Foto Sergej Drechsler
Plastika je jedan od okidača koji vodi ka izumiranju, a mi kao pojedinci možemo utjecati na prekomjerno korištenje i odbacivanje plastike te promjena treba krenuti od nas, zaključio je Filip Jakovac.
povezane vijesti
U Zavičajnom muzeju Drenova je otvorena izložba “5 do 7 grama”, autorice Ane Somek i Filipa Jakovca koja progovara o problemu mikroplastike i njezinom utjecaju na ljudski organizam, ekosustave i cijeli planet.
Izložba je otvorena u okviru projekta Društveni centar Drenova u suradnji s Udrugom GIR, Mjesnim odborom Kozala i Udrugom Dren te na deset digitalnih panoa opisuje ovaj gorući problem odbacivanja plastike u okoliš i poziva na promjene.
– Izložba progovara o problemu mikroplastike koja je rezultat neodgovornog bacanja plastike u okoliš, ali i prekomjerne proizvodnje i općenito prekomjernog korištenja plastike, rekao je autor Filip Jakovac na otvaranju izložbu.
Iznio je podatak da smo 1950. godine proizvodili oko 2 milijuna tona plastike, na globalnoj razini, a danas proizvodimo 350 milijuna tona plastike.
U tih sedamdeset godina nastalo je otprilike 9,5 milijardi tona plastike, od čega je dvije trećine završilo u oceanima, morima, jezerima i rijekama, ali i zraku.
Naime, u okolišu se plastika raspada u sitne komadiće, mikroplastiku, koja se onda razgrađuje stotinama godina, pojašnjava Jakovac te objašnjava zašto su izložbu, odnosno projekt nazvali “5 do 7 grama”.
– Prosječan čovjek u svijetu u svoje tijelo unese 5 do 7 grama plastike kroz tjedan. To znači jedan kilogram plastike na tri godine, a taj broj neprestano raste s obzirom da stalno proizvodimo sve više plastike.
Istraživanja pokazuju da dobar dio te plastike ne izlazi ih našeg tijela te, u suštini, izrazito negativno djeluje na ljudstvo zdravlje, a bitno je utjecala i na bioraznolikost te smo u sedamdeset godina izgubili oko 70 posto životinjskih vrsta.
Plastika je jedan od okidača koji vodi ka izumiranju, a mi kao pojedinci možemo utjecati na prekomjerno korištenje i odbacivanje plastike te promjena treba krenuti od nas, zaključio je Jakovac.
Ove važne poruke autori izložbe su imali prilike prenijeti učenicima drugog razreda Osnovne škole Fran Franković.
Ana Somek, autorica koja je zaslužna za vizualni aspekt izložbe, kao i za to da se ova važna tema prezentira na način da bude shvatljiva i razumljiva i mlađima i starijima, istaknula da im je želja da se ovaj projekt širi dalje te da, osim riječkih mjesnih odbora, svoje mjesto nađe u školama i obrazovnim ustanovama.
Ovom je prilikom, voditeljica projekta Društveni centar Drenova Davorka Medved također naglasila važnost da se o ove poruke prenesu građanima, a posebno našem najmlađem stanovništvu.
– Tema o utjecaju plastike na okoliš i više je nego aktualna i bitna te mi je drago da se svi polako osvješćujemo o ovom problemu. U tom smislu i današnja izložba bitna je zbog edukacije građana, a posebno djece i mladih, kazala je Medved.
Izrazila je zadovoljstvo ovom inicijativom koja je ostvarena u suradnji neprofitnih organizacija i udruga te se nada dobroj suradnji i nastavku aktivnosti između udruga, mjesnih odbora i Grada Rijeke u budućnosti.