Muzej obitelji Mažuranić - Brlić - Ružić

Vila Ružić: Obiteljska kuća puna vrijednih rariteta i – obljetnica

Franjo Deranja

Unutrašnjost Vile Ružić / Snimio Franjo DERANJA

Unutrašnjost Vile Ružić / Snimio Franjo DERANJA

Riječ je o 8000 knjiga u 10.000 svezaka, zbirci fotografija, dokumenata, stilskog pokućstva, umjetničkih slika, kipova-poprsja (među kojima je i poprsje Ivana Mažuranića) te osobnih predmeta, poput radnog stola za kojim je radio i stvarao pjesnik, jezikoslovac, političar i ban pučanin Ivan Mažuranić



RIJEKA Obiteljska kuća Ružić, na adresi Pećine kućni broj 5, na istočnom ulazu u grad, na riječkom (sušačkom) predjelu Pećine, puna je vrijednih rariteta i značajnih, zanimljivih obljetnica.


Izgradili su je supružnici Ružić, Nada i Viktor.  Doktor Viktor Ružić (1893.-1976.) bio je pravnik i visoki hrvatski dužnosnik. Bio je hrvatski ban. Rođen je na Sušaku kao sin riječkog poduzetnika, tvorničara kože i veleposjednika Đure Ružića – `graditelja Sušaka` – i Jelke (Jelene-Helene) pl. Badovinac, koja je bila kći hrvatskoga financijskog stručnjaka i političara Nikole Badovinca.


Nada i Viktor Ružić / Foto obiteljski album


 


Vila izgrađena 1938.




 


Viktor Ružić ušao je u politiku 1936. i imenovan za bana Savske banovine. Još je napredovao, i to do ministra pravde u ondašnjoj Kraljevini Jugoslaviji.  Nada Brlić bila je unuka Vladimira Mažuranića i najstarija kći Ivane Brlić-Mažuranić i Vatroslava Brlića. Rođena je 31. siječnja 1893. godine. Od majke je naslijedila spisateljski dar.


vila Ružić

Ivana Brlić Mažuranić (Ogulin, 1874. – Zagreb, 1938.) na umjetničkoj slici u Vili Ružić / Snimio F. DERANJA


Viktor Ružić, osim što je bio pravnik, političar i ban bio je i kulturni radnik i slikar, a obiteljsku kuću sagradio je na riječkim (sušačkim) Pećinama 1938. godine, znači prije 85 godina. Vila je osobita po mnogočemu a posebnost što se vezuje uz Vilu Ružić jest ta da ju je riječki arhitekt David Buneta projektirao prema pokućstvu (!) što su ga Viktor i Nada naslijedili i koristili u ranijoj kući, palači Ružić u Strossmayerovoj ulici 26, na predjelu otprije zvanom „Piramida“.


Palača obitelji Ružić, u Strossmayerovoj ulici 26, u Rijeci / Foto obiteljski album

Palača obitelji Ružić, u Strossmayerovoj ulici 26, u Rijeci / Foto obiteljski album


 


8000 knjiga u 10.000 svezaka


 


U Vili Ružić, na Pećinama, danas se čuvaju predmeti koji čine Spomeničku knjižnicu i zbirku Mažuranić-Brlić-Ružić o kojoj brine nasljednik i vlasnik Theodor de Canziani. Riječ je o 8000 knjiga u 10.000 svezaka, zbirci fotografija, dokumenata, stilskog pokućstva, umjetničkih slika, kipova-poprsja (među kojima je i poprsje Ivana Mažuranića) te osobnih predmeta, poput radnog stola za kojim je radio i stvarao pjesnik, jezikoslovac, političar i ban pučanin Ivan Mažuranić.


Ivan Mažuranić (Novi Vinodolski, 1814.- Zagreb, 1890.) / Snimio F. DERANJA


Tu je i prstenje Smail-age Čengića što ga je Ivanu Mažuraniću darovao crnogorski vojvoda Đorđe Cerović, sin junaka Novice Cerovića koji je ubio Smail-agu, a tu su i periodična izdanja novina Danica Ilirska, odnosno Danica Horvatzka.


Vlasnik vile Ružić Theodor de Canziani / Snimio F. DERANJA


 


Upoznali se na zajednički rođendan


 


Nakon konfiskacije, Vila Ružić, na Pećinama kbr. 5, jedino je što je supružnicima Nadi i Viktoru bilo ostalo od imovine.


Iznimna zanimljivost što se vezuje uz Nadu i Viktora Ružića jest ta da su se upoznali 31. siječnja, na njihov rođendan, i to u salonu Bibe Posilović u Zagrebu, onodobnom okupljalištu građanskog staleža, i to 1914. godine, znači, prije zamalo 110 godina. Oboje su, što jest već spomenuta zanimljivost, bili rođeni istoga dana prije punih 130 godina – a vjenčali se također na njihov zajednički rođendan 1918. godine, prije 105 godina, i od trenutka upoznavanja bili zajedno punih pedeset godina!


Viktor i Nada imali su šestero djece – jedan od njih bio je ing. Viktor, koji je stanovito vrijeme bio i skrbitelj Spomeničke zbirke Mažuranić-Brlić-Ružić.


Radni stol Ivana Mažuranića u Vili Ružić / Snimio F. DERANJA


U Rijeci je, u Vili Ružić, na Pećinama kbr. 5, na Valentinovo 2007. godine upriličena izložba ljubavne korespondencije, fotografija i Viktorovih memoarskih zapisa pod naslovom „Najljepša ljubavna priča dr. Viktor i Nada Ružić“.


Nada Ružić preminula je u siječnju 1964. godine.


Vila Ružić, obiteljska kuća Ružićevih, sa Spomeničkom zbirkom Mažuranić-Brlić-Ružić, puna je raritetnih izložaka i, eto, značajnih, zanimljivih obljetnica.


Prije punih dvadeset godina osnovana je i Zaklada dr. Viktora Ružića s ciljem općekorisnih i društvenih djelovanja, a nalazi se na adresi Strossmayerova 26, u Rijeci.


Theodor de Canziani / Snimio Franjo DERANJA