Uz informativni, postavljen je i punkt s vodom i sezonskim voćem, uz edukaciju o pravilnoj prehrani kao prevenciji i liječenju kardiovaskularnih bolesti. Bolnički nutricionisti educirali su posjetitelje o važnosti zdrave prehrane. Jedan punkt bio je posvećen infarktu miokarda, dok je drugi bio posvećen fibrilaciji atrija kao važnoj kardiološkoj bolesti današnjice.


– Danas je važno da su kardiološke sestre kvalitetno educirane, a za prevenciju i liječenje također je ključno da s pacijentima imaju dobru komunikaciju i odnos povjerenja. Na toj razini komunikacije može se pravodobno i više saznati o stanju bolesnika i na vrijeme usmjeriti na potrebne pretrage, edukaciju o prehrani i drugim uputama bitnim za uspješno liječenje, rekla je Marina Klasan, glavna sestre Klinike za bolesti srca i krvnih žila.


Kontrola EKG-a


Ana Tić Grubišić pacijentica je koja je jučer posjetila sušačku polikliniku.


– Najviše sam željela kontrolirati svoj EKG koji je dobar, dok druge stvari kojih sam svjesna i nisu baš, ali radim na njima, rekla je priznajući kako nije idealna, ali nastoji slijediti sve preporuke kako bi očuvala zdravlja svojeg srca i krvnih žila.


Trčali za srce

Glavna prometnica kroz Opatiju bila je u prijepodnevnim satima zatvorena za promet vozila, a zauzelo ju je 355 dobro raspoloženih trkača svih uzrasta prijavljenih na startu treće po redu humanitarne utrke »Trčimo za srce, slavimo zajedno« u organizaciji Thalassotherapije Opatija u povodu obilježavanja Svjetskog dana srca.


U muškoj kategoriji najuspješniji je bio Brian Kamstra koji je trčao i gurao bebu u kolicima i uspio pobijediti, a za njim su do cilja na Slatini došli trkači Mario Prskalo i Frank Lerch. Kod žena je najbolje vrijeme postigla i pobijedila Martina Horvat, druga je bila Katarina Zaraj, a treća Viktoria Stepić. Najbrži trkač Kamstra je 5 kilometara savladao za 19 minuta i 18 sekundi, a najbrža trkačica Horvat za 23 minute i sekundu. Kotizacija za sudjelovanje u utrci iznosila je 20 eura, a prikupljena sredstva donirat će se udruzi Srce za nju.