Foto Milan Đekić
povezane vijesti
Više od 250 pripadnika operativnih snaga sustava civilne zaštite Primorsko-goranske županije danas se okupilo u Centru za obuku interventnih službi PGŽ-a u Šapjanama na vježbi nazvanoj “Požar otvorenog prostora”.
Naglasak vježbe bio je na provjeri plana podizanja vatrogasnih snaga za specifično područje uz sudjelovanje ostalih neophodnih operativnih snaga iz sustava civilne zaštite s neophodnim ljudstvom i tehničkom opremom.
Simulirane situacije
Na vježbi su sudjelovale vatrogasne snage iz PGŽ-a, Policijska uprava primorsko-goranska, Društvo Crvenog križa PGŽ-a, specijalistička postrojba Civilne zaštite PGŽ-a, zatim pripradnici Hrvatske gorske službe spašavanja – stanica Rijeka i Delnica, Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a, Lučke kapetanije Rijeka, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, Područnog ureda civilne zaštite Rijeka, te županijski Stožer civilne zaštite. Jedna od temeljnih zadaća bila i provjera komunikacije između Stožera civilne zaštite i operativnih snaga putem koordinatora na lokaciji.
– Riječ je o terenskoj vježbi kojoj je cilj provjera postupanja operativnih snaga iz sustava Civilne zaštite u pogledu koordiniranja zajedničkih aktivnosti u slučaju požara otvorenog prostora na sjeverozapadnom dijelu Primorsko-goranske županije, rekla je pročelnica Upravnog odjela za poslove župana i Županijske skupštine Ermina Duraj.
Tijekom vježbe simulirane su brojne aktivnosti kako bi se osiguralo područje na kojem se provodi intervencija, a simulirane su i procedure gašenja požara uz korištenje zračnih snaga.
Vježba je imala i simulaciju pružanja prve pomoći, laičke prve pomoći i psihološke pomoći, trijažu unesrećenih, vođenje evidencije Službe traženja, spašavanje s nepristupačnih područja (jame i visine), osiguravanjem logistike – podizanje šatorskog naselja, osiguranje akvatorija za uzimanje vode za gašenje, analizu stanja kvalitete zraka, te provođenje ostalih mjera evakuacije i zbrinjavanje ljudi.
Pitamo vatrogasce pod punom opremom, kako su zadovoljni vježbom, a oni stariji odgovaraju: “Ništa nas ne smije iznenaditi”.
Iako to nije bio moto ove vježbe, vježba je u potpunosti opravdala ovu poruku i pokazala čime raspolažu operativne snaga iz sustava civilne zaštite Primorsko-goranske županije, a to je dobro uhodana ekipa i vrhunska oprema, uključujući i dronove koji od velike pomoći jer umjesto ljudstva ulaze u opasne prostore i provjeravaju “situaciju” ne izažući opasnosti ljudske živote.
Osposobljavanje
Dario Gauš, načelnik županijskog Stožera CZ-a, predstavio je ovu vježbu i povjerenicima Civilne zaštite koji su došli na program osposobljavanja. Naime, svi poligoni i vježbališta za provođenje obuka prvenstveno su namijenjeni za obuku vatrogasaca, ali u cijelosti zadovoljavaju potrebe za provođenje obuke operativnih snaga Civilne zaštite, a u ovom slučaju i povjerenika te zamjenika povjerenika pripadnika postrojbi iz jedinica lokalne samouprave što je izuzetno važno, jer su simulirane stvarne situacije mogućeg velikog požara, ali i drugih elementarnih nepogoda.
– Osposobljavanje je provedeno po Programu osposobljavanja povjerenika CZ-a i po Programu osposobljavanja pripadnika postrojbi CZ-a opće namjene, a osposobljeno je 60 novih pripadnika operativnih snaga civilne zaštite u jedinicama lokalne samouprave, rekao je pročelnik Područnog ured civilne zaštite Rijeka Matko Škalamera.
Sudionici ove vježbe, pripadnici operativnih snaga, kao i svi povjerenici i pripadnici postrojbi civilne zaštite, nakon teoretskog djela osposobljavanja, uz stručno vođenje obišli su cijeli poligon u Šapjanama.
Na licu mjesta upoznali su se s djelovanjem operativnih snaga, pa su tako i na praktičan način upoznati sa sustavom civilne zaštite u Primorsko-goranskoj županiji. Djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Rijeka bili su predavači na osposobljavanju, sudjelovali su u radu Stožera, te simulirali rad Županijskog centra 112, ali i bili tim za analizu vježbe.