Od ranih jutarnjih sati kad je u petak 4. kolovoza predviđeno odavanje počasti na grobljima gdje su sahranjeni heroji Domovinskog rata, 222 vojne žrtve, pa sve do završnog okupljanja na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, sve će biti usmjereno na poruku zajedništva
povezane vijesti
RIJEKA – Pobrojio sam ovdje, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, dakle na najvažnijem mjestu političkog odlučivanja o ovom gradu, 68 sjedećih mjesta. I nemalo se začudio što je samo 11 punih. Da, ovo je konferencija za novinare, ali opet ne mogu shvatiti da je za program obilježavanja najznačajnijeg događaja u novijoj hrvatskoj povijesti – 28. godišnjice VRO Oluja – toliko skromno zanimanje. Informacija o komemoraciji je pogled u budućnost. Ja to doživljavam kao uzvišenje, kao zalog boljoj budućnosti. Počašćen sam što mogu jednu od svojih najdražih pjesama, Can We Go Higher, izvesti na mostu koji izaziva moje silne emocije, koji izaziva jednak takav ponos. A vas je – jedanaest.
Snažna poruka
Nakon ovih silno emotivnih rečenica, Nenad Bach, jedno od najznačajnijih imena hrvatske glazbene scene na svijetu, je – pustio suzu. Nije zaplakao jer situacija u kojoj je iznio svoje osjećaje, onako kako to čine svi pravi umjetnici, bila je previše formalna. Uostalom bila je to konferencija za malo novinara, o najavi događanja za obilježavanje Oluje, čekalo se HTV koji nije došao, bilo je sve zajedno organizirano u podne zadnjeg četvrtka u srpnju, nije to bilo vrijeme da bi se Bach do kraja prepustio trenutku, ali da je poslao jako snažnu poruku u najavi obilježavanja Oluje – bilo je i više nego jasno.
Ne, naravno, za ljude koji se uvijek daju u organizaciju obilježavanja Oluje, daleko izvan okvira u kojem to čine naši brojni političari, ali da za većinu onih koji o nedavnoj prošlosti baš i nemaju neko mišljenje.
A sad informativno.
– U sklopu projekta obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te proslave 28. godišnjice Vojno redarstvene operacije Oluja 2023. Zajednica udruga Domovinskog rata Primorsko-goranske županije – ZUDR PGŽ – kao nositelj organizacije manifestacije najveći dio programa usmjerili smo na 4. kolovoza, dok će na sam praznik, 5. kolovoza biti obilježen na Gatu Karoline Riječke. Uz sve ono na što smo navikli prethodnih godina, novost je ovogodišnjeg mimohoda što će nam se pridružiti JVP Rijeka kao i niz njima pridruženih DVD-a, Civilne zaštite, kao i Hitne medicinske službe što će sve zajedno pojačati poruku zajedništva, najvažniju koju ove godine šaljemo prigodom obilježavanje Oluje, istaknuo je Marinko Žuža, čelnik Udruge ZUDR PGŽ-a.
Cvijet na Mostu
Konkretno, od ranih jutarnjih sati kad je u petak 4. kolovoza predviđeno odavanje počasti na grobljima gdje su sahranjeni heroji Domovinskog rata, 222 vojne žrtve, pa sve do mimohoda koji će se od 10 sati predvođen Zastavnim vodom kretati od Trga 128. brigade preko Korza sve do završnog okupljanja na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, sve će biti usmjereno na poruku zajedništva koje je 1991. godine održalo, obranilo i oslobodilo Hrvatsku, zajedništva koje je i danas tako potrebno za plovidbu otvorenim nam morem EU-a.
– Zahvaljujući udruzi Primorski Hrvat, idemo u obilježavanje obljetnice Oluje kako smo to činili i prije nekoliko godina. To znači da će se na Mostu čitati imena svih poginulih, baš kao i to da će se za svakog od njih na spomenički dio Mosta položiti cvijet. Korzom će se nositi 25-metarska zastava, koja će se podignuti na Kosi toranj, dok će se misa održati u Assunti, dodao je Marinko Žuža.
Koliko god prigoda bila tužna, 222 života sasvim su jasna poruka u tom smislu, obilježavanje Oluje istodobno je i velika pobjeda zajedništva. Can we go higher, svečana je pjesma Nenada Bacha koja će ove godine biti središnjom točkom obilježavana Oluje. Uistinu – možemo li više, možemo li se izdignuti iz tako depresivne točke zaborava u kojoj se po pitanju Domovinskog rata, posebno njegovih poruka i dosega, danas nalazimo?
Zajedništvo
– Prezentacija zajedništva kao i u Oluji, vrhuncu onog čemu su mnogi težili tijelom cjelokupne hrvatske povijesti, dana kada s ponosom slavimo pobjedu ali i zahvalu svima koji danas podupiru Hrvatsku. Dan Oluje je i manifestacija koja se slavi i izvan domovine jer ima veliki značaj i za sam EU, dok se njezini vojni dosezi i danas izučavaju u najznačajnijim svjetskim vojnim učilištima, naglasio je Perica Prpić, čelnik USPDR Ajkula.
Uz istaknute, na konferenciji za medije sudjelovali su i Robert Barešić, tajnik ZUDR – PGŽ-a kao i Walter Cvjetan, jedan od čelnika udruga 128. brigade HV »Sveti Vid« dok je naglašeno kako se projekt provodi uz pokroviteljstvo Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije i Ministarstva hrvatskih branitelja čiji će predstavnici nazočiti pojedinim segmentima obilježavanja Oluje.
Baklje i vatromet
U skladu poruke »zajedništvo iznad svega«, na Krčkom mostu će se u petak 4. kolovoza točno u 21 sat organizirati bakljada čiji su autori Armada, Plavo-bijeli otok i Vavik vjerna Kirija, najistaknutiji organizirani navijači HNK-a Rijeka. Nakon nekog vremena, izazvanog i pandemijom, i bakljada s 222 baklje u slavu jednako toliko poginulih iz Primorsko-goranske županije vraća se u punom sjaju zajedništva. Armada je i glavni kreator bakljade na sam Dan pobjede, 5. kolovoza ovog puta uz Molo Longo, s početkom u 21 sat, nakon čega u 22 sata slijedi vatromet.