Foto Vedran Karuza
Što činiti u slučaju prirodne katastrofe
povezane vijesti
U povodu Međunarodnog dana civilne zaštite u Osnovnoj školi »Eugen Kumičić« u Rijeci Područni ured civilne zaštite Rijeka organizirao je program edukacije djece uz pomoć modela prirodnih prijetnji.
Cilj je djeci odmalena ukazati na neželjene posljedice rizičnih ponašanja, te ih educirati o pravilima i postupanjima ako se nađu na područjima zahvaćenim katastrofama.
– U želji jačanja otpornosti zajednice educiramo djecu, odnosno neposredno uključujemo odgojno-obrazovne i znanstvene institucije u smanjenje rizika od katastrofa, kaže Matko Škalamera, pročelnik PZ-a CZ-a Rijeka.
Ravnateljstvo CZ-a sklopilo je sporazume o suradnji s osam osnovnih škola s područja Osijeka, Zagreba, Rijeke i Splita u kojima se provode edukacije.
Iz Rijeke u projektu sudjeluju OŠ »Eugen Kumičić« i OŠ Srdoči, gdje je već održan takav edukativni program. Svaka od škola dobila je posebno izrađene modele prirodnih prijetnji: modele krškog krajolika, erozije, poplave, potresa i vulkana.
Ravnateljstvo civilne zaštite provelo je osposobljavanje djelatnika ovih škola koji će educirati njihove učenike.
– OŠ »Eugen Kumičić« uključena je u projekt Na putu do smanjenja rizika od katastrofa – SROK koji se provodi u suradnji s MUP-om – Ravnateljstvom CZ-a.
U školi je za učenike prvih i drugih razreda održana edukacija u području zaštite i spašavanja koju su proveli djelatnici Ravnateljstva civilne zaštite s ciljem upoznavanja učenika o pravilnom postupanju u izvanrednim situacijama – rekla nam je Ana Anić Opašić, ravnateljica OŠ »Eugen Kumičić«.
Generalna skupština UN-a proglasila je 1. ožujka Međunarodnim danom civilne zaštite, kao sjećanje na dan kada je 1972. godine počela s radom Međunarodna organizacija za civilnu zaštitu sa sjedištem u Ženevi. Hrvatska taj dan obilježava od 1992. godine, temeljem Odluke Vlade RH o proglašenju Dana civilne zaštite u RH.
Temeljnu snagu civilne zaštite u Hrvatskoj, uz postrojbe CZ-a, HGSS i Crveni križ, čine vatrogasci.