Foto Marko Gracin
Ovaj fakultativni predmet ove je školske godine pohađalo 258 učenika iz 14 srednjih škola, organiziranih u 18 skupina
povezane vijesti
Na Filozofskom fakultetu u Rijeci danas je održan završni događaj u okviru fakultativnog predmeta “Škola i zajednica” (ŠiZ) prilikom kojeg je više od sto učenika iz primorsko-goranskih srednjih škola predstavilo rezultate svojih istraživanja.
Riječ je o programu koji su razvili Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci te Prva riječka hrvatska gimnazija u kojoj se provodio pilot projekt, a kojemu se u ovoj školskoj godini priključilo 14 srednjih škola na području županije, a pohađalo ga je 258 učenika organiziranih u 18 skupina.
Pozdravljajući prisutne i želeći im dobrodošlicu ravnatelj instituta za društvena istraživanja Boris Jokić danas je istaknuo da je program uveden 59 škola Primorsko-goranske i Krapinsko-zagorske županije te Grada Zagreba, a trenutno ga pohađa 1344 učenika i učenica, dok je 88 nastavnika i nastavnica odradilo edukacije.
Nema sadržaja i knjige
Ipak, zanimljivost ovog školskog predmeta jest ta da on nema nema sadržaja i knjige te konkretnih znanja koja je potrebno naučiti, već se važnost ističe u činjenici da mladi putem njega povezuju sa zajednicom.
-Radi se o obrnutoj školi u kojoj mladi ljudi iskoračuju u svoju zajednicu i sami identificiraju probleme koji ih brinu te provode razna istraživanja, sagledavaju iz različitih perspektiva i stječu iskustva.
U Primorsko-goranskoj županiji mladi su u istraživanja uključili 3670 građana i u susret su im izašli predstavnici lokalne vlasti, razni privatnici, obrtnici, nevladine organizacije i predstavnici raznih institucija, predstavnici Riječke nadbiskupije, pa čak i Uprava Hrvatskih željeznica, istaknuo je Jokić govoreći da su se bavili raznim temama od brige za okoliš, mentalnog zdravlja, prehrane pa sve do problema prijevoza, kulture, identiteta i slično.
Okupljenim učenicima pozdravnim govorima obratili su se i dekan riječkog Filozofskog fakulteta Aleksandar Mijatović i rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija koja je istaknula kako su učenici jasno pokazali što ih zabrinjava i da mogu biti aktivni građani ako im se pruži prilika i okvir da vježbaju svoju demokratičnost.
Najavljen Zdravstveni odgoj
Današnji završni događaj bila prilika da učenici prikažu svoje analize rješenja problema koje ih zabrinjavaju, a njihova su istraživanja došli poslušati predstavnici gradske i županijske vlasti, i to riječki gradonačelnik Marko Filipović, zamjenica župana Marina Medarić, predsjednik županijske skupštine Primorsko-goranske županije Marko Boras Mandić, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje PGŽ Edita Stilin.
Gradonačelnik Filipović istaknuo je da se ovaj program nadovezuje na projekt Građanskog odgoja i obrazovanja koji je u riječke osnovne škole uveden 2016. godine, a najavio je i pripremu programa Zdravstvenog odgoja u škole.
– Drago mi je da se ovi projekti, Građanski odgoj i ŠiZ, šire Hrvatskom jer ih smatram važnim iskorakom u obrazovnom sustavu.
Čestitam učenicima i njihovim profesorima na trudu uloženom u istraživanje i pronalaženje rješenja problema, rekao je gradonačelnik, a učenicima je ovom prilikom čestitala i Marina Medarić ističući važnost kako se nada će se ovaj projekt nastaviti provoditi i u budućnosti.