Riječka nadbiskupija

Udruzi za sindrom Down – Rijeka 21 uručeno računalo s posebnim programima za individualni rad

Mirjana Grce

Foto Riječka nadbiskupija

Foto Riječka nadbiskupija

Vrijedan rezultat humanitarnog projekta "Svetog Vida srcem nosi i njime se ponosi!"



U sklopu humanitarnog projekta »Svetog Vida srcem nosi i njime se ponosi!«, koji je proteklih mjeseci održan u organizaciji Riječke nadbiskupije, Katehetskog ureda i riječkog Caritasa – 7. srpnja je Udruzi za sindrom Down – Rijeka 21, uručeno računalo s posebnim računalnim programima za individualni rad s korisnicima Udruge, nabavljeno prikupljenim donacijskim sredstvima u iznosu od 2418 eura.


Ova didaktička pomagala, odnosno suvremeni programi za potpomognutu komunikaciju znatno će pomoći djeci pri uključivanju u svakodnevni život.


U prostorijama Udruge okupili su se njezini korisnici, djeca zajedno sa svojim roditeljima, riječki nadbiskup Mate Uzinić, ravnateljica riječkog Caritasa Marija Faustina Kovačević, predstojnica Katehetskog ureda Ksenija Rukavina Kovačević, voditeljica Ureda nadbiskupa Mladena Tadej Faltin, predsjednica Udruge sindromom Down – Rijeka 21. Amira Mešić Simunić, i voditeljica Udruge Ana Buneta.





Uz prigodni agape, radosno druženje i razgovore, okupljeni su imali priliku sudjelovati i u kreativnoj radionici izrade sapuna u kojoj su djeca pokazala svoje talente i vještine u tom pothvatu, izvijestio je portal Riječke nadbiskupije.


Prilikom uručivanja dara, nadbiskup Uzinić osvrnuo se na proteklu humanitarnu akciju i njezino značenje u doprinosu pastorala riječke Crkve.


– Na razini HBK nalazimo se u trogodišnjem ciklusu u kojem pokušavamo u središte pastoralne brige staviti obitelji osoba s invaliditetom i vidjeti na koji ih način možemo uključiti u pastoral.


Drago mi je da se u tom kontekstu u Riječkoj nadbiskupiji događaju različiti projekti, između ostalih i ovaj koji je uključio vjeroučitelje, vjeroučenike, škole, koji su se angažirali napraviti i ponuditi građanima majice sa slikom sv. Vida, rekao je nadbiskup Uzinić sumirajući da je taj humanitarni projekt, uključivši učenike, proslavi sv. Vida dao jednu novu dimenziju.


O računalnim programima, njihovoj implementaciji i značenju za djecu s Down sindromom, govorila je voditeljica Udruge, Ana Buneta.


– Caritas, Riječka nadbiskupija i Katehetski ured su nam ovom humanitarnom akcijom omogućili dva programa. Jedan je Kokolingo, logopedski program koji djeci pomaže u učenju izgovora određenih glasova ili riječi, a drugi je Boardmaker, program koji se u radu s djecom s Dawn sindromom pokazao izrazito koristan.


Dosadašnje iskustvo je pokazalo da djeca s Dawn sindromom uče izrazito dobro tako da vizualno pamte, a s ovim programom se kreira puno malih sličica za sve što djeca trebaju naučiti.


Jako smo zahvalni za didaktičke programe koje smo dobili. Djeci je to naravno jako zanimljivo zato što svi vole ekrane, i s time im je puno lakše i motivirajuće učiti nove pojmove ili nove stvari.


Trudimo se da djeca imaju raznolike materijale, i s ovim će svakako dobiti na raznolikosti i zanimljivosti. To im sve skupa pomaže u učenju govora i novih svakodnevnih rutina koje moraju svladati, kazala je Buneta, prenosi nadbiskupijski portal.