Foto Vladimir Mrvoš
Nedostatak lifta predstavljao je značajan problem za mnoge korisnike suda, osobito za starije osobe, osobe s invaliditetom i one s drugim zdravstvenim problemima
povezane vijesti
RIJEKA – U sklopu obnove Sudbene palače, zgrade Županijskog suda u Rijeci, počeli su radovi na ugradnji dizala. Zgrada suda izgrađena je u periodu secesije i upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nepokretno pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. To znači da se pri svakom izvođenju radova moraju uzeti u obzir strogi konzervatorski standardi i uvjeti, što je u ovom slučaju u potpunosti primijenjeno. Dizalo će biti postavljeno sa stražnje strane zgrade suda, tako da će pristup biti omogućen osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti.
– Riječ je o značajnom poboljšanju uvjeta, ne samo za rad sudaca i sudskih službenika, već i svih stranaka koje svakodnevno dolaze na sud, jer se svima osigurava pristup zgradi suda, a posebno osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Zbog toga, značaj ugradnje dizala možemo promatrati i sa stajališta osiguravanja jednake dostupnosti suda svim osobama, kaže predsjednik Županijskog suda u Rijeci dr. sc. Vlado Skorup.
Sudske rasprave
Županijski sud u Rijeci smješten je u zgradi koja, u ovom trenutku, ni u kom pogledu nije prilagođena modernim standardima pristupačnosti. Nedostatak dizala predstavlja značajan problem za mnoge korisnike suda, osobito za starije osobe, osobe s invaliditetom i one s drugim zdravstvenim problemima. Pristup višim katovima, pogotovo četvrtom, na kojem se redovito održavaju prvostupanjske sudske rasprave, otežan je i teško dostupan za pojedine skupine teško pokretnih stranaka, što je i bio jedan od glavnih razloga za poduzimanje aktivnosti na ugradnji dizala.
Ugradnja dizala, s obzirom na starost Sudbene palače, tehnički je izazovan pothvat, ali se ovaj projekt ostvaruje zbog opće podrške na koju je Županijski sud naišao u ostvarenju ove inicijative. Za realizaciju ovog projekta, prema izjavi predsjednika suda Vlade Skorupa, osigurana su financijska sredstva u iznosu od 434.000 eura i predviđeno je da će radovi biti izvedeni u roku od tri mjeseca, pri čemu će se nastojati voditi računa da se, što je manje moguće, ometa redovito funkcioniranje suda.
Ovim projektom sud u Rijeci ne rješava samo konkretan problem pristupačnosti teže pokretnim osobama, već šalje poruku o važnosti jednakog pristupa sudu za sve osobe. To bi trebao biti temelj svakog demokratskog društva, a njegova realizacija predstavlja značajan korak prema osiguravanju da svi građani, bez obzira na njihove fizičke sposobnosti, mogu ostvariti zaštitu svojih prava u okviru pravosudnog sustava.
Osim ugradnje lifta, na Županijskom sudu u Rijeci krenula je i obnova vanjske stolarije, za početak sa sjeverne strane zgrade suda, koju je nagrizao zub vremena i koja je vapila za kvalitetnom i funkcionalnom obnovom. Naime, drveni okviri prozora, tijekom vremena, teško su oštećeni i u dobrom dijelu više uopće nisu u funkciji. Pri svakoj jačoj kiši, kroz njih prodire voda u zgradu i prijeti opasnost da će neki njezini dijelovi otpasti i time ugroziti prolaznike. O energetskoj (ne)učinkovitosti, nije potrebno niti trošiti riječi.
Prototip modela
Značajni radovi na izradi replike izvorne stolarije Sudbene palače počeli su tako da je najprije napravljen prototip modela, u suglasnosti s Konzervatorskim zavodom u Rijeci, nakon čega slijedi, po tom obrascu, izrada preostalih prozora na sjevernoj strani suda. Naime konzervatori su utvrdili da je očevidom zgrade utvrđeno da je u izvornom obliku sačuvano svega nekoliko vanjskih krila prozora, dok preostali prozori svojim oblikovanjem upućuju na naknadne popravke od minimalnih intervencija do drastičnih izmjena prilikom kojih je posve izgubljena izvorna forma. Cjelokupno stanje vanjske stolarije je loše, dok su unutarnja krila dijelom sačuvana.Tako će rekonstrukcija vanjskih krila prozora biti obavljena na način da novi prozori budu izrađeni po principu replike u materijalu, tehnici i oblikovanju svih detalja, te u završnoj boji. Sačuvat će se i restaurirati svi metalni dijelovi, a one koje je nemoguće popraviti, bit će zamijenjeni istovrsnim replikama. Cjelokupni posao obavit će izvođači radova s licencom za restauraciju povijesne stolarije. Restauracija povijesne stolarije bit će prilika za potrebu povećanja energetske učinkovitosti zgrade suda, jer će na unutrašnjim krilima prozora biti ugrađena IZO stakla, što će značajno pridonijeti energetskoj učinkovitosti i uštedi energije.
Uskoro restauracija glavnih ulaznih vrata
Obnova zgrade neće stati, objašnjava predsjednik suda Vlado Skorup, jer uskoro slijedi restauracija glavnih ulaznih vrata suda. Na taj način se nastavljaju radovi na cjelovitoj obnovi zgrade suda, jednog od najznačajniji objekata u gradu, sve u skladu sa statusom nekretnine upisane kao pojedinačno zaštićeno kulturno dobro u Registar kulturnih dobara. Kada radovi budu završeni, zgrada suda stara 118 godina – izgradnja je počela 1904. a završena 1906. godine – dobit će i svoju modernu formu u energetskoj učinkovitosti te pristupnosti za sve građane, posebno one starije i s invaliditetom.