Ilustracija Luka Jeličić
U samo tri mjeseca podignuto je 28 kaznenih prijava protiv počinitelja
povezane vijesti
- U nevremenu stradao popularni Morski prasac: “Ove godine, sve je počelo neočekivano ranije…”
- Na Pravnom fakultetu raspravljali o utjecaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava na hrvatski pravni poredak
- 24-satno crtanje stripa u Rijeci i ove godine, izazov je odlična prilika za umjetnike i zaljubljenike u stripove svih generacija
RIJEKA – Vožnja e-romobilima po nogostupu gdje se kreću pješaci ukoliko se pažljivo voze ne bi trebala biti opasna. Međutim, velik je broj »vandaliziranih romobila« gdje se na nasilan način »kradu« romobili uništavajući elektroničke komande kako se ne bi platila vožnja, a to od ispravnog romobila može stvoriti opasno prometalo nesigurno i za vozača, ali i za pješake.
– U posljednja tri mjeseca podignuto je čak 28 kaznenih prijava protiv počinitelja kaznenog djela vandalizma, a trenutno najstroža kazna dosuđena je sedamnaestogodišnjaku koji je dobio uvjetnu kaznu od 12 mjeseci, s mogućnošću zatvorske kazne od 8 mjeseci u slučaju ponavljanja kaznenog djela u uvjetnom periodu, kaže Ivan Begović, predstavnik tvrtke Bolt zadužen za mikromobilnost.
Nasilnim »otključavanjem« e-romobila i uništavanjem sučelja rezultira prestankom rada kočnica i drugih sigurnosnih značajki te time vandali sebe, ali i druge korisnike u prometu, izlažu opasnosti od ozljeda. Osim što korištenje vandaliziranih e-romobila predstavlja sigurnosni rizik za vrijeme vožnje predstavlja i smetnju kretanja pješaka kada se tako oštećeni romobili ostavljaju po prometnicama. Gledajući statistički čak oko petine voznog parka e-romobila Bolta na neki je način vandalizirano, a znaju završavati čak i u moru.
Alternativa automobilu
Korzo je jučer bilo puno e-romobila, ali ne onih koji ometaju šetače, već u povodu obilježavanja Europskog tjedna mobilnosti. U sklopu akcije provedena je edukacija sigurne vožnje električnim romobilima za građane s osvrtom na problem vandalizma ove vrste osobnih prijevoznih sredstava.
– Europski tjedan mobilnosti odlična je prilika za promicanje održivih prijevoznih sredstava i pozivanje ljudi da iskušaju alternative vožnji automobilom. To je i prilika da istaknemo važnost odgovornog i sigurnog ponašanja u prometu. Usprkos porastu broja slučajeva vandalizma, Bolt i dalje želi nastavljati pružati usluge mikromobilnosti koje građanima olakšavaju kretanje gradom, kaže Begović.
Policijski službenik Jure Jurković posebno je naglasio prošlogodišnje izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojima je definiran način korištenja i uvjeti vožnje osobnih prijevoznih sredstava, između kojih su e-romobili najčešći.
– Praćenjem situacije u prometu uočeno je da se veliki broj korisnika ne pridržava zakonskih odredbi, a najčešći je prekršaj nekorištenja obavezne zaštitne kacige. Također, ima i situacija u kojima se na romobilima voze po dvije i više osoba ili se kreću površinom koja nije namijenjena za njihovo kretanje, rekao je Jurković.
Neodgovorno ostavljanje
Jurković je rekao i da se e-romobili ostavljaju na neodgovarajućim mjestima, na način koji ometa sigurnost i otežava kretanje drugih sudionika u prometu, posebice pješaka, a što predstavlja potencijalnu opasnost za stradavanje.
– Od stupanja na snagu izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama i uvođenja kategorije osobnih prijevoznih sredstava, na području ove Policijske uprave evidentirano je oko 300 prekršaja, od kojih oko 200 prekršaja nekorištenja zaštitne kacige. Počiniteljima prekršaja izrečene su novčane sankcije, a većina kazni je i naplaćena na mjestu prekršaja.
Marko Filipović, gradonačelnik Grada Rijeke, rekao je da Grad Rijeka svake godine aktivno obilježava Europski tjedan mobilnosti, a ova godina nije iznimka.
– Pod geslom »Kombiniraj i kreći se«, nastojimo promovirati održivu urbanu mobilnost, sprečavanje emisije štetnih plinova te kvalitetniji način života. E-romobili pomažu u segmentu urbane mobilnosti i načinu dostupnosti, kakav imamo u Rijeci. Nažalost, primijećen je porast vandalizma e-romobila, stoga dodatno želimo naglasiti da ovaj problem shvaćamo vrlo ozbiljno s obzirom na to da ovakva vrsta vandalizma predstavlja rizik za sigurnost svih sudionika u prometu. Sve kreće od edukacije, stoga smo u sve riječke osnovne škole poslali dopis kako bismo konkretnije upoznali djecu i roditelje s ovim problemom, dok, u suradnji s PU-PGŽ planiramo i slične edukativne akcije, izjavio je Filipović.
Europski tjedan mobilnosti je manifestacija posvećena održivoj mobilnosti koja se uz financijsku i političku potporu Europske komisije od 2002. godine održava u razdoblju od 16. do 22. rujna.