GRAD POMAŽE

U riječkom gradskom socijalnom programu osigurano milijun eura više, podstanarima 30 posto veće naknade

Damir Cupać

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković navela je da je socijalnim programom predviđeno ostvarivanje 12 prava, a tome treba dodati i prava koja su u domeni pronatalitetne politike Grada Rijeke



RIJEKA – Grad Rijeka ušao je u 2023. s milijun eura većim budžetom za socijalni program u odnosu na prošlu godinu, a gradonačelnik Marko Filipović pojasnio je da je socijalna politika prioritet s obzirom na sve veće opterećenje građana negativnim inflatornim kretanjima.


Kada je riječ o pravima iz socijalnog programa, najveći pomaci nabolje tiču se umirovljenika i podstanara koje je Grad Rijeka označio najugroženijim skupinama.


– Nastavljamo našu socijalnu politiku koja je prepoznatljiva u Hrvatskoj na način da širimo i obuhvat i prava, a ističem brigu za umirovljenike koji su najviše pogođeni inflatornim udarom. Inflacija utječe na smanjenje kupovne moći i zato su osmišljeni mehanizmi kako bi pomogli najugroženijima povećanjem izdvajanja iz gradskog proračuna. Vodili smo računa da oni najugroženiji građani budu uključeni u ostvarivanje svih naših prava iz Odluke o socijalnoj skrbi, izjavio je gradonačelnik Filipović. On je podsjetio da je proračun Grada Rijeke pod pritiskom i zbog migrantske krize, ali i zbog pomoći koje su osigurane za ukrajinske izbjeglice.




Zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski koji je u podjeli posla zadužen za socijalni program naglasio je da je socijalna politika jedan od prioriteta gradske vlasti, a da je to tako, svjedoči izdvajanje dodatnih milijun eura za socijalni program u ovoj godini.


– Prihvatili smo novu Odluku o socijalnoj skrbi koja je na snazi od 1. siječnja 2023. Bit je u tome da smo osigurali više iznose pomoći, a posebno je to vidljivo kod podstanara i umirovljenika, pojasnio je Palčevski.


Pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković navela je da je socijalnim programom predviđeno ostvarivanje 12 prava, a tome treba dodati i prava koja su u domeni pronatalitetne politike Grada Rijeke.


Dvije skupine


Korisnici socijalnog programa ostvaruju prava na umanjenje mjesečne cijene predškolske ustanove za korisnike koji ispunjavaju uvjet doplatka za djecu za 2023., pomoć za naknadu za troškove nužnog smještaja, naknadu za troškove slobodno ugovorene najamnine za stan u vlasništvu fizičke osobe (podstanarine), podmirenje troškova smještaja i liječenja u Psihijatrijskoj bolnici Lopača, novčanu pomoć za srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje, novčanu pomoć za svakodnevne životne troškove umirovljenika, naknadu za podmirenje troškova električne energije, naknadu za troškove zaštićene najamnine za stan u vlasništvu pravne ili fizičke osobe i slobodno ugovorene najamnine za stan u vlasništvu pravne osobe, poklon-bon za nabavu kućanskog uređaja, novčanu pomoć za svakodnevne životne troškove starijih osobe bez osobnog prihoda.


– Umirovljenicima je osigurano oko pola milijuna eura u gradskom proračunu, a podijeljeni su u dvije skupine – umirovljenici samci i umirovljenici koji su članovi kućanstva. Umirovljenici samci ostvaruju pravo na novčanu pomoć u visini razlike iznosa mjesečne mirovine koju primaju i novčanog iznosa od 305 eura (2.298,02 kuna), pri čemu ako je ta razlika manja od 40 eura (301,38 kuna), ostvaruju novčanu pomoć u iznosu od 40 eura (301,38 kuna). Umirovljenici članovi kućanstva ostvaruju pravo na novčanu pomoć u iznosu od 40 eura (301,38 kuna), pojasnila je pročelnica Mušković.


Podstanarima 30 posto veće naknade


Pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković ocijenila je da su podstanari jedna od objektivno najugroženijih kategorija stanovnika grada Rijeke. Zato je Odjel predložio, a gradonačelnik Marko Filipović prihvatio da se visina iznosa naknade za podstanare povisi za oko 30 posto u odnosu na prošlu godinu.


– Podstanari su osobe koje ne mogu ostvariti niti jedan drugi oblik subvencije troškova stanovanja kao što su komunalne usluge ili električna energija. Dok se klasičnim najmoprimcima u stanovima u vlasništvu Grada ili drugih pravnih osoba priznaje i nekoliko prava koja se odnose na podmirenje troškova stanovanja, podstanari osim što plaćaju velike svote za najam, moraju najmodavcu podmiriti i ostale troškove stanovanja. U toj kategoriji posebno su ugrožene obitelji, odnosno višečlana kućanstva koja imaju i realno veće troškove stanovanja od samaca te korisnici zajamčene minimalne naknade koji imaju izrazito niske prihode, pojasnila je Mušković.


Podstanarima samcima koji ispunjavaju sve propisane uvjete isplaćivat će se naknada od 90 eura mjesečno, dvočlanim kućanstvima 140 eura mjesečno, tročlanim 150 eura, četveročlanim 160 eura, a ako kućanstvo ima više od četiri člana, za svakog člana iznos se povećava za 20 eura do maksimalnog iznosa od 250 eura.