
Foto Nikola Blagojević
Sada dok je bolestan činimo to još intenzivnije nego inače, da mu Bog povrati zdravlje da bi mogao nastaviti svoje poslanje u Crkvi i s nama nastaviti biti hodočasnik nade, poručio je Mate Uzinić
povezane vijesti
U povodu 12. godišnjice pontifikata pape Franje, na Papin dan, riječki nadbiskup Mate Uzinić u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije danas je predvodio misno slavlje na kojem je u zajedništvu s vjernicima molio za Papino zdravlje.
– Pratimo papu Franju svojim molitvama, sada dok je bolestan još intenzivnije nego to inače činimo na svakoj misi, da mu Bog povrati zdravlje da bi mogao nastaviti svoje poslanje u Crkvi i s nama nastaviti biti hodočasnik nade, rekao nadbiskup Uzinić.
Velika odgovornost
U propovijedi je podsjetio na Papinu molitvu s vjernicima one večeri kada je počeo svoj pontifikat, kada je pozvao da uvijek molimo jedni za druge, kada je svjestan svoje velike odgovornosti, zamolio vjernike da s njim mole blagoslov za njega i njegovo poslanje.
Nadbiskup je okupljene vjernike uputio u Papine riječi o važnosti molitve, izdvojivši molitvu Oče naš, koja je molitva povjerenja u Boga, kao i molitve Mariji.
– U služenju Crkve potrebna mi je podrška zajednice. Ako Crkva ne podupire molitvom, gotov sam. Zajednica mora podupirati svog biskupa, a biskup mora moliti za zajednicu.
Molitva otvara naše srce Gospodinu i Duh Sveti ulazi u naše srce i mijenja ga …, citirao je nadbiskup Papu, rekavši da se i uz te misli može razumjeti koliko je dobra i iskoraka papa Franjo napravio molitvom i otvorenosti Duhu Svetom.
Put skromnosti
Podsjetimo, kardinali su 13. ožujka 2013. na konklavama izabrali njega, tada 76-godišnjeg kardinala Jorga Marija Bergoglia, nadbiskupa Buenos Airesa. Već odabirom imena sveca iz Asiza naznačio je put kojim želi voditi Crkvu, put skromnosti, put milosrdnog Samaritanca, i izgradio je velik pontifikat, a ono što ga opisuje i sažima je – milosrđe.
Puno je toga do sada učinio za Crkvu, ali puno je toga učinio i za svijet gradeći mostove mira, svjedočeći i pozivajući na povjerenje i bratstvo, pozivajući da s ljubavlju čuvamo jedni druge i stvoreni svijet, da slijedimo “logiku evanđelja”, širimo obzore nade.
Ne čudi stoga da već tjednima, od kada je na liječenju u rimskoj bolnici Gemelli, ljudi diljem svijeta, ne samo katolici, mole za njegovo ozdravljenje.