Foto Vedran Karuza
Posao zajednički financiraju Primorsko-goranska županija, Općina Baška i Županijska lučka uprava Krk.
povezane vijesti
U sjedištu Primorsko-goranske županije potpisani su ugovori za izvođenje radova četvrte i posljednje faze rekonstrukcije luke Baška vrijedne 1,1 milijun eura koju zajednički financiraju Primorsko-goranska županija, Općina Baška i Županijska lučka uprava Krk.
Radovi će biti podijeljeni u dvije uporabne cjeline, a prvi dio odnosi se na izgradnju četvrtog, “T” gata između gata Garofulin i Stare rive koji bi trebali biti završeni do početka ljetne sezone iduće godine.
Radovi na drugoj uporabnoj cjelini obuhvaćaju izgradnju petog gata kao nastavka na postojeću glavu Stare rive, a započeli bi dogodine i završeni početkom 2026. godine čime će u potpunosti biti završena rekonstrukcija luke Baška s povećanjem kapaciteta za 72 komunalna i nautička veza.
Projekt zaista velik
– Projekt je zaista velik i zahvalio bih svima koji su sudjelovali u projektu i koji su pomogli da ovaj projekt ide kraju. Luka Baška je u ovoj fazi sigurna luka, a u prvoj i drugoj fazi su se produžili primarni i sekundarni lukobrani, jedan za 50 metara, a drugi za 105 metara.
Preostala nam je četvrta faza koja se sastoji od dva dijela, T-gata i produžetka Stare rive.
Dosad je uloženo 5,4 milijuna eura, a kad završimo ovaj dio investicije imat ćemo jednu respektabilnu luku koja će biti pogodna za sva godišnja doba, a to je nešto što prije nismo imali – rekao je ravnatelj Županijske lučke uprave Krk Alfred Franković.
U financiranju rekonstrukcije Luke Baška iz EU fondova većinski je sudjelovalo i resorno ministarstvo, a u PGŽ-u ugovor za četvrtu fazu potpisali ugovor su u sjedištu Primorsko-goranske županije potpisali ravnatelj ŽLU-a Krk Alfred Franković i direktor BSK Commerce Boris Sabolić, uz prisustvo zamjenika župana Vojka Braut i načelnika Općine Baška Tonija Juranića.
Vratili se korijenima pomorstva
– Drago mi je da se nazire kraj izgradnje luke Baška. Sve je počelo prije četiri godine, a iako projekt luke postoji davno prije, mislim da se Baška sada vratila korijenima pomorstva.
Naime, početkom 20. stoljeća, Baška je imala 90 brodova u vlasništvu Bašćana i možda je ovo najbolji poklon za Bašku koja ove godine slavi 120 godina turizma.
Veseli nas što je luka Baška dobila razvoj luke koji je zamišljala godinama, s novim komunalnim i nautičkim vezovima, čime ćemo se malo jače pojaviti u segmentu nautičkog turizma i tako zaigrati na novu turističku kartu Baške koja godišnje ostvari više od milijun turističkih noćenja te direktno ili indirektno živi od turizma.
Vratit ću se opet u vrijeme kada je Baška bila više orijentirana prema moru i kada je glavna luka bila Senj, a Baška supstitut Senju.
Prirodni planinski lanac dijelio je nas je od ostatka otoka i mi smo ga u Baški zvali “ižula” ili otok jer se nismo se smatrali otočanima nego smo bili svoja enklava.
Glavna komunikacija Baške do modernih vremena odvijala se morskim putem. Hvala Županiji i izvođaču, vesele nas novi vezovi, a moramo zahvaliti i resornom ministarstvu koje je iz državnog proračuna izdvojilo značajan dio sredstva.
Općina Baška ne završava s ovim projektom, već u 2025. godini idemo u back stage, odnosno pozadinu luke, a to je uređenje obalnog pojasa naselja Baška koji će se odvijati u tri faze – poručio je načelnik Baške Toni Juranić.