Foto Mateo Levak
Uz objekt koji niče u Vukovarskoj ulici, u Viškovu počinje izgradnja dviju jedinica organiziranog stanovanja, i to stambene zajednice za djevojke i starije dječake
povezane vijesti
RIJEKA – U posljednjih nekoliko mjeseci objekt Doma za odgoj djece i mladeži u Vukovarskoj ulici dobio je konkretne obrise, a s današnjim danom kreće i izgradnja drugog objekta u Viškovu koji će u potpunosti biti namijenjen organiziranom stanovanju djevojaka i dječaka, korisnika ove ustanove socijalne skrbi.
»Volim svoj dom«
Prema riječima ravnateljice Dine Šverko, nova zgrada u kojoj će biti smještena jedinica organiziranog stanovanja za mlađe dječake od sedam do četrnaest godina mogla bi biti gotova u proljeće sljedeće godine, nakon čega će uslijediti opremanje i namještanje objekta. Uz stambene kapacitete za petero korisnika, unutar novog objekta bit će organiziran boravak u ustanovi za desetero korisnika te prostori za savjetovanje i pomaganje, odnosno pružanje individualne i grupne psihosocijalne podrške djeci i obitelji.
Uz novi objekt koji niče u Rijeci, danas će u Viškovu započeti izgradnja objekta u kojem se planira uređenje dviju jedinica organiziranog stanovanja, i to stambene zajednice za djevojke i starije dječake u dobi od 14. do 21. godine života. Riječ je o jednokatnici veličine 400 četvornih metara čije su otvorenje jučer najavili predstavnici izvođača radova, Marko Čule i Zdravo Brdar iz tvrtke Zanatska udruga Gradin te Marinko Prostran iz tvrtke Karloline-Kling d.o.o. koja je zadužena za stručni nadzor radova i zaštitu na radu.
– S obzirom na to da je riječ o jednostavnom objektu u formi obiteljske kuće, objekt neće biti zahtjevan za izgradnju te ćemo, bude li sve išlo po planu, ispoštovati rok od deset mjeseci za izvođenje radova, rekao je Čule, što znači da će novi smještajni objekti biti gotovi do rujna iduće godine.
Organizirano stanovanje
Izgradnja navedenih objekata provodi se u okviru infrastrukturnog projekta »Volim svoj dom« koji se u ukupnoj vrijednosti od gotovo 15 milijuna kuna financira iz Europskog fonda za socijalni razvoj te podršku Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Naime, Dom za odgoj djece i mladeži pruža razne oblike socijalnih usluga i psihosocijalnih tretmana djeci koja su u riziku za razvoj problema u ponašanju te djeci i mladih osoba s problemima u ponašanju i teškoćama mentalnog zdravlja, a svrha i cilj projekta »Volim svoj dom« jest poboljšati socijalnu uključenost djece i mladih kroz prelazak s institucionalne skrbi na skrb u zajednici i prevenciju daljnje institucionalizacije.
– Po završetku projekta riječki Dom za odgoj djece i mladeži, koji do prije dvije godine nije imao mogućnosti svojim korisnicima pružati izvanistitucijsku uslugu organiziranog stanovanja, snažno će zakoračiti prema deinstitucionalizaciji i transformaciji, kazala je Dina Šverko objašnjavajući da trenutno uslugu organiziranog stanovanja pružaju djevojkama koje su smještene u iznajmljenom stanu u Viškovu. Deinstitucionalizacija i transformacija strateški je cilj svih ustanova socijalne skrbi u Hrvatskoj.
– To je dugotrajan proces na kojem resorno ministarstvo predano radi te se otvaranjem stambenih zajednica i jedinica za organizirano stanovanje pokušava smanjiti institucionalizacija i negativni predznak i utjecaj koji institucija ostavlja na djecu. Ovi procesi omogućavaju unapređenje i moderniziranje sustava socijalne skrbi, a sve kako bi našim korisnicima pružili humaniju i prirodniju skrb koja će podići kvalitetu njihova života, zaključila je Dina Šverko.
U Viškovu djeca kojoj je potrebna nova prilika
– Zbog izgradnje objekta za organizirano stanovanje u Viškovu, riječki Dom za odgoj djece i mladeži naišao je na negodovanje lokalnog stanovništva. Vjerojatno je do toga došlo zbog nerazumijevanja i manjka informacija, kazala je ravnateljica Dina Šverko objašnjavajući da je riječ o zgradi u kojoj će boraviti djeca o kojoj će se, prema odluci Centra za socijalnu skrb ili suda, brinuti Dom za odgoj i djece i mladeži.
– Zapravo su to djeca kojoj je potrebno pružiti novu priliku koju nisu imali u svojoj obitelji. Objekte s našim korisnicima, od kojih je jedna i u Viškovu, imamo na više lokacija u Rijeci te do sada nismo imali negativnih povratnih informacija od susjeda. Naravno, to su djeca s problemima u ponašanju, djeca koja imaju i teškoće mentalnog zdravlja, ali oni su 24 sada dnevno, 365 dana u godini pod nadzorom odgojitelja. To su djeca koja pohađaju redovite osnovne i srednje škole u Rijeci, odrađuju praksu te se svi stanovnici susreću s njima, ali ne znaju da su iz doma.
Nadamo se da u budućnosti neće biti predrasuda i negativne konotacije jer im je zaista potrebno da osjećaju prihvaćenost, kazala je Šverko te pozvala lokalno stanovništvo da im pruži priliku kako bi se osjećali prihvaćeno u zajednici u kojoj će biti smješteni.