Foto Sergej Drechsler
Projekt Kluba Sušačana predviđa uređenje cijele Gervaisove ulice umjetničkim instalacijama na kojima će biti aplicirani stihovi Drage Gervaisa
povezane vijesti
- Na Pravnom fakultetu raspravljali o utjecaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava na hrvatski pravni poredak
- 24-satno crtanje stripa u Rijeci i ove godine, izazov je odlična prilika za umjetnike i zaljubljenike u stripove svih generacija
- Šesnaest timova krenulo u poduzetničku avanturu u Startup inkubatoru Rijeka
Veliki broj građana okupio se u Ulici Draga Gervaisa, kod kućnog broja 14, na otvorenju prve u nizu umjetničkih instalacija pod nazivom “Morčić”, nastale u sklopu projekta “Ulica Drage Gervaisa kao knjiga stihova”.
Umjetničku instalaciju “Morčić” predstavile su Tamara Morić, dugogodišnja predsjednica Kluba Sušačana koji je nositelj projekta, Vesna Rožman, akademska kiparica, ujedno autorica uređenja Ulice Drage Gervaisa stihovima ovog pjesnika te Višnja Višnjić Karković, idejna začetnica projekta. Tamara Morić okupljenim je građanima objasnila projekt “Ulica Drage Gervaisa kao knjiga stihova”.
Ideja stara 67 godina
– Ideja uređenja Ulice Drage Gervaisa, kojom prolaznici hodajući čitaju stihove njegovih pjesama, stara je punih 67 godina.
Naime, 1957. godine, nakon tragične smrti Drage Gervaisa u Sežani, sušačkom boemskom društvu okupljenom u svom ateljeu, naš poznati riječki kipar Vinko Matković predložio je neobičnu i zanimljivu ideju – da se u Ulici Drage Gervaisa na pročelja kuća postave ploče sa stihovima iz Gervaisove poezije.
O tome u svojoj knjizi “Ne pozabi napisat” svjedoči pjesnik Ljubo Pavešić “…ča ne bi bilo lipo va Gervaisovoj ulice na fasadah od kuć stavit ploči i na saku leh nekuliko stihi.
Bile bi to kući kot stranice od pjesam. Ne bi puno guštalo. Ziberi stihi, a onda ćemo gracken ocon reć, povedat…” Gradski oci očito nisu imali sluha za predloženu ideju jer se ona nije realizirala, rekla je Morić.
U Noći muzeja 2010. u Muzeju Grada Rijeke, prilikom otvorenja izložbe “Drago mi je, Gervais!”, autorica Višnje Višnjić Karković, Jolande Todorović i Vesne Rožman, ta ideja ponovo je ugledala svjetlo dana.
Vesna Rožman iznijela je svoje viđenje uređenja Ulice Drage Gervaisa po kojem bi stihovi njegove poezije bili aplicirani na umjetničkim instalacijama raspoređenim na nekoliko lokacija duž cijele ulice.
Grupa članova Kluba Sušačana bila je prisutna na otvorenju izložbe i odmah se oduševila tom idejom. I tako su postali inicijatori realizacije i nositelji ovog projekta.
Edukativni park
Ideje uređenja Gervaisove ulice počela je 2021. godine. Akademska kiparica Vesna Rožman izradila je idejno rješenje koje obuhvaća uređenje nekoliko lokacija duž cijele ulice.
Projekt je zamišljen kao niz umjetničkih prostornih intervencija postavljenih na javnim gradskim površinama, sa skulpturom pjesnika na početku te njegovom biografijom i edukativnim parkom na kraju ulice.
Na umjetničkim instalacijama u formi skulptura bili bi aplicirani stihovi iz poezije našeg velikog čakavskog barda.
Projekt su nazvali “Ulica Drage Gervaisa kao knjiga stihova”, a kako je njime predviđena postava umjetničkih instalacija na više lokacija, cjelokupni projekt ostvarit će se u nekoliko faza kroz duže vremensko razdoblje.
Sljedeći “Oblačić”
Slijedeća lokacija planirana je za uređenje do kraja 2024. godine, a činit će je postava umjetničke instalacije “Oblačić” na platou ispred marketa “Brodokomerc”.
Na otvorenju ove instalacije moglo se čuti da cjelokupni projekt pridonosi očuvanju identiteta i njegovanju kulturne baštine ne samo Rijeke već i kraja kojemu je čakavština neizostavni dio.
Projektni program ima i edukativni karakter jer bi služio djeci predškolskog i školskog uzrasta kao i svima onima koji nisu upoznati s likom i djelom pjesnika da ga pobliže upoznaju i zavole njegovu poeziju punu duha koja izražava ljepotu i toplinu čakavske riječi.
Da mladi znaju i vole čakavštinu, potvrdio je i učenik 4. razreda OŠ Centar Bruno Filipović koji je izveo recital Draga Gervaisa “Morčić”, koji je i tema otvorene instalacije.
Na oduševljenje svih prisutnih Bruno je, ne samo vokalno, već i gestikularno, dočarao pjesnički talent Drage Gervaisa, a posebno su na njega bile ponosne mama Tatiana i učiteljica Jasna Citković.
Projekti Kluba Sušačana
Ovo nije prvi projekt Kluba Sušačana, koji je već inicirao postavu spomenika Janku Poliću Kamovu, kultnu brončanu skulpturu, autora Zvonimira Kamenara, gdje poznati književnik i buntovnik stoji nonšalantno oslonjen na ogradu mosta na Rječini kod Konta.
Od ovog kluba došla je i inicijativa da se sačuva od zaborava uspomenu na maestra Lovru pl. Matačića. Inicijativa je i ostvarena postavljanjem spomen-ploče na njegovoj rodnoj kući u Strossmayerovoj ulici.
Klub Sušačana je realizirao i spomen-obilježje na ulazu u Vilu Dalibor na Pećinama, gdje je Viktor Car Emin živio od 1929. do 1945. godine, kada je kao žrtva fašističkoga progona morao napustiti svoj opatijski dom i preseliti se na Sušak.