Grad čine ljudi, ali ga čine i građevine, poruka je DAR-a / Foto V. KARUZA
Uvodnu riječ dat će Daina Glavočić, slijedi video "Vodovodna ulica 1. dio s Nanom Palinić", autorice Ingrid Jerković, predavanje "Vodovodna ulica 2. dio", predavačice Nane Palinić te izložba fotografija Đoke Glušice i Denisa Bogovića-Božića, koju je kao kustos uredio Petar Trinajstić
povezane vijesti
RIJEKA – Društvo arhitekata Rijeka, Sekcija seniora, organizira u četvrtak, 27. travnja od 19 sati u svojim prostorijama u Dežmanovoj 2a prigodno događanje naziva “Arhitekti zgrada u Vodovodnoj ulici koji počivaju na groblju Kozala”. Uvodnu riječ dat će Daina Glavočić, slijedi video “Vodovodna ulica 1. dio s Nanom Palinić”, autorice Ingrid Jerković, predavanje “Vodovodna ulica 2. dio”, predavačice Nane Palinić te izložba fotografija Đoke Glušice i Denisa Bogovića-Božića, koju je kao kustos uredio Petar Trinajstić.
– U organizaciji Sekcije seniora skupila se ekipica raznih profesionalnih profila, od iskusnih arhitekata, zanimljive povjesničarke umjetnosti, odličnih fotografa, nosioca stručnog zvanja “Majstor filma” te turistički djelatnik očaran arheologijom, arhitekturom i povijesti našega grada i šire. Čut ćete i vidjeti gdje su arhitekti koji su djelovali u Vodovodnoj ulici našli posljednje počivalište. Vidjet ćete gdje su bile tvornice i stambene zgrade radnika tih tvornica. Nakon ove prezentacije bit ćete iznenađeni, ponosni i ushićeni što smo sve imali u našem malom gradu do Drugog svjetskog rata. Na jednom mjestu u sat vremena dobit ćete vremeplov Vodovodne ulice, rekao je na konferenciji za novinare voditelj Sekcije seniora Slobodan Petrović.
Dodao je da je ovo prvo u nizu događanja kojima Društvo arhitekata Rijeka želi pokazati javnosti da, iako grad čine ljudi, čine ga i građevine koje su u funkciji tih ljudi. Vodovodna ulica bila je žila kucavica industrije grada Rijeke krajem 19. i početkom 20. stoljeća, cijela industrija tadašnje Rijeke počela je upravo u toj ulici, na lijevoj i desnoj obali Rječine. Danas je ta ulica dosta zanemarena, građani Rijeke ne poznaju puno svoj grad po građevinama, pa nam je želja ovim događanjem promovirati i upoznati javnost s njezinim građevinama, ali i afirmirati arhitekte i projektante zaslužne za njihov nastanak, kao i pokazati gdje su njihova posljednja počivališta na Kozali, rekao je Petrović.
Također, na konferenciji za novinare najavljeno je i svibanjsko događanje iz istog ciklusa, s temom “Arhitekti vile Zagorje u Zagrebu”, a na jesen će Društvo pokrenuti i ciklus predavanja o takozvanim “mrtvim građevinama”, odnosno građevinama koje su kulturološki i povijesno vrlo vrijedne, a dugo nisu u funkciji, među kojima je Slobodan Petrović istaknuo zgradu Teatra Fenice, Harteru, hotel Park, dio Mlake i druge.