Poštujte naše znakove

Vozači oprez! Počela je nova školska godina, djeca su u prometu

Vladimir Mrvoš

Foto: V. MRVOŠ

Foto: V. MRVOŠ

Tijekom rujna policijski službenici će, u sklopu akcije »Poštujte naše znakove«, u blizini osnovnih škola poduzimati sve potrebne radnje kako bi se djeci omogućio siguran dolazak u školu i povratak kući



RIJEKA – Od 1995. godine policija tijekom rujna, mjeseca u kojem počinje školska godina, diljem zemlje provodi akciju »Poštujte naše znakove«, kojom se, kako je već svima zasigurno poznato, želi zaštititi najugroženiju skupinu sudionika u prometu – djecu.


U sklopu te tradicionalne akcije održana je konferencija za medije ispred Osnovne škole »Centar«. Akcija je usmjerena je na zaštitu djece i sprječavanje ugrožavanja njihovih života, posebice u prvim danima samostalnog sudjelovanja u prometu, a predstavili su je policijski službenik Službe prometne policije Jure Jurković i ravnateljica škole Tina Bošković-Sertić.


Policija u blizini škola


– Broj prometnih nesreća u kojima su sudjelovali osnovnoškolci, odnosno djeca od 7 do 14 godina od početka rujna do sredine lipnja, odnosno za vrijeme školske godine, 2022./2023. povećan je za 25 posto, ali je i povećan broj prometnih nesreća u kojima su povrijeđene osobe. Nasreću, tijekom obje školske godine nisu evidentirane prometne nesreće u kojima su smrtno stradali osnovnoškolci, rekao je Jurković.




Tijekom rujna policijski službenici će u sklopu akcije ‘’Poštujte naše znakove’’ u blizini osnovnih škola poduzimati sve potrebne radnje kako bi se djeci omogućio siguran dolazak u školu i povratak kući pa će tako obavljati nadzor nad odvijanjem prometa te omogućiti siguran prijelaz djece preko kolnika na obilježenom pješačkom prijelazu.


Jurković je također upoznao djecu s osnovnim prometnim pravilima i ponašanjem u prometu. Naučili su kako oprezno i pravilno prijeći cestu preko obilježenog pješačkog prijelaza te kako se pravilno voziti u automobilu, odnosno dok ne budu visoki 150 cm moraju sjediti na zadnjem sjedalu i biti vezani.


Ravnateljica Osnovne škole »Centar« Tina Bošković-Sertić istaknula je dobru suradnju između prometne policije i osnovnih škola. Navela je da se suradnja policije i škole ogleda i u edukacijama koje će se provoditi u cilju povećanja sigurnosti djece u prometu.


Jure Jurković, Tina Bošković-Sertić, Tatiana Filipović


Ne ignorirati pojas


Početak svake školske godine, povećava i broj novih sudionika u prometu. Djeca, pogotovo prvašići, tek počinju učiti prometnu kulturu i prometne propise, a treba uzeti u obzir i da su zaigrani i skoro potpuno nesvjesni opasnosti koje na njih vrebaju na prometnicama. Da edukacija djece o prometu ima smisla govore i brojke.


Tako je 1994. godine u prometu poginulo 57 djece, godinu dana kasnije njih 52, dok je prošle godine na našim prometnicama smrtno stradalo desetero djece. Unatoč ovim pozitivnim pomacima, na hrvatskim je prometnicama unazad deset godina poginulo čak 216 mališana, a ozlijeđeno ih je 20.727. Prije petnaestak godina djeca su najviše stradavala kao pješaci, a danas najviše stradavaju kao putnici u vozilima.


Najgore je što su djeca najčešće putnici u vozilima svojih roditelja ili najbližih osoba s kojima bi trebala biti i najsigurnija. Stvarnost je, nažalost, drugačija. Zastrašujući su podaci koji pokazuju koliko se djece svih uzrasta prevozi u vozilima roditelja, a da, u današnje vrijeme velikog napretka pasivne sigurnosti u automobilima, nisu osigurana od mogućeg stradavanja jer odrasli djecu prevoze na prednjim sjedalima, ili nevezane na stražnjim sjedalima.


U prvih osam mjeseci ove godine, osim smanjenja broja smrtno stradale (22,2 posto), smanjio se i broj teško ozlijeđene djece (7,9 posto).


Savjeti roditeljima


Roditelji bi trebali razgovarati s djecom o prometu i ukazati na potencijalne opasnosti koje im prijete te im ukazati na negativne, ali i pozitivne primjere ponašanja u prometu.


S djecom bi trebali vježbati sigurno prelaženje kolnika i objasniti im svrhu pješačkog prijelaza i semafora, kao i razloge zbog kojih ih treba koristiti, te ulogu prometnog policajca. Treba odabrati najsigurniji put, ne nužno i najkraći te ukazati djetetu na sva opasna mjesta na tom putu.


Dijete treba nagraditi ako usvoji i primjeni određena prometna pravila. Vlastitim primjerom treba pokazati djetetu ispravno ponašanje u prometu. Nikad, bez obzira koliko se žurili, a u pratnji ste djeteta, ne treba činiti prometne prekršaje.


U situacijama kada dočekujete dijete pred školom ili kućom, to ne treba na suprotnoj strani ulice. Ako se dijete kreće u prometu noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti, treba se pobrinuti da bude vidljiv, da na sebi ima odjeću i obuću što svjetlijih boja, odnosno da ima odjeću, obuću i školsku torbu s ugrađenim reflektirajućim tvarima. Djecu u vozilima treba prevoziti isključivo na propisan način.