Da se ne zaboravi

VIDEO/FOTO “Srebrenica – 28 godina od genocida”: Otvorena izložba na Korzu

Ervin Pavleković

Snimio VEDRAN KARUZA

Snimio VEDRAN KARUZA

Mensur Ferhatović naglasio je kako Rijeka obilježavanjem srebreničkog genocida čini civilizacijski iskorak u obilježavanju sjećanja na najveći genocid nakon Drugoga svjetskog rata



U povodu obilježavanja 28. obljetnice genocida koji se dogodio u Srebrenici otvorena je izložba “Srebrenica – 28 godina od genocida” kojom se još jednom želi skrenuti pažnja na najveći genocid nakon Drugoga svjetskog rata te tako i učiti mlađe naraštaje o neviđenim povijesnim zločinima koji se ne smiju ponoviti.

Foto galerija: Otvorenje izložbe o Srebrenici na Korzu Foto: Vedran Karuza



Prema riječima Edvine Čehajić, postavljanjem izložbe “Srebrenica – 28 godina od genocida” na frekventnu lokaciju, na riječko Korzo, djeluje se edukativno na građane i na turiste, s ciljem da se ovakav genocid i ovakva tragedija nikad ne zaboravi.


Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Rijeke dr. sc. Mensur Ferhatović naglasio je kako Rijeka obilježavanjem srebreničkog genocida čini civilizacijski iskorak u obilježavanju sjećanja na najveći genocid nakon Drugoga svjetskog rata o kojem u BiH još uvijek postoji zavjet šutnje, a predstavnici Republike Srpske ne žele reći istinu.





– Ovom izložbom i mimohodom želimo skrenuti pažnju na najveći genocid koji se dogodio nakon Drugoga svjetskog rata, da opominjemo, da učimo mlade naraštaje da se ovakvo zlo, ovaj genocid, nikada, nikome i nigdje ne smije ponoviti.


Dužni smo to ponavljati, jer vidimo i dan danas da su u jednome dijelu Bosne i Hercegovine još uvijek jake negativne sile zla koje na temeljima genocida, na temeljima najmračnije povijesti srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, na tim temeljima žele dobiti nekakve privilegije i mijenjati Daytonski sporazum, ističe Ferhatović te dodaje kako se još uvijek traga za 1200 žrtava.


Gradonačelnik Marko Filipović naglasio je kako se i danas traga za žrtvama rata u BiH, a na svima nama je da “širimo jednu kulturu dijaloga, da pokušamo promovirati nenasilje kao osnovu društvenoga poretka i da pokušamo promovirati nenasilje kao osnovu društvenoga poretka”.


– Mislim da to u Rijeci uspijevamo, jer Rijeka je grad koji se ponosi različitošću i uvažavanjem svih, bez obzira od kuda dolaze. Ovdje nitko nikada ne pita od kuda ste, bitno je da ste dobar čovjek i to je ono što u Rijeci cijenimo i promoviramo i tako ćemo nastaviti u suradnji s predstavnicima svih nacionalnih manjina koje žive na našemu području.


Izložba “Srebrenica – 28 godina od genocida” koja će na postameniti biti postavljena do 14. srpnja, znak je sjećanja na 11. srpnja 1995. godine, kad je, nad zasad dokumentirane 8372 bošnjačke žrtve, počinjen jedini genocid na europskom kontinentu nakon završetka Drugog svjetskog rata.


Kako naglašavaju iz Udruge mladih Bošnjaka i prijatelja Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije koja organizira i postavlja izložbu, izložbom fotografija i tradicionalnim Mimohodom sjećanja nastoji se potaknuti sve građane, pripadnike svih društvenih, nacionalnih, političkih i drugih opredjeljenja, da udruže misli, snage i napore u jednom da svijet postane bolje mjesto za sve, a u ime takvog svijeta ne treba zaboraviti stradanja u Srebrenici, Vukovaru, Škabrnji i svim drugim mjestima, gradovima, državama gdje god da su se stradanja dogodila.


U sklopu 28. obljetnice od srebreničkog genocida u nedjelju 9. srpnja u 19.30 održat će se i mimohod sjećanja “Srebrenica svijetom hodi” koji će se kretati od Mosta hrvatskih branitelja u Rijeci, prolazit će Korzom do Gata Karoline riječke. Nakon završetka mimohoda na koji se pozivaju građanke i građani Rijeke s ciljem slanja poruke mira pročitat će se molitva te će se 28 bijelih ruža položiti u more kao znak buđenja novog života.