Muzejska zbirka

Za dan oslobođenja grada Kastva otvorena izložba “Iz albuma sjećanja”

Vladimir Mrvoš

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Ili si antifašist ili si fašist, zaključio je gradonačelnik Kastva Matej Mostarac



Oslobođenja Kastva obilježava se 3. svibnja, kada su 1945., 6. brigada i dio 5. brigade 19. divizije IV. narodnooslobodilačke armije ušle u Kastav.


Dan oslobođenja Kastva, obilježen je i ove godine kada su delegacije Grada Kastva, UABA Grada Kastva, političkih stranaka i Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata Kastav, položile vijenac i zapalile svijeću na Spomeniku palim borcima na kastavskom Gradskom groblju.





Nakon polaganja vijenaca delegacija predvođena gradonačelnikom Matejom Mostarcem u Muzejskoj zbirci Kastavštine otvorila je i izložbu povodom Dana oslobođenja grada Kastva.


Organizatori ove tematske izložbe je Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i UABA Grada Kastva, a autori izložbe su Marko Badurina i Matea Plišić.



Na izložbi su prikazane fotografije koje prikazuju događanja u Kastavštini i Istri u vrijeme Drugoga svjetskog rata.


Povijest kazuje da se nakon travanjskog rata 1941. Kastavci aktivno uključuju u pokret otpora želeći odagnati fašističku vlast s Kastavštine.



Borci Kastavštine prolaze trnovit put, boraveći u partizanskim logorima suočeni s oskudicom, hladnoćom i teškim borbama u fašističkim napadima. Stanovništvo koje ostaje u Kastavštini organizira prikupljanje i dopremanje hrane i oružja kako bi se mogle pokrenuti akcije pokreta otpora.



Fašistička represija nastoji sve te akcije uništiti, a za odmazdu internira žene i djecu u logore na područje Italije.


Tragičan događaj koji se tada usjekao u pamćenje Kastavaca bilo je strijeljanje dvanaestorice mladića pod Banovim križem 6. lipnja 1942., u znak odmazde i odlaska pojedinih članova njihovih obitelji u partizane.



Međutim, ništa nije moglo slomiti otpor i želju Kastavaca, koji odlaze u partizanske logore Tuhobić i Zvir.


Nakon jednog od fašističkih napada na logor Zvir, preživjeli borci pridružuju se logoru na Crnom vrhu gdje je u veljači osnovana Sušačko-kastavska četa.



Nakon kapitulacije fašističke Italije u rujnu 1943. dolaze nacisti i partizanske borbe postaju sve teže. Represija raste, a stanovništvo je odvođeno u koncentracijske logore.



– Završetak rata i dan oslobođenja Kastva bio je dan veselja, ali i dan tuge za sve brojne žrtve koje je dala Kastavština, tijekom rata, rekao je otvarajući izložbu gradonačelnik Mostarac.


Kastavština je u 2. svjetskom ratu zabilježila 140 poginulih partizana, od 415 pripadnika tog pokreta, te 63 žrtve fašističkog terora. Oko 900 stanovnika bilo je odvedeno u logore, a mnogi od njih nisu se nikada vratili.



– Živimo u vremenu u kojem bjesne ratovi, a u nama je nada da se rat više nikada ne ponovi na ovim našim prostorima. Kastavština dobro zna i pamti što je fašizam, rekao je Mostarac te zaključio – ili si antifašist ili si fašist.