Kako potaknuti demografski rast - vijećnici Županijske skupštine / Foto V. KARUZA
Županija je učinila puno kako bi potaknula ostanak mladih, što rade i naše jedinice lokalne samouprave. Mislim da smo mi učinili sve što smo mogli, odgovorila je pročelnica za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač vijećniku Sanjinu Vrkiću
povezane vijesti
- Objekt Smiljka u Thalassotherapiji Crikvenica ide u potpunu obnovu, ulaže se 6.100.000€
- U Zagrebu otvorena izložba “Upoznajte Frankopane”: Krenite s Krka, Vinodola ili Gorskog kotara u uzbudljivu pustolovinu
- Komadina otkrio da je u nedjelju bio na Platku: Odao sam počast ekipama za proizvodnju umjetnog snijega
RIJEKA – Državni zavod za statistiku objavio podatke po kojima je Primorsko-goranska županija u jako lošem demografskom stanju. Negativni prirodni prirast imaju gotovo sve županije u Hrvatskoj, s time da je najgore stanje u PGŽ-u, Karlovačkoj i Ličko-senjskoj županiji. Znam da Županija poduzima određene demografske mjere, no zanima me hoće li izvršna vlast poduzimati neke konkretnije mjere da se demografska slika PGŽ-a poboljša, zanimalo je HDZ-ovog vijećnika Sanjina Vrkića na aktualnom satu današnje sjednice Županijske skupštine koju su u velikoj mjeri obilježila upravo demografska pitanja.
Negativan prirast
Pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač odgovorila mu je kako nitko nije sretan s takvim podacima, no kad je riječ o demografiji, mnoge komponente igraju ulogu.
– Pritom mi smo županija s duljim životnim vijekom, a iz resora u kojem radim vidim da je PGŽ učinio puno kako bi potaknuo ostanak mladih, što rade i naše jedinice lokalne samouprave. Svakako bi bilo dobro da je više mladih, no mislim da smo mi učinili sve što smo mogli, ali svakako možemo uložiti dodatne napore, rekla je Marač, na što je Vrkić komentirao da je u zadnjih deset godina PGŽ napustilo 30 tisuća stanovnika.
Novac od prodaje Slovenskom doma ide u Forticu
Nezavisnog vijećnika Davora Štimca zanimalo je kako Županija planira uložiti sredstva dobivena prodajom Slovenskog doma u Centar za rehabilitaciju Fortica. – Kakav je standard štićenika u tom Centru s obzirom na nedavne nemile događaje i je li PGŽ jedini financijer Centra s obzirom na to da štićenici dolaze iz raznih županija, zanimalo je Štimca. Dragica Marač rekla je kako je nakon petog pokušaja prodan Slovenski dom u Jadranovu i jedan dio čestica, a ostala je još jedna čestica koja ide u prodaju, čime se planira prikupiti sveukupno 2,5 milijuna eura. – Svakako taj novac planiramo uložiti u unapređenje uvjeta u Fortici koju financira država i to nažalost nedostatno. Mi na to upozoravamo godinama, ali ne uspijevamo dok sama Županija jako puno ulaže u standard usluge. Što se tiče tragičnog događaja, kao struka mogu reći da se svima može dogoditi trenutak u kojem dolazi do tragedije, kao uostalom u životu. Koliko se poštovala struka, mislim da se to može iščitati i iz naših sistematizacija o radnim mjestima iz kojih možete vidjeti koliki je broj stručnog kadra u odnosu na broj korisnika, poručila je Marač. |
Mario Alempijević iz Akcije mladih upozorio je kako se PGŽ trenutno nalazi na šestom mjestu po indeksu razvijenosti, a kad se prije dvadesetak godina počeo pratiti taj indeks, bio je treći.
– Zabrinjava da smo nepuna dva desetljeća nakon toga na putu prema dolje, a pretekla nas je i Zadarska županija. Očito je da se nešto krivo događa s razvojem županije, smatra Alempijević, dok Ljudevit Krpan, pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima ističe kako je indeks razvijenosti kompozitni pokazatelj različitih čimbenika, od kojih je jedan i demografija.
– Mehanički i prirodni prirast je kod nas negativan, zbog čega se sva gospodarska kretanja interpretiraju kao negativna. Moramo priznati da smo ulaskom u Europsku uniju otvorili granice i omogućili ljudima da si osiguraju egzistenciju gdje su plaće veće. Moj osobni stav je da ako uspijemo osigurati prosjek osobnih primanja koja mogu konkurirati zapadnim zemljama, da će ljudi naći interesa ostati ovdje, a drugi dio je digitalizacija na čemu radimo kako bi rad na daljinu bio dostupan svima, poručio je Krpan.
