Na Tri kralja

U subotu kreće karneval na Grobnišćini. Dondolaši podižu zvono na Cipici

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

I ove će godine zvono podignuti najdondolaš 2023., čije će se ime doznati tijekom same svečanosti. Tjedan kasnije dondolaši kreću u obahajanje Grobnišćine, što je samo dio njihovih aktivnosti



ČAVLE – Već tradicionalno, kako to i nalažu običaji i tradicija, Grobnički dondolaši na blagdan Sveta tri kralja, ove subote, 6. siječnja, počinju s karnevalskim događanjima na Grobnišćini. Kao i proteklih godina, okupit će se u dvorištu kuće pokojnog Ivana Raka Diže na Cipici u Cerniku gdje će dizanjem i prvom zvonjavom velikog stiliziranog željeznog zvona početi s ovogodišnjim maškaranim događanjima. Program dizanja zvona na Cipici najavljen je za 17 sati, nakon čega će biti nastavljen druženjem članova s prijateljima i simpatizerima. I ove će godine zvono podignuti najdondolaš, kojeg su kolege istaknuli kao najaktivnijeg u 2023. godini, a čije će se ime doznati tijekom svečanosti dizanja zvona.


Jedini tanci


Tjedan dana kasnije, 13. siječnja, u jutarnjim satima dondolaši kreću u »obahajanje« Grobnišćine, točnije čavjanskih, a sljedeće subote, 20. siječnja, i jelenskih naselja, gdje će mještanima pokazati dio svojih običaja i tradicije te se zajedno s njima podružiti i okrijepiti delicijama koje im sami mještani svake godine pripreme. »Obahajat« će dondolaši i Črni kamik (21. siječnja), a prema staroj grobničkoj tradiciji to su mjesta od Jelenja prema Kukuljanima, dok će 27. siječnja biti sudionici bakarske smotre zvončara »Zvona i kanat za bakarski kraj« na Kukuljanovu, na poziv svojih prijatelja – Kukuljanskih zvončara. Iste te večeri najavljeni su i prvi, ujedno i jedini ovogodišnji maškarani tanci u Domu kulture u Čavlima.


Početkom sljedećeg mjeseca, točnije 3. veljače, najavljeno je njihovo gostovanje na manifestaciji Kurentovanje Slovenija, tjedan dana kasnije, 10. veljače, sudionici su Smotre zvončarih Matulji, 11. veljače su na riječkom Korzu na Međunarodnom riječkom karnevalu, a 13. veljače sudjeluju na »zapiranju Mesopusta na Čavji«.




Godine 2021. Grobnički su dondolaši proslavili dvadeset godina postojanja. Danas imaju 165 članova, među kojima 115 odraslih i pedeset Mićih dondolaša. Udruga je tijekom proteklih godina izrasla u najveću, najbrojniju i najaktivniju udrugu na području općine Čavle te se kao takva prometnula u jedan od simbola Grobnišćine i zaslužuje imati svoj znamen. Zbog toga su dondolaši prije dvije godine u Čavlima i Dražicama postavili spomenik, siluetu dondolaša, namijenjenu prvenstveno tome da se skrene pažnja nekom turistu, slučajnom prolazniku, izletniku, da postoji udruga koja njeguje tradicijske i nematerijalne vrijednosti grobničkoga kraja.


Replika zvonca


Uz siluetu je postavljen i nosač s pločom na kojoj je opis dondolaša na hrvatskom i engleskom jeziku. Na ploči se nalazi i QR kod koji je moguće skenirati mobitelom te vodi na stranicu gdje se mogu saznati grobnički nazivi opreme, vidjeti ukupna dužina puta koji prođu na otvaranju mesopusta i slične zanimljivosti. S donje strane ploče nalazi se identična replika zvonca, ali u umanjenoj verziji, na koji se može pozvoniti jer im je zvuk zvonca jako bitan i to ih definira. Od ostatka ploče napravljen je identičan lik u dimenziji 12×20 cm koji se koristi kao suvenir.


Humanitarni kalendar »Dondolaši za naši«


Grobnički dondolaši dugi niz godina svojim primjerom i akcijama podržavaju inkluziju osoba s teškoćama. Tako su i za ove blagdane tiskali humanitarni kalendar »Dondolaši za naši« i posvetili ga Udruzi Rijeka 21. Kalendar po cijeni od sedam eura može se pronaći kod Grobničkih dondolaša, u Turističkom uredu u Čavlima, u grobničkim kafićima i trgovinama, u prostorijama Udruge Rijeka 21, a uskoro i na štandu na Korzu. Do sada su prikupljana sredstva za obitelji u potrebi s područja Čavala i Jelenja, za opremanje grobničkih vrtića Grobnički tići i Čavlić, za Dječju bolnicu Kantrida, jedne su godine sredstva donirana dječaku Mauru Baraku, a prošle godine novčana sredstva proslijeđena su na račun sumještanke koja se u Turskoj liječila od zloćudne bolesti. Dondolaši su poznati i kao aktivni dobrovoljni darivatelji krvi koji svoju humanost pokazuju darivanjem krvi, a i njihovi mlađi članovi kreću istim putem jer već godinama tijekom maškaranih događanja na Korzu prodaju svoje plišance, kako bi sakupili sredstva za potrebite.