Državni pedagoški standard izrađen prema potrebi djeteta / Foto V. KARUZA
Umjesto da se radi na poštovanju i poboljšanju državnog pedagoškog standarda, naše ga Ministarstvo ruši, a radio se deset godina, kažu u sundikatu
povezane vijesti
RIJEKA – Sindikat radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju usprotivio se prijedlogu Izmjena Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske koji bi se uskoro trebao naći na dnevnom redu Sabora. Prema tvrdnjama Sindikata, predložene izmjene Zakona imaju cilj ukinuti državni pedagoški standard te će se pravilnikom koji donosi ministar određivati broj djece u odgojno-obrazovnim skupinama. Time će se, kaže predsjednica Sindikata Iskra Vostrel Prpić, predškolske ustanove pretvoriti u čuvališta i zabavišta 18. stoljeća.
– Ovo je već četvrti prijedlog izmjene zakona koji nema veze s tekstom koji je izradila radna skupina za izmjenu Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju i iza ovakvog teksta ne stoji struka. Ovaj prijedlog izmjene nije bio na javnom savjetovanju već je naknadno dorađen, a ovakav pristup ministarstva znanosti i obrazovanja prema našoj djelatnosti je neprihvatljiv i dovodi do toga da će radnici u predškolskim ustanovama raditi u još većem preopterećenju, te će se smanjiti kvaliteta odgojno-obrazovnog rada, objašnjava Vostrel Prpić.
Zakinuta djeca i odgojitelji
Dodaje i da su odgojne skupine već sada pretrpane, a sa zakonskim izmjenama kakve se predviđaju bit će još više.
– Umjesto da se radi na poštovanju i poboljšanju državnog pedagoškog standarda, naše ga Ministarstvo ruši, a radio se deset godina. Osnova je za funkcioniranje dječjih vrtića, preduvjet za humano postupanje u odgoju i obrazovanju naših najmlađih, izrađen je prema potrebi djeteta i direktno utječe na uvjete rada za zaposlene u dječjim vrtićima. Ministar koji nema razumijevanja ni potrebnih znanja o našoj djelatnosti svojim će pravilnikom određivati broj djece u odgojno-obrazovnim skupinama, potrebnu kvadraturu i broj radnika te pogodovati gradovima i općinama koji su osnivači predškolskih ustanovama. Bivša ministrica Blaženka Divjak je prije nekoliko godina pokušala srušiti naš Državni pedagoški standard na način da je predlagala da osnivači predškolskih ustanova mogu svojom odlukom odlučivati da se u odgojno-obrazovne skupine upiše 20 posto više djece od onoga što Državni pedagoški standard predviđa i to smo spriječili, kaže predsjednica Sindikata.
Ujedno dodaje da umjesto da država financijski pomogne gradovima i općinama koji su osnivači i financijeri vrtića, ovim potezom se direktno šteti djeci i radnicima, a jedino promjena modela financiranja može donijeti promjene usmjerene na dobrobit djeteta i onih koji rade s djecom.
Glavni razlog izmjene
– Model financiranja koji sada imamo, a to je da gradovi i općine financiraju vrtiće, dovodi do diskriminacije, jer nemaju sve jedinice lokalne samouprave jednake financijske mogućnosti. Već smo se zajedno s Udrugom Sidro zalagali za promjenu načina financiranja i dobili smo veliku podršku gradova i općina. Jedini i glavni razlog ove izmjene Zakona je da se omogući odlukom ministra upis većeg broja djece u iste prostore bez da se uloži i izgrade novi kapaciteti prema postojećem standardu, jer smo na začelju obuhvata predškolske djece u odnosu na druge zemlje u EU-u. Naime, s nula uloženih kuna Pravilnikom se pokušava udovoljiti zahtjevu EU-a da povećamo obuhvat djece u ustanovama predškolskog odgoja, upozorava Vostrel Prpić.
Kaže da je Sindikat prosvjedni dopis uputio i resornom ministru, ako i ostalim nadležnim institucijama, a takvu inicijativu podržavaju i ostali sindikati koji imaju članove u predškolskim ustanovama.
– Ove izmjene sada idu u drugo čitanje u Sabor i mi to želimo zaustaviti, jer u ovakvom obliku štete djeci i odgojiteljima, naglašava predsjednica Sindikata.
Ne uvaže li se zahtjevi Sindikata, vrlo je izvjesno, zaključuje, da će odgojitelji prosvjedima na ulici zatražiti očuvanje Državnog pedagoškog standarda.