Financijska i mentorska podrška

Veleučilište u Rijeci potpisalo sporazum o suradnji s Dječjim domom u Lovranu i Centrom “Izvor” u Selcu

Ingrid Šestan Kučić

Ugovor o financijskoj i mentorskoj suradnji potpisali su juče Suzana Mravinac, Saša Hirnig i Nikica Sečen / Foto M. GRACIN

Ugovor o financijskoj i mentorskoj suradnji potpisali su juče Suzana Mravinac, Saša Hirnig i Nikica Sečen / Foto M. GRACIN

Pomoć će se sastojati od oslobađanja plaćanja školarine i drugih troškova studiranja, podrške u vidu stipendije te participacije u troškovima smještaja i prehrane u Studentskom centru pa će se studenti moći posvetiti studiju



 


RIJEKA – Dekan Veleučilišta u Rijeci Saša Hirnig jučer je potpisao sporazum o suradnji s ravnateljicom Dječjeg doma »Ivana Brlić Mažuranić« Lovran Suzanom Mravinac i ravnateljem Centra za pružanje usluga u zajednici »Izvor« Selce Nikicom Sečenom o potpori štićenicima tih ustanova. Naime, kako je pojasnio Hirnig, sporazumom je definirana financijska potpora za studente iz alternativne skrbi, ali i mentorska podrška tijekom trajanja studija.
– Poticaj za sporazum bio je bivši štićenik Doma koji se Veleučilištu obratio sa zamolbom da mu umanjimo školarinu. To smo i učinili, a onda smo shvatili da se studenti iz alternativne skrbi suočavaju s nizom problema. Kako je je u našoj Strategiji zacrtano da ćemo se posvetiti društvenoj odgovornosti, tako smo u ovogodišnji akcijski plan ugradili i pomoć studentima iz alternativne skrbi. Ta će se pomoć sastojati od oslobađanja plaćanja školarine i svih drugih troškova studiranja, podrške u vidu stipendije, participacije u troškovima smještaja i prehrane u Studentskom centru. Smatramo da se radi o dostatnoj pomoći koja će im omogućiti da se posvete studiju. Sa studentima ćemo potpisati ugovore u kojima će za njih jedini uvjet biti ostvariti 30 ECTS bodova, što je pola od maksimalnog broja bodova. Ugovori će se potpisati na 3 ili 4 godine, ovisno o studiju koji odaberu, najavio je Hirnig.
Prema riječima Sečena, najvažniji je dio sporazuma mentorska podrška jer samo financijska podrška za djecu iz alternativne skrbi nije dovoljna.
– Ovaj sporazum prvi je primjer konkretnije i potpunije podrške djeci iz alternativne skrbi, jer nije presudna financijska podrška, već upravo mentorska. Za djecu iz alternativne skrbi postoje stipendije, ali to je samo novac koji nije dovoljan da bi oni doveli studij do kraja. Ista je situacija i s djecom iz udomiteljskih obitelji, jer nakon 18. godine i ona napuštaju udomitelje i prepušteni su samima sebi te smo svjedoci toga da ih više napusti studij nego što ih završi, istaknuo je Sečen.
Uz mentora jučer potpisanim sporazumom, dodao je Hirnig, predviđena je prednost pri zapošljavanju studenata iz alternativne skrbi putem studentskih ugovora na raznim radnim mjestima Veleučilišta, a u planu je nakon okončanja epidemije proširiti suradnju i organizirati volontiranje studenata u ustanovama u Lovranu i Selcu s ciljem senzibiliziranja studenata za društvenu odgovornost.