Neujednačeni uvjeti rada

Pomoćnici u nastavi najavili prosvjed: Više vrijedi rad studenata nego pomoćnika u nastavi

Ingrid Šestan Kučić

Nelogično je da pomoćnici u nastavi nisu dio sustava / Foto FG TRADE

Nelogično je da pomoćnici u nastavi nisu dio sustava / Foto FG TRADE

Njihovo je nezadovoljstvo kulminiralo te Hrvatska udruga pomoćnika u nastavi PUN-HR za 26. travnja u 12 sati i 5 minuta najavljuje prosvjed na Markovom trgu



RIJEKA – Iako već gotovo petnaest godina čine dio obrazovanja, pomoćnici u nastavi nisu i dio sustava te rade pod neujednačenim uvjetima s najosjetljivijim skupinama u društvu. Njihovo je nezadovoljstvo kulminiralo te Hrvatska udruga pomoćnika u nastavi PUN-HR za 26. travnja u 12 sati i 5 minuta najavljuje prosvjed na Markovom trgu.


Svoje su nezadovoljstvo iznijeli i pisanim putem Ministarstvu znanosti i obrazovanja, a ono što traže su koeficijent stručnog suradnika 1,034, puno radno vrijeme, prijava na neodređeno, plaćanje minulog i dvosmjenskog rada, osiguranje zaposlenika, isplata dnevnica tijekom izvanučioničke nastave, kontinuirano stručno usavršavanje, plaćen iznos za javni gradski prijevoz, plaćanje 2 kune po prijeđenom kilometru, božićnicu, regres i dar za djecu, kao i plaćenu otpremninu, sistematski pregled i isplatu prekovremenih sati.


Tvrde i da više vrijedi rad studenta nego osobe koja radi kao pomoćnik u nastavi, jer kroz vremensko razdoblje koje je kraće od pet godina, studentska satnica je kontinuirano rasla, a satnica pomoćnika u nastavi, koji rade u nesređenim uvjetima punim problema, ostala je ista.




Predsjednica Udruge Iva Tadić u pismu ministru navodi da dosadašnji koraci nisu bili dovoljni da pomoćnici u nastavi prežive od mjeseca do mjeseca.


– Dokaz važnosti naše uloge jest i sve veća potreba za našom podrškom kako učenicima s teškoćama tako i kolegama učiteljima i stručnim suradnicima u školi. Štoviše, pomoćnika i komunikacijskih posrednika ima više nego ikada dosad.


lako smo već nebrojeno puta proteklih godina, bilo mi kao Udruga, bilo naši kolege pojedinačno, kucali na vrata MZO-a, slali e-mailove u kojima smo predstavili naše probleme i potrebe te brojne nepravilnosti i nepravde na terenu, još uvijek nisu pronađena trajna konkretna rješenja.


Naš status i radna prava na razini države i dalje su neujednačeni, što stalno otvara mogućnost za njihovo kršenje. Pravilnik o pomoćnicima u nastavi i nacionalna klasifikacija zanimanja važan su korak naprijed, ali nisu, nažalost, dovoljni da se pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim suradnicima omoguće radni uvjeti, status, primanja od kojih bi mogli preživjeti od 1. do 1. u mjesecu, poručila je Tadić.