Skup posvećen borbi protiv raka

Važnost prevencije zloćudnih bolesti: U Rijeci počeo nacionalni simpozij onkoloških udruga

Orjana Antešić

S 3. nacionalnog simpozija onkoloških udruga održanog u hotelu Bonavia / Foto NIKOLA BLAGOJEVIĆ

S 3. nacionalnog simpozija onkoloških udruga održanog u hotelu Bonavia / Foto NIKOLA BLAGOJEVIĆ

O razlozima zbog kojih je borba protiv zloćudnih bolesti došla u fokus EU-a dovoljno govori to što 1,3 milijuna Europljana godišnje umre od nekog oblika raka, od čega 6.000 djece



 


RIJEKA  U riječkom hotelu Bonavia jučer je počeo 3. Nacionalni simpozij onkoloških udruga, ovog puta s fokusom na ulogu udruga u implementaciji Nacionalnog programa protiv raka do 2030. godine. Domaćin i organizator ovogodišnjeg simpozija riječka je Udruga “Nada”, čija je predsjednica Ivana Lohinski Babić još jednom podsjetila na nespornu činjenicu koliko je djelovanje onkoloških udruga kroz pružanje široke lepeze podrške važno za kvalitetniju skrb i unaprjeđenje kvalitete života oboljelih od malignih bolesti, kao i njihovih obitelji. Lohinski Babić apostrofirala je i značaj simpozija kao jedinstvene platforme za razmjenu znanja, iskustva i najboljih praksi u borbi protiv zloćudnih bolesti, kao i jačanje suradnje s drugim udrugama, institucijama i stručnjacima iz područja onkologije.


Zajedništvo


Sudionike simpozija, pozdravio je riječki gradonačelnik Marko Filipović te pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije Vesna Čavar koja je ukazala na važnost prevencije u borbi protiv bolesti, naročito zloćudnih. Jer, o zdravlju treba razmišljati dok ste zdravi, a o programima prevencije PGŽ-e se, dodala je Čavar, ima čime pohvaliti s obzirom na činjenicu da su upravo iz PGŽ-a pokrenute incijative koje su se vremenom izrodile u nacionalne programe prevencije raka dojke i vrata maternice, a u pripremi su i nove ideje i inicijative u borbi protiv zloćudnih bolesti, najavila je.


Foto Nikola BLAGOJEVIĆ




Da onkološke udruge trebaju i moraju biti partneri u zdravstvenom sustavu mišljenje dijeli i aktualna ministrica zdravstva i socijalne skrbi Irena Hrstić koja je okupljene članove i članice udruga pozvala da se ujedine jer se samo zajedništvom postaje jači. U borbi protiv raka ministrica je također apostrofirala važnost prevencije, kao i pravovremenog dijagnosticiranja zloćudnih bolesti čime se u značajnoj mjeri povećavaju šanse izlječenja. Hrstić je ustvrdila da je dostupnost onkoloških terapija u Hrvatskoj sve bolja, međutim, dodala je i da postoje i problemi i izazovi koji se trenutno odražavaju u segmentu radioterapijskih postupaka u ovom tranzicijskom razdoblju tijekom kojeg se uvode u rad novi radioterapijski uređaji i zamjenjuju stari zbog čega je, podsjetila je, pri ministarstvu oformljena radna skupina s voditeljima radioterapijskih jedinica iz kliničkih centara s ciljem poduzimanja mjera na optimizaciji procesa radioterapije u Hrvatskoj, a time i smanjenja lista čekanja za pacijente.


Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


Europske smjernice


Velik investicijski ciklus omogućio je KBC-u Rijeka povijesni iskorak u liječenju onkoloških bolesnika, istaknuo je ravnatelj Alen Ružić, ujedno najavljujući da bi, nakon što je prošle jeseni pušten u rad prvi, do početka ovog ljeta trebali biti instalirana i u funkciji sva tri linearna akceleratora, zajedno sa svom popratnom opremom u novoizgrađenom dijelu Klinike za tumore. Istovremeno s novim uređajima koji predstavljaju vrhunac moderne tehnologije i u sebi donose sve napredne opcije koje moderna radioterapijska struka danas poznaje, očekuje se i puna funkcionalnost sustava centralne pripreme citostatika, a kroz narednih mjesec dana bit će kompletno obnovljena i dnevna bolnica.


Foto Nikola BLAGOJEVIĆ


Zastupnica i potpredsjednica Odbora za zdravstvo u Europskom parlamentu, ujedno i suorganizatorica ovogodišnjeg simpozija onkoloških udruga, Romana Jerković govorila je o europskim smjernicama u borbi protiv raka, donesenim 2021. godine i s proračunom od četiri milijarde eura. O razlozima zbog kojih je borba protiv zloćudnih bolesti došla u fokus EU-a dovoljno govore tužni pokazatelji prema kojima 1,3 milijuna Europljana godišnje umre od nekog oblika raka, od čega 6.000 djece.