Foto Pixsell
Među 11 najbolje rangiranih projekata gotovo pola čine projekti riječkih znanstvenika s Medicinskog i Pravnog fakulteta te Odjela za informatiku
povezane vijesti
- Davor Štimac: Neupisani studenti riječkog Medicinskog fakulteta pohađaju nastavu. Dekan sve ignorira
- Marko Šestan prvi pokazao kako sustavi u tijelu surađuju da bi spriječili preniske razine glukoze
- Riječki znanstvenik otkrio mehanizam interakcije između živčanog, imunološkog i endokrinog sustava u regulaciji glukoze u krvi
Hrvatska zaklada za znanost jučer je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održala svečano uručivanje ugovora o dodjeli sredstava natječaja »Upravljanje zaraznim bolestima uzrokovanih koronavirusom te društvenim i obrazovnim aspektima pandemije« na koji je pristiglo 96 projekata, a za financiranje je odobreno njih 11.
Među tih jedanaest najbolje rangiranih projekata kojima je Zaklada jučer dodijelila 14 milijuna kuna, gotovo pola čine projekti riječkih znanstvenika s Medicinskog i Pravnog fakulteta te Odjela za informatiku, dok voditelji ostalih najbolje rangiranih projekata dolaze sa zagrebačkih institucija.
Potpisani ugovori
U Rijeku se jučer s potpisanim ugovorima vratilo petero znanstvenika, od čega troje s Medicinskog fakulteta, a riječ je o doc. dr. Iliji Briziću koji je dobio milijun i pol kuna za projekt »Dosta skrivanja CoV-2: Uspostava baze monoklonskih protutijela na SARS-Cov-2« čiji je cilj proizvesti monoklonska protutijela na sve proteine SARS-CoV-2 virusa, njih ukupno 29.
Ugovor je dobila i prof. dr. Astrid Krmpotić za projekt »Atenuirani β-herpesvirus sa snažnim imunomodulatornim kapacitetom kao vektorsko cjepivo protiv SARS-CoV-2« čiji je cilj konstruirati rekombinantne citomegaloviruse koji izražavaju ligand za receptor NKG2D i strukturne proteine S, M ili N od SARS-CoV-2 te na animalnom modelu ispitati njihov potencijal kao vektorskih cjepiva za SARS-CoV-2, kao i prof. dr. Felix Wensveen za projekt »Manipuliranje imunološkom memorijom, razvoj novih strategija u svrhu stvaranja boljeg memorijskog CD8 T-staničnog odgovora protiv COVID-19 nakon cijepljenja« kroz koji će s dobivenih 1,2 milijuna kuna istražiti kako nastaje imunitet protiv SARS-CoV-2.
Nositeljica projekta »Višeslojni okvir za karakterizaciju širenja informacija putem društvenih medija tijekom krize COVID-19« izv. prof. dr. Ana Meštrović s riječkog Odjela za informatiku s ugovorom na iznos od 550 tisuća kuna bavit će se istraživanjima obrazaca širenja informacija putem društvenih mreža u vrijeme pandemije COVID-19, dok će se doc. dr. Dalida Rittossa s Pravnog fakulteta kroz projekt »Život u doba bolesti COVID-19 – socijalne implikacije za sigurnost i dobrobit ranjivih skupina u europskom kontekstu« fokusirati na istraživanje posljedica izazvanih ograničenjima socijalnih prava i usluga te slobode kretanja zahtjevom da građani ostanu kod kuće kako bi se suzbila bolest COVID-19.
Povjerenje u znanost
Cilj natječaja na kojem su briljirali riječki znanstvenici bio je bolje razumijevanje biologije i patogeneze koronavirusa, specifično virusa SARS-CoV-2 i zarazne bolesti COVID-19, upravljanja krizom tijekom i nakon epidemija uzrokovanih koronavirusima te organizacije i provedbe nastave na daljinu na svim obrazovnim razinama, a iznosi financiranja po projektu su od 600 tisuća do milijun i pol kuna za istraživačke teme u području biomedicine te od 400 do 750 tisuća kuna za istraživačke teme iz područja društvenih i humanističkih znanosti.
Trajanje projekta je 18 mjeseci, a na jučerašnjem potpisivanju ugovora bio je i premijer Andrej Plenković koji je ocijenio da hrvatska Vlada ima izrazito povjerenje u hrvatsku i globalnu znanstvenu zajednicu te se osvrnuo i na aktualno stanje vezano uz pandemiju COVID-19, istaknuvši kako smatra da »moramo priznati da smo popustili u pridržavanju mjera koje kratko možemo nazvati HDD – higijena, dezinfekcija i distanca, dok je predsjednik Upravnog odbora HRZZ-a akademik Dario Vretenar najavio da će Zaklada na jesen raspisati novi natječaj.