Sprega učenika i roditelja

Učenici u PGŽ-u rekorderi po broju izostanaka, u čemu je stvar? ‘Neki se i po pola godine ne pojavljuju na nastavi’

Ingrid Šestan Kučić

(Polu)prazne učionice sve su češći prizor na području PGŽ-a / Foto NL ARHIVA

(Polu)prazne učionice sve su češći prizor na području PGŽ-a / Foto NL ARHIVA

Prva riječka hrvatska gimnazija imala slučajeve da u klupama sjede učenici koji su prikupili i po 600 sati izostanaka, no unatač nastojanjima, ravnatelji nisu detektirali konkretan uzrok negativnog trenda



RIJEKA – Primorsko-goranski učenici neslavni su rekorderi po broju sati izostanaka s nastave u prošloj školskoj godini, jer dok je svaki hrvatski učenik s nastave u prosjeku izostao 82 sata, u primorsko-goranskim školama taj prosjek po učeniku iznosi 90 sati, a isti prosjek drže i istarski učenici. Rekord obaraju i primorsko-goranski srednjoškolci koji su lani s nastave u prosjeku izostali svaki po 119 sati, dok taj prosjek na razini države iznosi 104 sati izostanaka po svakom srednjoškolcu. Pokazuju to novi podaci Ministarstva znanosti i obrazovanja objavljeni u školskom e-Rudniku prema kojima je, općenito u hrvatskim školama, lani u odnosu na prethodnu školsku godinu enormno porastao broj izostanka učenika s nastave, jer u netom završenoj školskoj godini u hrvatskim je školama ukupno prikupljeno više od 38 milijuna sati izostanaka, što je gotovo 13 milijuna sati izostanaka više nego godinu ranije. Međutim, iako je broj izostanaka s nastave doživio dramatičan skok, broj neopravdanih sati u posljednje dvije školske godine gotovo je identičan i iznosi nešto više od 600.000 nastavnih sati.


U Kostreni više od 70% odlikaša

 


Hiperinflacija odlikaša i superodlikaša nastavljena je i prošle školske godine pa je tako u Hrvatskoj prošlu školsku godinu s odličnim završio skoro svaki drugi školarac, odnosno njih 48,33 posto. Najviše petica zaključeno je u Ližnjanu, gdje je s odličnim uspjehom prošlo gotovo nevjerojatnih 76,03 posto učenika. Slijedi Luka s 72,82 posto odlikaša, zatim Kraljevec na Sutli s njih 71,07 posto, a više od 70 posto učenika s općim uspjehom izvrstan ima i Općina Kostrena. S prosjekom 5,0, lani je razred prošlo 17,56 posto hrvatskih učenika, a gledano po županijama, petice se najviše zaključuju u Gradu Zagrebu. Prosjek ocjena svih školaraca u Hrvatskoj, kojih je preko 450.000, je 4,32. Odlikaša je 58,59 posto u osnovnim i 25,59 posto u srednjim školama. Ponavljati razred mora 2.171, a u Primorsko-goranskoj županiji ta je sudbina zadesila 203 učenika, po čemu su se svrstali na treće mjesto u Hrvatskoj, jer više je ponavljača samo u Gradu Zagrebu i Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Izbjegavanje sukoba




Priznajući da pravi razlog zbog kojeg primorsko-goranski učenici vode po broju sati izostanaka s nastave ne znaju, ravnatelji kažu da se ne radi o generalnoj pojavi, već prije o pojedinačnim slučajevima prikupljanja enormnih sati izostanaka. Navodeći kako je Prva riječka hrvatska gimnazija imala slučajeve da u klupama sjede učenici koji su prikupili i po 600 sati izostanaka, kaže ravnateljica Jane Sclaunich.


