"Nije sve tako crnoʺ

U Rijeci započeo 22. Tjedan mozga: “Umjetna inteligencija nikada neće nadići funkcije našeg mozga”

Aneli Dragojević Mijatović

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA



RIJEKA Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci otvoren je 22. Tjedan mozga Rijeka.


Kampanja koja je u svijetu poznata kao Brain Awareness Week provodi se u Hrvatskoj 22. godinu zaredom pod nazivom Tjedan mozga. U obilježavanje Tjedna mozga već se tradicionalno uključio i Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, koji širu javnost nastoji upoznati s napretkom i koristima istraživanja mozga u 21. stoljeću.


Pod sloganom “Nije sve tako crnoʺ 22. Tjedan mozga u Rijeci obilježava se dakle od 13. do 19. ožujka, a ulaz na sva događanja besplatan je, te su pozvani svi zainteresirani studenti i građani, istaknuto je.




Obilježavanje 22. Tjedna mozga započelo je radionicom “Prilagodba na život u starijoj životnoj dobiʺ, koju je vodila Ana Jantolek, prof. psihologije.


U sklopu 22. Tjedna mozga posjetitelje dakle očekuju brojne radionice, predavanja, pub kvizovi, šetnje i aktivnosti, a teme su aktualne i posvećene svim generacijama s fokusom na multiplu sklerozu, demenciju, epilepsiju, autizam i ADHD.


Prof. dr. sc. Gordana Rubeša, koordinator Tjedna mozga za Rijeku, je naglasila da je cilj vršiti promociju postignuća iz područja neuroznanosti, odnosno proučavanja funkcije, ali i disfunkcije mozga. Rekla je da se od samog početka u organizaciju ove manifestacije priključio i Medicinski fakultet, ali i druge sastavnice, pa su tako, kazala je, ove godine najveći doprinos dali djelatnici Odsjeka za biotehnologiju.


– Ova godina je posebna jer se Tjedan mozga dešava i na obljetnicu našeg sveučilišta, slavimo 50 godina sveučilišta. Cilj je poslušati građane, njihova pitanja. Cilj je da širimo sliku o ovom organu koji čini svega 2 posto naše tjelesne težine, ali je jedna ogromna energetska centrala, jedan savršeni kompjuter, koji je napravio umjetnu inteligenciju, ali umjetna inteligencija nikada neće nadići funkcije našeg mozga.


Cilj nam je da pokušamo interdiciplinarno pojasniti sve što je ljudsko, ljudsko ponašanje, i ono što je poželjno, ali i ono što nije, i da pokušamo naći biološku osnovu svih ljudskih ponašanja. Posebni fokus stavljamo na poremećaje, na bolesti. Ove godine, iako je manifestacija namijenjena svima, od djece do gerijatrijske dobi, nekako smo se ipak fokusirali na najranjivije skupine, istaknula je prof. dr. sc. Rubeša.


U Organizacijskom odboru 22. Tjedna mozga nalaze se koordinatorica prof. dr. sc. Gordana Rubeša, psihijatar, subkoordinatori doc. dr. sc. Danijela Petrić, psihijatar, Valentino Rački, dr. med., specijalizant neurologije i Zrinko Baričević, mag. biotech., doktorand Odjela za biotehnologiju, predsjednik studentskoga organizacijskog odbora Alen Šarić, student 5. godine Medicinskog fakulteta u Rijeci te članovi Studentskoga organizacijskog odbora.