Studio 20A

VIDEO Načelnik Kostrene Dražen Vranić: ‘Jedina politika je ona koja se vodi u korist građana’

Edi Prodan

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza




Što biste pomislili kad bi vam netko rekao da definirate prostor na kojem se nalaze termoelektrana, rafinerija i remontno brodogradilište? Ne biste imali previše dvojbi, locirali biste prostor u neku industrijsku zonu bez stanovnika. Jako biste pogriješili! Riječ je naime o općini Kostrena koja ide u red hrvatskih jedinica lokalne samouprave s jednim od najviših društvenih standarda, najprivlačnijih za ugodan život.


– Istinski se trudimo da Općinska uprava sa mnom na čelu bude maksimalno kvalitetan servis svim našim mještanima. Svo vrijeme, fokusirani smo na aktivnosti koje su usmjerene na zadovoljstvo mještana komunalnim standardom i bogatstvom izbora rada u pojedinim udrugama, kao i sve što je povezano s kulturom i sportom je nešto s čime se najviše bavimo. Vidimo li da je sve što činimo, ono što naše mještane čini zadovoljnim, ono što je u interesu naših mještana, znamo da je naša misija na pravom putu.




Istaknuo nam je to za predblagdanskog razgovora Dražen Vranić, uspješni odvjetnik po struci, već dva mandata načelnik Općine Kostrena. S obzirom da je nedavno obilježen i blagdan sv. Nikole, zaštitnika te zanimljive jedinice lokalne samouprave, vraćamo se aktivnostima u aktualno adventsko doba. Mada, s obzirom da su prve asocijacije na spomen Kostrene dvije značajne svetice, Barbara i Lucija, pitamo se kako to da se pored njih sv. Nikola izborio za lidersku poziciju.


– Da, istina je, jako su nam važne i drage naše svetice, sv. Lucija i sv. Barbara, ali Kostrena je poznata po svojoj pomorskoj tradiciji, svojim pomorcima, kapetanima. U Kostreni je život oduvijek bio vezan za more i uz more, a kako je sv. Nikola zaštitnik pomoraca, on je i zaštitnik našega mjesta, pa stoga na blagdan sv. Nikole i obilježavamo Dan Općine, ali i odajemo počast svim pomorcima koji plove raznim morima svijeta.


Pitanje svih pitanja kad je demografija u središtu zanimanja su vrtići. Stanovnika u Hrvatskoj sve je manje, a i dalje je broj mjesta u vrtićima nedovoljan. Kako je u Kostreni?


– U Kostreni upravo gradimo još jednu, novu zgradu vrtića, u kojoj će biti mjesta za još 90-tak djece, koja će biti raspoređena u 5 odgojnih skupina, tako da kod nas od početka slijedeće predškolsko-pedagoške godine, niti jedno dijete neće ostati neupisano u vrtić. Temelj je to razvoija nekog kraja, baš kao što jednaku takvu brigu posvećujemo i našim najstarijim stanovnicima. Upravo je je započela izgradnja Centra za starije osobe Kostrena, koji će imati 144 stacionarna mjesta, 20 smještajnih jedinica za oboljele od Alzheimerove bolesti i nuditi će pet izvaninstitucionalnih usluga: pomoć u kući, poludnevni i cjelodnevni boravak, privremenu skrb te usluge savjetovanja i podrške. Ovaj suvremeni centar, u cijelosti je prilagođen potrebama starijih osoba i bit će izgrađen i prema najvišim standardima zelene gradnje. Jednako tako se odnosimo i prema potrebama sporta i sportaša kao i jako velikog broja drugih, najrazličitijih udruga, objašnjava nam Vranić.


Da, ali opet, koliko god Kostrena imala i jako zanimljivih arhitektonskih iskoraka po pitanju izgradnje privatnih kuća, na njenom teritoriju ostaju tri “sporna” industrijska objekta.


– Mještani Kostrene desetljećima žive u suživotu s industrijom, koja donosi neizbježne izazove i prijetnje po zdravlje i okoliš. Onečišćenje mora koje dolazi s područja rafinerije u Urinju, traje u kontinuitetu već dvije godine, a rješenje problema još nije ni na vidiku. Isto tako, pred dvije godine bili smo svjedoci velikog zagađenja mora, obalnog pojasa i plaža, ne samo Kostrene, nego i djela Kvarnerskog zaljeva pa i šire koje je nastalo izlijevanjem goriva iz Termoelektrane. Također, u posljednje dvije godine i kvaliteta zraka postala je II kategorije, što uz kontinuirano povećanu buku iz Inine rafinerije na Urinju i brodogradilišta Viktor Lenac u Martinšćici, negativno utječe na kvalitetu života mještana Kostrene, i to svakodnevno. S obzirom na to da od strane onečišćivača nema ozbiljnih pomaka u rješavanju ovog problema, donesena je izmjena Odluke o komunalnoj naknadi, kojim je tim subjektima povećan koeficijent naknade, s ciljem da se potakne i takve gospodarske subjekte, da u svojem poslovanju slijede najviše ekološke standarde, ne samo kroz donesene Strategije o održivom poslovanju i certifikate, nego i u praksi, a sve s ciljem zaštite zdravlja i kvaliteta života naših mještana, uz očekivanje da ti isti gospodarski subjekti preuzmu i odgovornost za svoj utjecaj na našu lokalnu zajednicu. Sredstva koja će se dobiti ovim povećanjem biti će usmjerena u podizanje komunalnog i društvenog standarda Kostrene.


Tu je dakako i izgradnja “POS-ovih” stanova tako da se svojski trudimo kako bi naši stanovnici kroz sve etape svog života, od rođenja do starih dana, imali maksimalno kvalitetan društveni standard, zaključio je Vranić uz dakako velike i iskrene čestitke za predstojeće božićne i novogodišnje blagdane, kao i za vrijeme koje iza njih slijedi, kako svojim stanovnicima, tako i svima nama koji bismo, s obzirom na kvalitetu života, željeli jednog dana postati stanovnicima Kostrene.


  • Sadržaj je nastao u suradnji s partnerom, Općinom Kostrena