U eVisitor upisano samo 9.000 od 36.000 vikendica
Nedjeljko Pinezić iz Unije Kvarnera dotaknuo se praznih stanova na području županije i vlasnika stanova koji su porezni nerezidenti. PGŽ ima 80 tisuća praznih stanova, 36 tisuća koji se koriste za povremeni boravak, a samo devet tisuća ih je prijavljeno u eVisitor pa je Pinezića zanimalo tko je odgovoran za upis u eVisitor i kontrolu jer ispada da je za upis u eVisitor 36 tisuća stanova odgovoran samo vlasnik te predložio obavezu upisa po službenoj dužnosti svih nekomercijalnih turističkih objekata, odnosno vikendica u eVisitor. |
Gorski kotar
Demografije se dotaknuo i nezavisni Leo Pavela podsjećajući na svoju inicijativu za Gorski kotar čijim bi se stanovnicima davali novčani poticaji za ogrjev, zimske gume i besplatnu cestarinu na području Gorskog kotara.
– Mi smo 2021. godine puni nade dali taj prijedlog i obavili dva sastanka u Županiji i svi smo bili puni volje i srca i rekli da je to dobra ideja za pomoć Goranima i poslali prijedlog u Vladu. Cijena je tada bila u rangu današnjih 2,3 milijuna eura, no mi od siječnja 2022. godine na to nemamo nikakav odgovor i ne znamo što se s tim prijedlogom dogodilo, rekao je Pavela, na što mu je dožupan Vojko Braut odgovorio da će PGŽ rado platiti polovicu potrebnog iznosa, ako država osigura drugu polovicu.
Demografije se dotaknuo i predsjednik Skupštine Marko Boras Mandić (Unija Kvarnera) ističući da se na tržištu rada može učiniti puno više nego što je dosad učinjeno za demografiju.
– Postoje načini kako možemo biti konkurentni. Konkretno, zanima me kako se prilagođavamo novim okolnostima, odnosno koliko mi kao županija provodimo mjeru 4. iz Plana razvoja za razdoblje do 2027. godine i koliko smo u tom smislu uspjeli provesti rad od kuće, četverodnevni radni tjedan ili vrtiće za zaposlenike. Imamo priliku testirati tu mjeru i vidjeti koliko njezinom primjenom možemo konkurirati bogatijim zemljama koje mogu ponuditi bolje plaće, ali ne i bolje uvjete rada, predložio je Boras Mandić.
Više novca ŽUC-u
Županijski vijećnici su jednoglasno podržali prijedlog povećanja raspoloživih sredstava Financijskog plana Županijske uprave za ceste na iznos od 23.024.890,38 eura. Povećanje raspoloživih sredstava rezultat je povećanja prihoda tekuće godine u iznosu od 286.829,76 eura i smanjenja prenesenih sredstava iz prethodne godine, tj. smanjenja prenesenog viška poslovanja u visini od 257,38 eura. Predlažu se prihodi u iznosu od 19.642.625,41 eura, što predstavlja povećanje za 286.829,76 eura ili 1,48 posto u odnosu početni plan za 2024. godinu.
Jednoglasno je prihvaćena i odluka o financiranju prve faze energetske obnove Doma za starije osobe na Kantridi čija je sveukupna vrijednost 3,2 milijuna eura, dok je vrijednost prve faze 710 tisuća eura. Kako je objasnila Dragica Marač, dom na Kantridi je bio odmah ispod crte za financiranje iz europskih fondova.
– Nadali smo se da će možda netko odustati, no to se nije dogodilo. Kad smo vidjeli da nismo prošli na fondovima, odlučili smo krenuti u prvu fazu energetske obnove, rekla je Marač.
Jednoglasno je prihvaćen i prijedlog potpisivanja Tehničkog dokumenta o okolišnim pitanjima povezanim s praćenjem kvalitete zraka kojim se nastavlja regionalnu suradnju s Autonomnom regijom Friuli Venezia Giulia, Regijom Veneto, Regijom Emilia-Romagna, Bundesland Koruškom, Centrom za razvoj Doline Soče, Javnom agencijom za promociju poduzetništva i razvoj projekata Općine Izola i Istarskom županijom u područjima održivosti, energije i zaštite okoliša.
– Nadamo se da će ovaj dokument biti tehnički suport da naše neuralgične točke, kad je riječ o kvaliteti zraka, svedemo u zakonski okvir, poručio je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a Željko Linšak.