Podizanje svjesnosti

Udruga SOS Rijeka upozorava: ‘Broj kaznenih djela silovanja je u porastu’

Bruna Matičić

Prošle je godine došlo do porasta od 16 posto ukupnog broja kaznenih djela silovanja, a imajući u vidu da se seksualno nasilje rijetko prijavljuje, sve brojke prijavljenog nasilja treba povećati za najmanje deset do dvadeset puta



RIJEKA – U travnju, Mjesecu svjesnosti o seksualnom nasilju, riječka Udruga SOS Rijeka naglašava važnost podizanja svijesti javnosti o seksualnom nasilju, kao i educiranju pojedinca i zajednica o tome kako ga spriječiti te o važnosti pružanja podrške osobama koje su seksualno nasilje doživjele.


– Potpora je posebno bitna u ovom trenutku zbog rasta seksualnog nasilja prema ženama u Ukrajini, ali i činjenice da žene s područja Hrvatske, izložene vijestima o silovanjima, mogu doživjeti simptome retraumatizacije s obzirom na vlastita iskustva seksualnog nasilja u ratu, istaknuli su iz Udruge SOS Rijeka te naglasili da seksualno nasilje nije slučaj ekstremnih društvenih događaja poput rata, već se događa svaki dan, na poslu, ulici, u vezama i brakovima.


Prema Izvješću Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i statističkim podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u 2021. godini evidentirana su ukupno 194 kaznena djela silovanja, od kojih je njih 101, ili 52 posto, počinjeno na štetu članova obitelji i bliskih osoba, pri čemu su sve žrtve bile ženskog spola.


Brojke puno veće




Iz Udruge SOS Rijeka navode da je u 2021. godini došlo do porasta od 16 posto ukupnog broja kaznenih djela silovanja. Naime, u 2020. godini evidentirano je 168 kaznenih djela silovanja, pri čemu je 79 počinjeno na štetu članova obitelji i bliskih osoba, a svih 79 žrtava bilo je ženskog spola.


Također, ističu da je tijekom 2021. godine na području Policijske uprave primorsko-goranske sveukupno evidentirano 28 kaznenih djela protiv spolne slobode, i to 17 kaznenih djela silovanja, dva kaznena djela bludnjih radnji i devet kaznenih djela spolnog uznemiravanja. Međutim, navode da se seksualno nasilje rijetko prijavljuje te sve navedene brojke prijavljenog nasilja treba povećati za najmanje deset do dvadeset puta.


– Nažalost, država ne radi dovoljno na osiguravanju podrške žrtvama seksualnog nasilja. Daleko smo od zahtjeva iz Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, prema kojoj bi na svakih 200.000 stanovnika trebao biti dostupan jedan specijalizirani centar za žrtve seksualnog nasilja, istaknuli su iz Udruge SOS Rijeka te dodali da u Hrvatskoj djeluje samo jedna organizacija specifično usmjerena i specijalizirana za rad sa žrtvama seksualnog nasilja, Ženska soba iz Zagreba.


Sigurno mjesto


Udruga SOS Rijeka također radi sa žrtvama seksualnog nasilja te posljednjih nekoliko godina dodatno educira svoje stručnjakinje i stvara preduvjete za kvalitetnu podršku žrtvama seksualnog nasilja.


– U 2021. godini bilježimo porast broja žena koje su se javile u naše Savjetovalište za žrtve obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja zbog seksualnog nasilja koje se dogodilo od strane sadašnjeg ili bivšeg partnera, ili u djetinjstvu od strane člana obitelji ili druge bliske osobe. Sve osobe koje su doživjele ovakvo nasilje mogu nam se javiti za stručnu psihološku i pravnu podršku, važno nam je da znaju da postoji sigurno mjesto gdje ćemo ih primiti s poštovanjem i punim povjerenjem, poručili su iz udruge.