S otvorenja učionice u prirodi Čarobna šuma znanja u OŠ Kozala / Foto Grad Rijeka
Želja je potaknuti vijeća mjesnih odbora, udruge i građane na zajedničko sudjelovanje u rješavanju problema i zadovoljavanju potreba u lokalnoj zajednici
povezane vijesti
U sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva u 2022. godini realizirano je sedam projekata ukupne vrijednosti 221.321,34 kune.
Kako ističu u Gradu Rijeci, glavni cilj Riječkog programa lokalnog partnerstva, projekta koji se provodi od 2005. godine je stvaranje partnerskog odnosa građana i Grada Rijeke.
Želja je potaknuti vijeća mjesnih odbora, udruge i građane na zajedničko sudjelovanje u rješavanju problema i zadovoljavanju potreba u lokalnoj zajednici, omogućiti brže rješavanje djela problema komunalne infrastrukture mjesnih odbora i građana koji su iskazali spremnost na dodatni osobni angažman i aktivno sudjelovanje, razviti partnerski i suodgovoran odnos Grada i građana u rješavanju problema i zadovoljavanju potreba u lokalnoj zajednici, postići veće društvene i ekonomske učinke udružujući sredstva javnog i privatnog sektora uz snažan doprinos lokalne zajednice.
Što je sve uređeno?
Povjerenstvo za odabir projekata od prijavljenih deset, odabralo je sedam projekata za realizaciju tijekom 2022. godine. Projektu “Kvartovsko kompostiranje” Grupe građana Tranzicijska inicijativa Rijeka i Kvart za grad dodijeljen je iznos od 2.500 kuna; Urbani separe s partnerima dobio je 23.089 kuna za provedbu projekta “Kružna 2022”; Grupa roditelja za projekt “Malim koracima do sigurnosti” na raspolaganju je imala iznos od 36.066,28 kuna; Grupi građana Mlaka za projekt “Novo lice škole i ulice” dodijeljen je iznos od 17.237 kuna; “Čarobna šuma znanja – učionica u prirodi” projekt je Grupe građana Kozala za koji je dodijeljen iznos od 37.550 kuna; projektu “Osvježi grad” Grupe građana Kvart za grad dodijeljen je iznos od 10.288 kuna, a za provedbu projekta “Sport svima” Vijeća Mjesnog odbora Banderovo dodijeljen je iznos od šesnaest tisuća kuna.
Navedenim projektima uređena je Kružna ulica, okoliši Dječjeg vrtića Podmurvice, Osnovne škole Podmurvice i Osnovne škole Kozala, na području MO Banderovo uređeno je dječje igralište na spoju Velebitske i Kraške ulice, a na području MO Škurinjska Draga uređen je urbani vrt u Osječkoj ulici te ograda u Ulici Lipa.
Za realizaciju sedam projekata lokalnog partnerstva u 2022. godini iz proračuna Grada Rijeke izdvojeno je ukupno 138.577,76 kuna.
Doprinos lokalne zajednice kroz ostvareni volonterski rad, donacije i sponzorstva iznosi 82.743,58 kuna, a u realizaciju projekata bilo je uključeno 242 volontera.
Šest novih projekata u 2023.
U razdoblju od 2005. do 2022. godine na Riječki program lokalnog partnerstva prijavljen je ukupno 231 projekt, od čega su 124 projekta odabrana za realizaciju.
Do kraja 2022. godine realizirano je ukupno 118 projekata, a za 2023. godinu predviđena je realizacija šest novih projekata.
U razdoblju od 2005. do 2022. godine kroz Riječki program lokalnog partnerstva uređeno je 19 igrališta odnosno parkova za djecu; deset zelenih površina; 19 dijelova naselja unutar mjesnih odbora; tri šetnice; dvanaest dvorišnih prostora osnovnih škola (Belveder, Gornja Vežica, Kantrida, Kozala, Nikola Tesla, Podmurvice, Škurinje, Waldorfska škola, Vladimir Gortan, Zamet, Centar za odgoj i obrazovanje osoba s poteškoćama u razvoju i PO Baredice); 19 prostora za igru – igrališta dječjih vrtića (Bulevard, Gabbiano, Galeb, Delfin, Drenova, Krijesnica, Kvarner, Maestral, Mlaka, Mirta, Oblačić, Pehlin, Podmurvice, Potok, Rastočine, Turnić, Veseljko, Vežica i Zvonimir Cviić).
Tijekom navedenog razdoblja pojedinačne projekte provodilo je 4.800 volontera, deset udruga, dva sportska kluba, 12 vijeća mjesnih odbora i 46 grupa građana. Realizirani projekti odvijali su se na području 27 od ukupno 34 mjesna odbora koliko ih djeluje na području grada Rijeke.