Prilagodba tržištu

Uskoro upisi u srednje škole: Riječkim osmašima se nude nova zanimanja

Ingrid Šestan Kučić

Ugostiteljska škola nudi četverogodišnji program tehničar/ka posluživanja, a učenici će, osim konobarskih, steći i vještine sommeliera, bariste, nutricionista, enologa. Prirodoslovna i grafička škola uvodi program za obrazovanje intermedijskih fotografa



RIJEKA – Prođe li prijedlog Ministarstva znanosti i obrazovanja javno savjetovanje, ove godine upisi osmaša u srednje škole započet će 29. svibnja. Prema planu Ministarstva tada bi trebale započeti prijave u sustav, a glavni dio upisa, prijava obrazovnih programa, provodit će se od 28. lipnja do 7. srpnja. S time da će prijava programa koji traže prijemni završiti 2. srpnja, dok će konačne ljestvice poretka u ljetnom roku biti objavljene 10. srpnja, a od tog dana pa do 13. srpnja u škole se dostavlja upisnica i, ako to program traži, liječničke potvrde.


Sredinom srpnja bit će objavljen okvirni broj upisnih mjesta za jesenski rok. Usvoji li se plan upisa Primorsko-goranske županije, ovogodišnji osmaši mogu računati na 2.782 upisna mjesta, kao i na nove eksperimentalne programe Intermedijski fotograf i Tehničar posluživanja.


Tehničarke i tehničari posluživanja steći će sva potrebna znanja i kompetencije za rad u ugostiteljskoj industriji / Ugostiteljska škola Opatija


Modularna nastava


Objašnjavajući da Ugostiteljska škola Opatija prva u Hrvatskoj uvodi modularnu nastavu, Slobodanka Orešković, profesorica hrvatskog jezika i književnosti i članica radne skupine za izradu novog zanimanja, kaže da je ta škola postala centar izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u ugostiteljstvu i turizmu.




– Zahvaljujući statusu regionalnog centra kompetentnosti škola trenutačno provodi čak dva velika europska projekta vrijedna gotovo 11,8 milijuna eura, u sklopu čega su razvili novi smjer i novo zanimanje – tehničar/ka posluživanja. Novo zanimanje uvodi se paralelno s modularnom nastavom. Uz opće-obrazovne predmete i strukovne predmete nude se i izborni predmeti. Učenici će moći prems svojim afinitetima birati izborne sadržaje.


Netko će izabrati digitalnu pismenost, a netko će izabrati sommelijerstvo. Učenici napreduju prema vlastitom tempu i biraju sadržaje koji ih zanimaju. To je uobičajena praksa u Europi – nastavnici usmjeravaju pažnju učenika na ono što im je važno i time se podiže motivacija kod učenika. Također, učenici će pohađati kvalitetniji i opsežniji program hrvatskog jezika i matematike, čime im se omogućuje lakše polaganje državne mature i upis željenog fakulteta, kaže Orešković.


Dodajući da današnjem tržištu rada nedostaje kvalitetna radna snaga, kaže da su profesori zaduženi za izradu novog kurikuluma stavili poseban naglasak na buduće tehničare i tehničarke posluživanja, koji će kroz modularnu nastavu steći sva potrebna znanja i kompetencije za rad u ugostiteljskoj industriji. Prednost modularne nastave je što predviđa i veći broj sati praktičnog rada u moderno opremljenim kabinetima i kod poslodavaca u renomiranim ugostiteljskim objektima, kojih u Opatiji ima napretek.


– Mi smo kao grupa krenuli s puno entuzijazma. Još u početku samo shvatili da se u sustavu obrazovanja stvari trebaju mijenjati. Danas svatko misli da može biti konobar. Ono čemu mi težimo je stavljanje naglaska na kvalitetne turističke radnike i kvalitetan turizam. Tehničari i tehničarke posluživanja imat će prošireno znanje – osim konobarskih vještina, imat će vještine sommeliera, bariste, enologa, nutricionista. Naglasak je na kreativnosti i raznolikosti, prvenstveno na praktičnom radu u školi, hotelima i restoranima, objašnjava Orešković.


U kurikulumu je predviđeno i da tehničari posluživanja steknu znanja u područjima komunikacijskih vještina, posluživanjima na stranim jezicima, suvremenim trendovima u gastronomiji, osnovama poduzetništva i marketinga, individualnim pristupima gostima i još mnogo toga. Tehničari posluživanja školu će pohađati četiri godine i imat će mogućnost nastaviti svoje obrazovanje na fakultetu.


Visoka motivacija


Istovremeno i Prirodoslovna i grafička škola uvodi novi četverogodišnji program za obrazovanje intermedijskih fotografa, a prema riječima ravnatelja Radenka Bradića i taj je program prilagođen tržištu te omogućava učenicima usvajanje trendova u struci. Učenici rade s najboljom opremom i stvaraju profesionalne fotografske proizvode i usluge u vrhunski opremljenom školskom studiju, kao i na terenu.


– Prirodoslovna i grafička škola u Rijeci jedina u Hrvatskoj upisuje ovaj moderan program koji učenicima omogućuje samozapošljavanje ili zapošljavanje odmah po završetku srednje škole, ali i polaganje državne mature i nastavak školovanja i upis na fakultet.


Nastavnici koji osposobljavaju učenike za struku su visoko motivirani stručnjaci iz područja vizualnih komunikacija koji imaju iskustva rada u realnom sektoru. Stoga se kroz nastavu ostvaruju mnogobrojne suradnje s raznim dionicima iz područja gospodarstva, kulture, udrugama i festivalima na kojima učenici imaju priliku steći iskustva u struci u realnim radnim situacijama. Intermedijski fotograf nije samo fotograf, on stječe znanja o primjeni fotografije u različitim medijima, stoga prolazi i osnove dizajna i videosnimanja te animaciju fotografije.


Tu je važno naglasiti i poduzetničke i komunikacijske vještine koje učenici usvajaju kroz predmete povezane sa strukom. Kroz praktičan rad i komunikaciju s klijentima, suradnju sa svim dionicima u procesu izrade fotografskog proizvoda i usluge učenici uz podršku i grupni rad pripremaju, izvode i prezentiraju svoje fotografske projekte, objašnjava Bradić.


Ujedno zaključuje da intermedijski fotograf vizualno komunicira u širokom spektru tema i motiva, izražava se prema svojim afinitetima, od modne i reklamne fotografije, do pejzaža i reportažne fotografije, kao i videosnimanja, a svoju kreativnost pokazuje kroz svakodnevni rad, dok velika izbornost predmeta omogućuje svakom učeniku da izabere svoj put u struci.


Prirodoslovna i grafička škola / Učenici rade s najboljom opremom i stvaraju profesionalne fotografske proizvode


Povećanje broja upisnih mjesta


Prema prijedlogu Ministarstva u školskoj godini 2023./2024. planira se broj upisnih mjesta za ukupno 48.762 učenika u 2.190 razrednih odjela. To je povećanje u odnosu na prošlu godinu, kada je ukupna upisna kvota u srednjim školama bila 46.377 mjesta u 2.113 razrednih odjela.


Primorsko-goranske škole osmašima će ponuditi 83 različita programa, a novost je smanjenje upisnih mjesta u programima ekonomskog i upravnog usmjerenja te povećanje broja upisnih mjesta za ugostiteljska, zdravstvena i turistička zanimanja. U Primorsko-goranskoj županiji u prosjeku 31 posto učenika pohađa gimnazijske programe, njih 65 posto strukovne te tri posto umjetničke program