Udruga za zaštitu obitelji

Udruga UZOR slavi 15 godina rada, postavljena izložba na postamentima na Korzu

Katarina Bošnjak

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Izložba podiže svijest o borbi protiv nasilja u obitelji, rodno uvjetovanog nasilja kao i važnosti brige o mentalnom zdravlju svih dobnih i rodnih skupina



Povodom obilježavanja 15 godina postojanja i rada Udruge UZOR danas se na Korzu održao vođeni obilazak izložbe postavljene na postamentima ispred zgrade Grada Rijeke.



Izložba prikazuje rad Udruge za zaštitu obitelji – Rijeka od njenog početka do danas, ali i podiže svijest o borbi protiv nasilja u obitelji, rodno uvjetovanog nasilja kao i važnosti brige o mentalnom zdravlju svih dobnih i rodnih skupina.




Obilazak izložbe i prezentaciju rada Udruge održala je predsjednica UZOR-a i voditeljica programa Paula Bogović, a obilasku je prisustvovala i pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković.



– U 15 godina Udruga UZOR je zaista došla do situacije gdje možemo reći da uz dragocjeno iskustvo i stručnu ekipiranost značajno doprinosimo pružanju podrške korisnicima s kojima radimo.


Tu su prvenstveno žene i djeca, žrtve nasilja u obitelji, počinitelji nasilja u obitelji i mladi s određenim poteškoćama na koje nailaze s obzirom na složenost društva u kojemu živimo.



Ono što želimo naglasiti jeste naš SOS telefon koji je u potpunosti besplatan i otvoren 0-24 sata te na koji se javljaju i pomoć pružaju stručne osobe – kazala je Paula Bogović.


Iako UZOR ima značajnu podršku lokalne i regionalne samouprave kao i nadležnih ministarstava, činjenica je da u Republici Hrvatskoj usluge koje su potrebne žrtvama nasilja nisu dovoljno dobro rasprostranjene niti regionalno, a ni pojedinačno po lokalnim sredinama.



– Kada bi sustav funkcionirao to bi nam značajno olakšalo rad, primjerice žene koje dolaze u sklonište za žrtve nasilja bi po izlasku imale u potpunosti sređen život i sigurnost.



Mi ih primamo u sklonište jer je njihov život ugrožen i da ne bi došlo do ovakvih najtragičnijih situacija do kojih dolazi, a po izlasku je njihova opasnost često još uvijek prisutna jer je naš sustav spor, posebno pravosuđe koje, koliko god ima propisane učinkovite mjere, one često nisu pravovremene i nisu dostatne te onda ta sigurnost koja je ključna ne može biti osigurana – objasnila je Bogović.



Sklonište Udruge kapaciteta je za 10 osoba, što obuhvaća i žene i djecu ako dolaze s njima, a u skloništu je moguć boravak do godinu dana. UZOR danas broji 9 zaposlenika, okuplja dvadesetak volonterki i volontera te svojim programima obuhvaća preko 500 korisnika i korisnica godišnje.


Za programe Udruge za zaštitu obitelji – Rijeka Grad Rijeka je u ovoj godini izdvojio oko 650 tisuća kuna. Sve usluge Udruge od početka rada do danas besplatne su za korisnike.