Foto Mateo Levak
Grad Rijeka i Sveučilište u Rijeci potpisali su ugovor o zapošljavanju stručnog savjetnika logopeda
povezane vijesti
U Logopedskom centru Sveučilišta u Rijeci zaposlit će se još jedan viši stručni savjetnik logoped čiji će se rad prvenstveno odnositi na djecu predškolskog uzrasta, a otvaranje novog radnog mjesta omogućilo je današnje potpisivanje ugovora između Grada Rijeke i Sveučilišta u Rijeci.
Za puno radno vrijeme stručnog savjetnika logopeda i sva materijalna prava koja idu uz to radno mjesto Grad je u proračunu osigurao 25.485 eura, a novozaposleni logoped radit će s predškolcima koji imaju prebivalište u Rijeci, jer kako je pojasnio voditelj studija Logopedije i predstojnik Logopedskog centra Sveučilišta u Rijeci izv. prof. dr. Zdravko Kolundžić riječke predškolske ustanove imaju više od tri tisuće djece, a nijednog logopeda.
Dodajući kako bi se bez pomoći Grada teško gradila riječka logopedija izv. prof. dr. Kolundžić je istaknuo da je Grad u posljednje tri godine izdvojio značajan sredstva za rad studija i samog Centra.
Jedini primjer
– Logopedski je centar krenuo istovremeno sa studijem, jer došli smo do zaključka da zbog nedostatka logopeda neće biti moguće kvalitetno provoditi praktičan rad sa studentima.
Zahvaljujući sredstvima Grada i Primorsko-goranske županije opremili smo Centar koji je jedini primjer logopedske ambulante u okvirima zdravstva unutar Sveučilišta.
Taj se model pokazao dobrim, jer imamo dobra iskustva praktičnog rada što je bitno za stjecanje kompetencija logopeda.
Sada će i broj i količina usluga koje pruža Centar biti daleko veći, a u planu su i drugi projekti i načini kojima ćemo rješavati problem deficita logopeda, najavio je izv. prof. dr. Kolundžić.
UniLOG iskorak
Osnivanjem studija logopedije, kao i Logopedskog centra UniLOG napravljen je značajan iskorak u osiguranju većeg broja magistara logopedije u zdravstvenom i obrazovnom sustavu na širem riječkom području, a prema najavama rektorice, prof. dr. Snježane Prijić Samaržija, Rijeka će prvu generaciju od trideset magistara logopedije dobiti za dvije godine.
– Akreditirali smo i diplomsku razinu studija čime smo prvoj generaciji, koja je studij upisala prije tri godine, omogućili nastavak obrazovanja.
Blizu cilja smo da Rijeka i šire riječko područje dobiju servis i visoko kvalitetne stručnjake, jer riječ je o studiju kojeg upisuju studenti s visokim prosjekom. Svjesni smo deficita tog kadra i da nije lako naći stručnjaka logopeda, kazala je rektorica.
Ujedno se osvrnula na suradnju Grada i Sveučilišta ustvrdivši da se radi na sjajnoj suradnji na nizu projekata, a jedan od njih upravo je Logopedski centar koji je također ocijenila jedinstvenim primjerom nastavne baze i servisa za građane.
Jako potrebna usluga
Centar izravno radi s korisnicima logopedskih usluga i provodi preventivne aktivnosti, a istaknuvši da je riječko Sveučilište najvažniji partner Grada riječki gradonačelnik, Marko Filipović, ilustrirao je i koliko su logopedske usluge potrebne riječkoj djeci.
– Riječke osnovne škole imaju petstotinjak učenika koji se školuju prema primjerenom programu i kojima trebaju logopedske usluge, a te usluge pruža svega petero logopeda.
Istovremeno raste broj djece s govorno jezičnim teškoćama i naša je intencija kroz stipendiranje i ovaj vid suradnje u okviru Logopedskog centra poboljšati logopedsku uslugu za djecu i roditelje.
Trenutno se na studiju logopedije obrazuje 94 studenata, a Logopedski centar je do sada obavio više od 1.300 logopedskih tretmana, što govori o tome koliko je takva usluga izrazito potrebna, zaključio je gradonačelnik.