
Foto Vedran KARUZA
Provođenje štrajka, smatramo, u ovom trenutku ne bi bilo mudro, već ćemo pričekati odluku viših sudskih instanci. Očekujemo da će se radnicima omogućiti ustavno pravo da se za svoja prava izbore štrajkom, rekla je Marina Palčić
povezane vijesti
Vrhovni sud Republike Hrvatske ukinuo je privremenu mjeru zabrane provođenja štrajka radnika Rijeka plus d.o.o., nakon žalbe Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH), utvrdivši da je Županijski sud u Rijeci počinio bitnu povredu odredbi parničnog postupka, budući da nisu ispravno primijenjene zakonske odredbe, te uputio Sud da uvaži ustavno pravo radnika na štrajk, dok je istodobno Županijski sud u Rijeci donio nepravomoćnu presudu kojom je zabranio provođenje štrajka u Rijeka plusu – izvijestila je Marina Palčić, predsjednica NSRH-a, na konferenciji za novinare održanoj danas na riječkom Korzu.
– Na takvu presudu Županijskog suda naš odvjetnički tim već priprema žalbu i uvjereni smo da će ona biti usvojena. Naše je pravo na štrajk zaštićeno Ustavom”, istaknula je Palčić, dodajući kako privremena mjera zabrane štrajka odlukom Vrhovnog suda više nije na snazi, a presuda Županijskog suda je nepravomoćna, što, objasnila je, znači da štrajk formalno može biti održan.
– Provođenje štrajka, smatramo, u ovom trenutku ne bi bilo mudro, već ćemo pričekati odluku viših sudskih instanci. Očekujemo da će se radnicima omogućiti ustavno pravo da se za svoja prava izbore štrajkom, rekla je Palčić.

Foto VEDRAN KARUZA
Istaknula je da se radnička prava sustavno gaze pod pokroviteljstvom aktualnog gradonačelnika Marka Filipovića.
– Vlast ne preže pred ničim da krši ustavna i ljudska prava radnika, a ni mi nećemo prezati da ta prava obranimo. Radnicima se javno brani pravo na štrajk, odluke suda se prejudiciraju, a sve to jasno pokazuje kakvi su pritisci prisutni. Ako se ovako gaze prava pred očima javnosti, zamislite što se događa iza zatvorenih vrata – zastrašivanje, diskriminacija i mobbing, upozorila je Palčić.
Tomislav Kiš, predsjednik štrajkačkog odbora Rijeka plusa je kazao kako presudu Županijskog suda ne želi komentirati jer je to nedozvoljeno.
– Drugi razlog zbog kojega je neću komentirati je to što želim ostati pristojan u javnosti. Mogu komentirati odluku Vrhovnog suda te reći da je sud u Rijeci svojom odlukom nanio neprocjenjivu materijalnu štetu radnicima Rijeka plusa, jer se u ovih dvadeset dana, otkad je donesena privremena mjera, štrajk već mogao održati i mogli smo naći rješenje, bilo u korist radnika ili poslodavca. Ovakvo miješanje suda u odnos dvaju socijalnih partnera je u najmanju ruku čudno. U obrazloženju ukidanja odluke o privremenoj zabrani štrajka Vrhovni sud se poziva na Ustav, a čitajući obrazloženje mogu zaključiti da sutkinja koja je donijela odluku o privremenoj zabrani nije čitala Ustav ili ako ga je čitala – nije ga razumjela, a ako ga je čitala i razumjela, onda ga nije poštivala. Smatramo to nedopustivim, rekao je Kiš.

Foto VEDRAN KARUZA
Poručio je i da se poslodavci varaju ako misle da će sudskim pritiscima i odlukama spriječiti radničko nezadovoljstvo.
– Štrajk se može dogoditi na dva načina. Prvi je onaj koji vodi sindikat, po pravilima sindikalne borbe i po odredbama zakona. Drugi način je da se dogodi takozvani divlji štrajk, a kakav je to štrajk, govori sam njegov naziv. To je kad ljudima “prokuha” i kad ih više nije briga za sud, presude i sve ostalo i krenu sami na ulice. Čini mi se da je to situacija koju Županijski sud u Rijeci izaziva, što je van svake pameti i uvreda za inteligenciju svih radnika. Županijski sud u Rijeci stavlja se u službu kapitala i postaje klasni neprijatelj radnika, rekao je Kiš, najavivši kako će NSRH nastaviti pripreme za štrajk, u dubokom uvjerenju da će nepravomoćna presuda Županijskog suda biti ukinuta odlukom Vrhovnog suda koji će zaštititi prava radnika.