brodograđevni tehničarI

Učenici Tehničke škole izgradili tradicijsku pasaru u sklopu projekta Arca Adriatica

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ovo je prvi put da smo baš izradili drvenu barku, dok smo ih proteklih godina u sklopu projekta Mala barka 2 renovirali, što je učenicima isto bilo jako drago, kazala je Marija Marač.



RIJEKA – Učenici trećih i četvrtih razreda Tehničke škole, smjer brodograđevni tehničar, zajedno s brodograditeljima Lorisom i Josipom Rubinićem, izgradili su pasaru duljine 4,3 metra prema nacrtima jedne tradicijske pasare sagrađene u Lovranu 1930-ih. Kroz petnaest petaka 21 učenik prošao je kroz sve faze gradnje barke, uz pomoć brodograditelja te profesorica Marije Marač i Ljiljane Domazet.


Marija Marač kaže da su učenici posebno zainteresirani kad se konkretno radi i gradi, ali da moraju proći i teoriju u razredu.


– Ovo je prvi put da smo baš izradili drvenu barku, dok smo ih proteklih godina u sklopu projekta Mala barka 2 renovirali, što je učenicima isto bilo jako drago, kazala je. Učenici Antonio Funarić i Fran Jančić kažu da im je bilo odlično raditi.





– Stekli smo nova iskustva i svaki petak je bilo nešto novo. Inače bismo gledali na papiru i pisali, a ovako smo imali priliku vidjeti uživo i probati kako je to, rekli su. Ravnatelj Tehničke škole Serđo Jandrić kaže da su oni jedina škola u Hrvatskoj koja ima program za brodograđevnog tehničara pa im je izgradnja barke itekako dobro došla.


– Zahvaljujem svima, pogotovo našem osnivaču PGŽ-u, na ovom projektu koji nam je puno pomogao i za razvoj smjera, a poslužio nam je i da organiziramo te u jednom dijelu opremimo našu brodograđevnu radionu, kazao je Jandrić.


Voditelj Koordinacije udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre Robert Mohović, koja je bila nositelj ovoga dijela projekta, kaže da barku treba još pustiti da zapliva, a nakon toga ide završno farbanje.


– Nadam se da će predstavljanje pasare biti na Fiumari krajem svibnja, a svečano porinuće na regati u Mošćeničkoj Dragi. Forma trupa je jedne naše zaista tradicijske barke ovoga kraja što joj daje dodatnu vrijednost, ali bih rekao da su najveća vrijednost ovog projekta mladi ljudi koji su sudjelovali u izradi. Nadam se da smo im pomogli da usavrše svoje vještine i da smo ih poučili, zaključio je Mohović. Radionice i izrađena pasara dio su projekta Arca Adriatica – Zaštita, promocija i turistička valorizacija jadranske pomorske baštine, u kojem je PGŽ vodeći partner.