Jane Sclaunich / Snimio VEDRAN KARUZA

Jane Sclaunich / Snimio VEDRAN KARUZA


– Primorsko-goranska županija već dulji niz godina visoko kotira po broju izostanaka. Ne znam što je razlog, možda smo posljednje dvije godine benevolentni prema izostancima učenika s obzirom na situaciju s pandemijom. Mi smo imali nekoliko vijeća roditelja na tu temu te smo napravili kriterije i protokol za opravdavanje izostanaka, no na kraju je sve na razrednicima koji se često ne žele boriti s roditeljima iako imaju mogućnost reći im da su pretjerali. Međutim, ne žele dolaziti u sukob s njima. Dosta smo se bavili tim problemom i izučavali ga te smo kroz godine uočili da izostanci utječu na uspjeh i učenici koji su redovno u školi postižu bolji uspjeh te imaju bolji odnos prema radu. Ono što je problem je da se radi o individualnim slučajevima, jer ima učenika koji s nastave izostaju kontinuirano u suradnji s roditeljima. Ima učenika koji prikupe i po 600 sati izostanaka te su od cijele školske godine prisutni tek pola. Takvi učenici doista taktiziraju, jer prema našem Statutu, onaj tko iz nekog predmeta izostane 30 posto sati mora na predmetni ispit. Tako da gledaju da s izostancima ne pređu tih 30 posto i idu do samog limita. Očito je da odgovornost prema radu, ali i roditelja koji ih štite, kod pojedinaca nije na visokoj razini, navodi Sclaunich.


COVID-mjere


Dodaje i da u toj školi količinu izostanaka povećavaju i učenici sportaši, dok ravnatelj Gimnazije Andrije Mohorovičića, Henry Ponte, kaže da u svojoj školi nije primjetio povećanje izostanka učenika s nastave, a podatak da su po tom pitanju primorsko-goranski učenici najgori u Hrvatskoj, povezuje i s podatkom da su upravo Riječani rekorderi u broju bolovanja.


– Lani je bilo puno bolesnih, puno je učenika imalo COVID- simptome i slali smo ih kući u skladu s preporukama, a možda se u drugim sredinama nisu toliko toga pridržavali, objašnjava Ponte.


Henry Ponte / Snimio SERGEJ DRECHSLER

Henry Ponte / Snimio SERGEJ DRECHSLER


Činjenicu da se ne radi o generalnom problemu među učenicima, već o sporadičnim slučajevima koji cijelom razrednom odjelu navuku veliki broj izostanak s nastave potvrđuje i ravnatelj Pomorske škole Bakar Igor Kegalj.


– Po broju izostanaka ne ubrajamo se među najgore, jer svake godine po razrednom odjelu imamo 1.000 do 1.500 sati izostanaka, dok je u drugim školama po razredi i 3.000 sati. Sve ovisi o strukturi učenika, ali i roditeljima. Dovoljno je da u nekom razredu jedan učenik napravi 350 sati, drugi 290 i ostali po nekoliko i broj izostanaka se nabere. Naša je sreća što smo dislocirani, učenici dolaze organiziranim prijevozom pa ne napuštaju nastavu, jer nemaju ni što raditi u Bakru, navodi Kegalj.


Izrečen veći broj kazni

 


U Školskom e-Rudniku moguće je vidjeti najnovije podatke vezane i uz pedagoške mjere izrečene učenicima osnovnih i srednjih škola, a osim pohvala i nagrada izricane su i kaznene mjere kojih je bilo više nego u prethodnoj školskoj godini. Pohvale su najčešće izricane u Zagrebačkoj županiji, a kaznene mjere u Zadarskoj županiji, gdje te mjere čine čak 35 posto izrečenih pedagoških mjera. Na drugome mjestu je Brodsko-posavska županija gdje kazne čine 31,47 posto izrečenih mjera. Na trećem mjestu je Splitsko-dalmatinska županija gdje kaznene mjere čine gotovo 27 posto svih izrečenih mjera. U svim je županijama najčešća kaznena mjera bila opomena. U prošloj školskoj godini izrečeno je ukupno 133.877 pohvala i 29.268 kaznenih mjera.

Slabiji imunitet


Iako osnovci izostaju s nastave manje nego srednjoškolci, ravnateljica OŠ Pećine Jasna Vukonić Žunič kaže da je prošle školske godine bilo dosta COVID-pozitivnih učenika, ali i puno izolacija te samoizolacija.


– Ima učenika koji su doista bolesni. Međutim, danas su djeca boležljivija nego nekada, svi su osjetljivi. Nekada se u školu išlo s glavoboljom, možda smo prije bili »čvršći«. Nisam primijetila da nam broj izostanaka drastično raste, ali istina je da ima sporadičnih situacija gdje roditelji kombiniraju izostanke djece s nastave s ispitima, zaključuje Vukonić Žunič.


Primorsko-goranska županija već dulji niz godina visoko kotira po broju izostanaka

Primorsko-goranska županija već dulji niz godina visoko kotira po broju izostanaka / NL arhiva