Rijedak prizor

VIDEO Na Grobničko polje sletio ćelavi ibis, ova ugrožena ptica u Hrvatskoj je izumrla u 18. st.

Portal Novi list

Ibis prezimljava u Italiji, a na putu prema jugu određeni broj ptica prelijeće i preko Hrvatske, gdje se i zadrže na kratko.



Ugrožena i rijetka ptica sjeverni ćelavi ibis sletjela je na Grobničko polje. Kako se uspjelo saznati, ovoj jedinki ime je Nova.


Sreću da ju zapazi i snimi imao je Dorijan Curać. On ju je sasvim slučajno ugledao jučer popodne. Čudna ptica na telefonskom stupu u prvi mah mu se učinila kao čaplja.





“Rano ujutro ispred moje kuće došla je nekolicina fotografa, očito ih je netko pozvao. Prišao sam im čim sam ugledao ponovo istu pticu. Ispostavilo se da je riječ o vrlo rijetkoj vrsti ptice – sjevernom ćelavom ibisu.


Rijetka jedinka


Uzeo sam si truda i potražio informacije na internetu, jako me razveselilo da je ova rijetka jedinka došla u moj zavičaj. Vratio sam se opet do ptice i snimio je s cca 2 metra. Pustio sam ju da mirno “ćopka” kukce, ispričao je Curać za Morski.hr.


Foto Dorijan Curać


Uočavanje ptice prijavio je na aplikaciji Animal Tracker.


Čini se da se malo izgubila


Na Facebooku organizacije Waldrappteam, koja se bavi zaštitom ove ptice, pišu da je Nova odletjela na jadransku obalu i preko mora u Hrvatsku, odakle se očekuje da će dalje letjeti na jug.


Spominju također da je ptica skrenula sa svoje uobičajene rute, te bi trebala shvatiti da griješi.


Nažalost, podsjećaju i da su 2019. godine već imali sličnu situaciju, gdje je jato zaštićenih ptica koje je stiglo nad nebo Hrvatske, ilegalno ubijeno. Zato mole sve one koji vide ovu pticu da podijele ovu vijest kako bi se mnogi ljudi mogli informirati.



Udruga Biom početkom rujna objavila je kako se ćelavi ibis i ove godine seli preko Hrvatske.


Seli u Italiju preko Hrvatske


Fascinantni ćelavi ibis (Geronticus eremita), kojeg se nastoji spasiti od izumiranja, i ove se godine iz sjevernih krajeva seli u Italiju preko Hrvatske.


“Ova je veličanstvena ptica izumrla u Hrvatskoj još u 18. stoljeću, a posljednje su se jedinke gnijezdile u Istri. Ni u svijetu nije puno bolje – početkom 21. stoljeća svjetska populacija ćelavog ibisa svela se na svega 200-250 jedinki, koje su opstale na području sjeverne Afrike i Bliskog istoka.


Ibis se ponovno pojavio u Hrvatskoj posljednjih godina zahvaljujući projektu LIFE Northern Bald Ibis, kojim se provodi reintrodukcija ove vrste u Njemačkoj i Austriji gdje se u umjetno stvorenim kolonijama gnijezdi oko 140 jedinki.


Ibis prezimljava u Italiji, a na putu prema jugu određeni broj ptica prelijeće i preko Hrvatske, gdje se i zadrže na kratko.


Prošle je godine tako na području Podravine zabilježeno deset ćelavih ibisa koji su viđeni na poljima pokraj Ludbrega, što je bilo najveće jato ove vrste zabilježeno na području Hrvatske.


Početkom prošle godine zabilježen je i tragičan slučaj kad su u Hrvatskoj nastradala četiri ibisa, od čega dvije jedinke u krivolovu u blizini Parka prirode Vransko jezero.


Pozivamo stoga sve da ne uznemiravaju ibise, a one sretnike koji uoče ovu ugroženu pticu, molimo da nam jave mailom na [email protected]“, poručuju iz udruge Biom.


Zašto se zove ćelavi ibis


Ptica je duga 70-80 cm. Kad se izlegne, ćelavi ibis ima perje na glavi. No kad poraste, to mu perje otpadne i glava mu ostane gola, po čemu je i dobio ime ćelavi ibis.


Ostatak tijela prekriven mu je crnim perjem koje na suncu ima bakreno-zelen i ljubičast sjaj. Ćelavi ibis ima crveni kljun i crvenu kožu na cijelom tijelu, izuzev samog vrha glave. Na stražnjoj strani vrata ima dugačko perje, piše na stranicama Ptice.info.


Hrani se insektima, gušterima, nekad i manjim sisavcima.